Ročník 25.                                                  február 2016                                                            1 / 293

 

 

Môžete si prečítať:

 


Spomienka na Jarka Hanusa

Turistický sprievodca M. Karpát z roku 1935
Račištorf

Prečítali sme za vás
Bratislavské unikáty

Z turistických podujatí
Zimný prechod Považským Inovcom 2016
Zimný výstup na Klenovú 2016

Rekordy na slovenský spôsob
Najvýdatnejší vrt

Zaujímavosti zo sveta
Korintský prieplav
Naše číslice sú arabské
Viete ako vznikalo strúhadlo na ceruzky?

Nadstavbový VOPT k 23.12.2015

Prevádzka chaty SNP Rozbehy
od roku 2016

Kalendár: marec - apríl 2016


 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

Spomienka na zosnulého kamaráta turistiky

Jarka Hanusa

Sám neviem, minulý rok 2015 bol dosť zvláštny. V tomto roku odišlo na večnosť zopár našich kamáratov turistov, diaľkárov. Ešte na konci roka prišla ďalšia smutná správa, zomrel Jarko Hanus, dlhoročný nitriansky turista, ktorý rád chodil na naše malokarpatské pochody. Túto smutnú zvesť sme sa dozvedeli na Vianočnom pochode na štarte v Horných Orešanoch. Bál som sa tejto správy. Veď rok som Ťa nevidel na pochodoch. Tíško som Ti len mohol závidieť ten počet Tvojich stovák a prejdených kilometrov. Spomienka mi padla na to, ako sme sa zoznámili na pochodoch. Bolo to asi pred pätnástimi rokmi na Trnavskej stovke. Zdá sa mi, že sme spolu šľapali od Čermákovej lúky po Dobrú Vodu. Vymysleli sme spolu skratku. Obišli sme strašiak stovky, Vápennú, po záhorácky horu Roštún. Júnová horúčava nás vtedy poriadne vyčerpávala. Obaja sme boli spotení, až sme doslova páchli. My sme sa na tom len smiali. Stovku sa nám obom podarilo vtedy urobiť. Po tomto pochode sme sa skamarátili. Stretávali sme sa v Malých Karpatoch ako starí kamoši. Vo svojom fotoalbume som našiel Tvoju fotku, ako sme sa predierali počas Doľanskej štyridsiatky cez zelené kríky. To sme s partiou z Tesly šľapali tento augustový pochod. Rukou si zahnával a pritom si sa šibalsky usmieval. Táto fotka mi bude pripomínať Teba, kamarát Jarko, ktorý mal vždy dobrú náladu a dokázal sa smiať.

Jarko, neviem čo Ti mám vlastne teraz povedať. Jedine to, pozdravuj tam hore aj ďalších našich kamarátov. Veď už tam ste bohužiaľ už skoro taký menší turistický oddiel. Vybavte nám, prosím, u pánbožka aj protekciu. Jarko, maj sa krásne a turistická partia tu na zemi na Teba bude spomínať.

Jozef Novák

 

 


Malé Karpaty – turistický sprievodca z roku 1935

Dostala sa mi do rúk zaujímavá publikácia, ktorú v roku 2012 vydal Miroslav Slámka v spolupráci s Modranskou Besedou a jej názov znie „Malé Karpaty 1935 – turistický sprievodca po Malých Karpatoch z roku 1935“. Zostavovatelia tejto publikácie sú Miroslav Slámka a Juraj Petrakovič a autor pôvodného textu z roku 1935 je Ľudovít Benedek. Je tam veľa zaujímavého z toho obdobia, ale mňa hlavne zaujala kapitola – Veľký turistický výlet Bratislava - Bradlo a všetky odbočky a ako prvá je uvedená naša obec – Račištorf /Rača/. Ďalej v poradí sú Svätý Jur, Grinava, Pezinok, Kuchyňa... Nádaš, Dobrá Voda a ako posledná je Brezová pod Bradlom. Ja som si vybral tú prvú. Uvádzam to celé v nezmenenej podobe z tejto publikácie:

 

Račištorf

Je obec, ktorá sa veľmi rozrastá (nové obytné domy, nová škola atď.). Leží uprostred viníc. Je veľmi navštevovaná pre výborné víno (hostince, viechy).

Račištorf je východiskom pre vítané prechádzky i túry po bližšom okolí, najmä po Malých Karpatoch. Pre lepší prehľad je na železničnej stanici orientačná turistická mapa.

 

Dlhšie vychádzky :

1.    Modro značená turistická cesta Račištorf – Biely Kríž (na Štefánikovej turistickej ceste), cca 4 km, viac než 1 hodina. Je to často používaná, vhodná spojovacia cesta, keď sa chceme z Račištorfu dostať na červenú značku. Táto cesta vedie krásnym Mlynským údolím. Od železničnej stanice podľa značiek prejdeme cez obec a pustíme sa na sever. Hneď na začiatku našej cesty vľavo odbočujú dva chodníky, na dolný Červený kríž a na Štefánikovu cestu. Ďalej vľavo je studienka. Pozdĺž potoka v malebnom údolí prídeme po 40 minútach pod severné svahy vrchu Pýškov (435 m). Tu križujeme neznačkovanú cestu, ktorá vedie z tzv. Vajnorskej doliny. Neďaleko vľavo vyviera prameň Šenkárka. O pár minút nato odbočí vpravo jedna cestička do spomenutej Vajnorskej doliny a druhá k horárni Kráľova búda, hneď vedľa nej je prameň. Z Kráľovej búdy ide cestička k Bielemu krížu. Zostaneme na našej modro značkovanej ceste a po krátkom stúpaní prídeme na červenú a žltú značku až k horárni a hostincu pri Bielom kríži. Po žltej značke je západným smerom do Marianky cca 8 km.

2.    Neznačkovanými cestami prídeme do Mariánskeho údolia. Na západnom konci obce vedú od oboch kostolov dve cesty, ktorými sa najkratšie dostaneme k Hornému Červenému krížu na červenej a zelenej značke. Jedna cesta nás sem privedie popri tzv. Brychtovom kríži a druhá ide vlhkým údolím, na konci ktorého je prameň. Od Horného Červeného kríža sa vydáme západným smerom a vystúpime na kótu 340, čoskoro potom pretneme modrú značku Račištorfská cesta – Pajštún Stupava. Prejdeme kótu 426 a zostupujeme do pekného údolia Grmolinského potoka a po vozovke prídeme do Mariánskeho údolia.

 

 

Kratšie vychádzky :

1.    Od spomenutej cesty k Dolnému Červenému krížu odbočíme pred červenou značkou vľavo na Veľkú Baňu:

2.    rozhľadňa, prekrásny pohľad na južné a východné svahy Malých Karpát, na Vajnory a Bratislavu. Späť do Račištorfu pôjdeme tzv. Panským lesom.

3.    Od kostola na západnom konci dediny vozovkou medzi vinohradmi ku Zbojníckej studienke na modrej značke a po nej k hostincu Schinweg. Odtiaľ môžeme podnikať vychádzky do pekných dolín.

4.    Od Zbojníckej studienky cez Dolný jarok na horný Červený kríž.

5.    Za železničnou stanicou popri kúpalisku prídeme na lúky a pasienky, keď ich prejdeme, dostávame sa do svojráznej slovenskej obce Vajnory, smerom na západ je letisko. V horárni Mišnák dostaneme občerstvenie, teplé i studené jedlá i nocľah (4 postele). Za priaznivého počasia je pekný výhľad na okolité lesy a hory. Občerstvení a posilnení pokračujeme v ceste, za horárňou zostupujeme riedkym bukovým porastom k prameňu s výbornou studenou pitnou vodou. Vchádzame do vysokého lesa a povedľa obory po úbočí Javorníka (595 m) na zvlnenom teréne nám príde do cesty vpravo modrá značka Svätý Jur – Lozorno. Vľavo po tejto značke po štvrťhodine prídeme k horárni Horvátka.

 

Je na Vás, aby ste po prečítaní tohto príspevku posúdili čo sa po toľkých rokoch zmenilo, čo zostalo, ale osobne si myslím, že stále nám zostala láska k Malým Karpatom. Našim Karpatom.

Spracoval Vlado Javorský

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

Prečítali sme za vás

Bratislavské unikáty

Mária Terézia založila prvú oficiálnu záložňu práve v Bratislave

Tak ako iné mestá, aj Bratislava sa môže pýšiť viacerými prvenstvami. Viete, že práve v Prešporku bola prvá oficiálna záložňa? Alebo tušíte, kde bola prvá podzemná garáž a na čo ju využívali? Domnievate sa, kde sa nachádzala prvá studňa s pitnou vodou?

Problém s parkovaním mala Bratislava od nepamäti. A hlavne v Starom meste. Voľných prestranstiev je málo, a tak vznikajú parkoviská pod zemou. A nie je to žiadna novinka. Priamo v strede mesta kedysi fungovala prvá podzemná garáž. Po zničení mestských hradieb koncom 18. storočia si postavil mešťan Wachtler kúsok nižšie od Michalskej brány dom. Po čase ho predal grófom z rodu Szapáryovcov. V polovici 19. storočia tu zriadili poštový, telefónny a telegrafický úrad. Koncom 19. storočia bol tento dom už taký schátraný, že bolo treba ho zbúrať a postaviť novú budovu. Preto na jeho mieste v rokoch 1909 až 1912 vybudovali veľkú novobarokovú budovu podľa projektu budapeštianskeho staviteľa Pártoša. Má viackrídlový zložitý pôdorys. Je to dnešná budova hlavnej pošty na Námestí SNP. Pod nádvorím prístupným z Námestia SNP, pod halou a pod časťou námestia vznikol veľký priestor, do ktorého sa vchádzalo bránou z Františkánskej ulice. A práve tu bola prvá podzemná garáž. Parkovali v nej poštové vozy, známe karioly, ťahané koňmi. Ešte v 50-tych rokoch 20. storočia rozvážali balíky a objemnejšie balíky do všetkých kútov Bratislavy.

 

Prvá rímska studňa

Len pár metrov odtiaľ stojí budova, ktorá sa môže pýšiť ďalším prvenstvom. Na území dnešnej Bratislavy máme najstarší dôkaz o získavaní vody zo studní z roku 100 nášho letopočtu. V tom čase na našom území žili Rimania. Jedna z prvých studní, ktorú v Bratislave vykopali, bola na Námestí SNP. A to na mieste, kde M. M. Harminc po prvej svetovej vojne postavil elegantnú budovu Tatra banky. Budovu o tradsať rokov neskôr používala Slovenská televízia ako svoje prvé sídlo. Dnes tu sídli Ministerstvo kultúry. Rímska studňa na tomto mieste je aj archeologicky dokázaná.

 

Pobúrená panovníčka

Bratislava sa môže pýšiť aj tým, že tu bola prvá záložňa v celom Uhorsku. Prvú záložňu na svete pod názvom Monte pieta otvorili v talianskom meste Perusine v roku 1462 františkánski mnísi. Nijaké úroky nepripočítavali. Stačilo, aby dvaja svedkovia vydali svedectvo, že požičiavajúci človek je chudobný. Od tých čias sa záložne šírili po celej Európe, hoci väčšina si už pýtala úroky. Niektoré dokonca mali až také neprimerané úroky, že to pobúrilo rakúsko-uhorskú panovníčku Máriu Teréziu. V roku 1773 podpísala listinu, ktorou v Bratislave založila prvú oficiálnu štátnu záložňu Domus fiduciaria. Latinsky písaný dokument má 24 strán a je uchovaný v Budapešti. Panovníčka súčasne prikázala, aby záložňa mala riaditeľa, finančného odhadcu a aj správcu založených predmetov. Prvá verejná záložňa v Uhorsku mala sídlo v Prešporku až do roku 1787, kedy ju presídlili do Budína. V Bratislave zostala pobočka.

(lz), dvojtýždenník Bratislava, číslo 19, 8. 12. 2015

výber z knihy Bratislavské rarity z vydavateľstva PT Marenčin

 

 

 

 

 

... ale ja ho mám v kabelke na zadnom sedadle.


Z turistických podujatí

Zimný prechod Považským Inovcom 2016

V sobotu 9.1.2016 sa uskutočnil 41. ročník zimného prechodu Považským Inovcom. Bohužiaľ povianočné obdobie krásneho zimného počasia skončilo pár dní pred našim pochodom. Nás sprevádzala hustá hmla a teda neboli ani výhľady. Najhoršie bolo ráno prejsť z domu ku autu alebo autobusu – dokonalé ľadové klzisko. Našťastie v Považskom Inovci to bolo celkom dobré na chôdzu – nebol ani ľad a našťastie ani blato.

Pochodu sa zúčastnilo 25 turistov (z toho 7 žien), dokonca sme mali aj zahraničnú účasť – prišli manželia Plecsovci z Budapešti, ktorí často chodia na turistiku do nášho okolia. Z nášho oddielu nás bolo 14 (aj s rodinnými príslušníkmi).

Z parkoviska sme išli popri lyžiarskom stredisku na Bezovci, kde sa ľudia lyžovali na technickom snehu. Mimo zjazdovky to bola len tenká a nesúvislá vrstva. Vôbec to nebolo na bežky. Postupne sme prešli cez Skaliny až na Topoľčianske Podhradie. Dedinu sme vynechali, lebo krčma je už zrušená. Hrad je v zime zatvorený. Na stolíku s lavičkami sme sa naobedovali. Božka vyskúšala aj hojdačku. Na zjazdovke boli len zvyšky snehu, ale deťom to nevadilo, sánkovali sa aj na tom. Cez Úhrad sme prešli na Holé brehy, kde sa od nás odpojila štvorica, ktorá si to trochu skrátila. Na Doline sme Božke pomohli doraziť koláče. Ohrady na Veselých vŕškoch boli prázdne – kone asi schovali do stajní.

V cieli na parkovisku som rozdal diplomy. Všetci sme sa zhodli, že to nebolo to „pravô orechovô“, ale že to bolo lepšie ako sme sa obávali – nepršalo, nebolo ani blato ani ľad.

A ešte pár údajov z GPS – prešli sme 22,32 km za 5:33 h, oddychovali sme 44 minút, oddychové tempo 4,0 km/h.

Ozvali sa hlasy, aby sme zmenili termín pochodu. Pre rok 2017 sa dohodneme na výročnej členskej schôdzi.

Vladimír Chrapčiak

 

Zimný výstup na Klenovú 2016

V sobotu 30.1.2016 zorganizovali turisti z Dolného Lopašova 9. ročník zimného výstupu na Klenovú. Zúčastnilo sa ho 250 turistov, 5 bábätiek, pomerne veľa mládežníkov, 3 cyklisti a niekoľko psov. Z nášho oddielu sme boli 10 (niektorí tradiční účastníci boli na zimnom zraze). Počasie bolo absolútne nezimné – teplo, hustá hmla, cestou hore mix blata a ľadu, cestou dolu to povolilo, preto som radšej išiel po cestách. Nádhernú zimnú idylu z minulého roka sme len spomínali...

Došiel som medzi prvými, poriadne som sa spotil (aj keď som pri výstupe zhodil jednu vrstvu) a hore som sa hneď sušil. Potom sme išli pozrieť netopiere v jaskyni. Tohto roku boli ďalej od vchodu a preto sa mi ich nepodarilo dobre odfotiť. Pri návrate sme sa opäť zastavili pri posede. Už tu bolo veľa turistov, prišlo veľa kamarátov. Lopašovania okrem papierového diplomu dávali už tradične aj drevený. Samozrejme sa robila koštovka domácich produktov – ovocie v tekutej forme, ja som ponúkal sušené ovocie. Došli aj 4 gitaristi a harmonikár. Nálada pri ohníku bola fantastická, opekalo sa a vyspevovalo. Repertoár obsiahol všetko – ľudovky, staré hity Olympicu, mládežnícke hity a dokonca aj ruské pesničky. Keď to Naďa doma počula z videa, skonštatovala, že poriadne falošne, ale na Klenovej to nikomu nevadí. Hlavná vec, že je výborná nálada.

Zimný výstup na Klenovú už patrí niekoľko rokov medzi TOP turistické akcie západného Slovenska. Výstup je hviezdicový, veľa turistov prichádza aj z Brezovej. Všímal som si účastníkov – na výstroji som videl, že naprostá väčšina sú skalní turisti s veľmi dobrým zimným oblečením, ale hodne ľudí boli len sviatoční turisti v kabátoch a topánkach aké mali... Ale išli a na nálade im to vôbec neuberalo. Nálada pri posede je fantastická, vyhráva sa tu na gitare, spieva sa... A samozrejme testujú sa domáce produkty... Všetci sme boli prekvapení veľkou účasťou. Žeby rástla zimná konkurencia HP?

A na záver ešte niekoľko údajov GPS: celková doba 6:30 h, doba pohybu 4:36 h, na vrchole 1,5 h. Prešiel som 21,39 km priemernou rýchlosťou 4,7 km/h.

Vladimír Chrapčiak

 

Rekordy na slovenský spôsob

Najvýdatnejší vrt

Najvýdatnejší vrt na Slovensku sú Oravice, nachádzajúce sa v regióne Orava. Voda má teplotu 57º C a vyviera z 1606 m hlbokého vrtu s výdatnosťou 120 litrov za sekundu. Oravice sú jedinou lokalitou na Orave s prírodnou geotermálnou vodou. Na kúpeľné využitie sa riedi vodou z druhého vrtu, ako aj z prírodných prameňov. Liečia sa tu najmä choroby pohybového ústrojenstva.

TpK, október 2012 (9/12)

 

 

Zaujímavosti zo sveta

Korintský prieplav

Prvé pokusy o prekopanie korintskej šije podnikli ľudia už v 7. storočí pred n. l., neboli však kvôli domnienkam o rôznej úrovni morí na oboch stranách úspešné. K úmyslu vybudovať kanál sa vrátili viacerí rímski cisári, nikdy ho však neuskutočnili. Novodobý projekt prekopania kanálu navrhli maďarskí architekti István Turr a Béla Gerster. K stavbe kanálu dal podnet grécky minister zahraničia Trikupis v snahe vylepšiť dopravné spojenie krajiny. Grécka spoločnosť pod vedením Andreasa Syngorsa odkúpila a zrealizovala projekt v roku 1883. Kanál vedie 6 kilometrovou priekopou s priemernou hĺbkou 58 metrov. Je široký 25 až 30 metrov a hĺbka vody je približne 8 metrov. Kanál vysekali do ťažkej zlomovej horniny v seizmicky aktívnej zóne. Konce kanálov v Korintskom a Egejskom zálive chránia vlnolamy. Jeho rozmery a najmä hĺbka znemožňujú, aby cez neho plávali aj nákladné lode, takže ho využívajú predovšetkým osobné lode s turistami. V rokoch 1923 a 1940 ho uzavreli kvôli údržbe a stabilizácii jeho stien, pretože len v roku 1923 napadalo do kanálu 41 000 m3 materiálu, ktorý sa musel odstraňovať 2 roky.

TpK, október 2012 (9/12)

 

Naše číslice sú arabské

Jednoducho povedané, ide o častý mýtus. Pravdou je, že v 14. storočí Európa naozaj prebrala dnešné číslice od Arabov, pretože dovtedy slúžiace rímske boli pri väčších množstvách príliš komplikované, dlhé a zle sa s nimi počítalo. Arabi ich ale už sami mali z iného zdroja. Po vzniku islamu a arabskej expanzii všetkými smermi sa nakoniec moslimovia v 10. storočí dostali i do Indie, odkiaľ sa vďaka nim rozšíril náš dnešný číselný systém i do stredovekej Európy. Preto v arabských krajinách číslice, ktoré my voláme „arabské”, nazývajú „indické”.

TpK, október 2012 (9/12)

 

Viete ako vznikalo strúhadlo na ceruzky?

Už od samého začiatku používania ceruziek vyvíjali rôzni vynálezcovia veľké úsilie, aby vyrobili pohodlné, spoľahlivé a rýchle orezávatko. Prvé patenty na orezávatka sa objavili okolo roku 1860 a množstvo nových prihlášok pokračovalo ďalších 20 rokov. Snaha o ich vylepšenia dosiahla vrchol medzi rokmi 1880 a 1910, keď sa ponuky pre úrady, školy a umelcov iba hrnuli. V roku 1886 patentovali orezávatko s kotúčom a šmirgľovým papierom. Keď sa točilo kľukou, otáčala sa ceruzka i kotúč so šmirgľovým papierom, ktorý ceruzku naostril. V roku 1890 si istý americký vynálezca dal patentovať orezávatko s oceľovým pilníkom. Konečne v roku 1896 bol patentovaný strojček, ktorý mal dve valcovité frézy so špirálovým ostrím. Zatiaľ, čo ceruzka sa nepohybovala, pohybovali sa ostré frézy, a to jednak tak, že rotovali okolo ceruzky a zároveň sa otáčali okolo svojej osi. S nástupom patentných ceruziek a mikroceruziek bola výroba orezávatiek takmer zastavená a v podstate sa obmedzila iba na jednoduché orezávatka s čepeľou.

TpK, október 2012 (9/12)

 

 

... si žiada nejakú obmenu jedálnička.

 

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

 

Nadstavbový odznak pešej výkonnostnej turistiky

k 23.12.2015

Výkonnostný odznak pešej turistiky (VOPT) patrí dlhoročne k jedným z hodnotiacich kritérií aktivity turistov, ktoré v súčasnosti zastrešuje Klub slovenských turistov (KST). K základným odznakom, ktoré turista môže získať po absolvovaní peších 1000, 3000 a 6000 km, od roku 2000 pribudla možnosť získať ocenenie aktivity až po dosiahnutie prejdenia do 60 000 peších kilometrov. Keďže ide o výkonnostnú turistiku, hodnotia sa trasy organizovaných diaľkových pochodov nad 35 km za deň, prípadne nad 30 km denne, pokiaľ sa jedná o zápočtovú cestu alebo jej hodnotenú časť. Dosiahnutie jednotlivých stupňov nadstavbovej časti odznakov sa hodnotí od 10 000 km po prejdení každých ďalších 5 000 km a je zverejňované približne v polročných intervaloch na internete na stránkach Malokarpatského Diaľkoplaza.


K 23.12.2015 bolo dohromady udelených 229 odznakov nad 10 000 km, na ktorých sa podieľalo 49 turistov. Za celé hodnotené obdobie od roku 2000 boli udelené nasledovné počty výkonnostných odznakov pešej turistiky:

Super stupeň bronzový     (10 000 km)                -  50

Super stupeň strieborný    (15 000 km)                -  42

Super stupeň zlatý            (20 000 km)                -  38

Elita stupeň bronzový        (25 000 km)                -  30

Elita stupeň strieborný       (30 000 km)                -  23

Elita stupeň zlatý               (35 000 km)                -  18

Rovníkový                          (40 075 km)                -  16

Extrémny bronz                 (45 000 km)                -    7

Extrémny striebro              (50 000 km)                -    3

Extrémny zlato                  (55 000 km)                -    1

Stop stupeň                       (60 000 km)                -    1

 

V nasledujúcich tabuľkách sú menovite uvedení turisti s ich doteraz najvyšším doteraz dosiahnutým VOPT:

 

Stop stupeň (60 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Korčok Attila

KT Lokomotíva Bratislava

12.4.2012

17.5.2012

 

Extrémny striebro (50 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Groman Peter, Ing.

Tesla Bratislava

26.6.2014

27.6.2015

Lumtzer Kvetoslav

Poprad

10.11.2012

10.11.2012

 

Extrémny bronz (45 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Klokner Melichar

Tesla Bratislava

16.8.2002

18.3.2003

Pado Rudolf

Liptovský Mikuláš

21.10.1995

20.3.2006

Porubanec Cyril

Tesla Bratislava

26.6.2010

12.7.2010

Vida Viliam

KT Lokomotíva Bratislava

31.12.2010

25.2.2012

 

Rovníkový VOPT (40 075 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Farkašovský Ladislav

Tesla Bratislava

18.9.2013

24.1.2014

Hanuš Jaroslav

Nitra

5.10.2013

4.2.2014

Královič František

Trnava

19.12.2009

31.12.2009

Minárik Peter, Ing.

Trnava

11.11.2009

12.7.2010

Nižnan Ivan, Ing

Tesla Bratislava

27.6.2015

27.6.2015

Rím Ondrej

Bratislava

6.4.2010

7.4.2010

Stotka Vladimír

Tesla Bratislava

8.4.2006

8.4.2006

Šulek Karol

Tesla Bratislava

28.6.2015

16.7.2015

Švancár Vladimír, Ing.

LOP Mníchova Lehota

16.10.2014

16.10.2014

 

Elita stupeň zlatý (35 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Bada Peter

Skloplast Trnava

10.3.2012

10.3.2012

Obdržálková Jana

KT Lokomotíva Bratislava

31.12.2011

25.2.2012

 

Elita stupeň strieborný (30 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Karovič Jozef

BEZ Bratislava

9.9.2001

17.7.2010

Nižnan Marian

Tesla Bratislava

4.1.2014

7.3.2015

Svitek Miroslav

Biatek Bratislava

6.12.2013

4.2.2014

Svrček Vladimír

Tesla Bratislava

31.12.2011

25.2.2012

Šoula Pavol, Ing.

KT Lokomotíva Bratislava

23.6.2013

15.8.2013

 

Elita stupeň bronz (25 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Hevér Gábor

Maďarsko

31.12.2012

31.12.2012

Hromkovič Juraj

Švajčiarsko

31.12.2014

31.12.2014

Javorský Vladimír

Tesla Bratislava

26.9.2009

4.1.2010

Krno Svetozár

Bratislava

16.10.2001

21.6.2003

Kyselica Ján

Tesla Bratislava

15.11.1996

15.4.2000

Nehyba Vladimír, Ing.

Tesla Bratislava

10.6.2000

6.7.2000

Patrovič Milan

Bratislava

31.12.2012

4.2.2014

 

Super stupeň zlato (20 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Haas Alexander

Tesla Bratislava

15.10.2012

15.10.2012

Jančík Ondrej

Tesla Bratislava

15.6.2012

4.2.2014

Majdan Miroslav

Tesla Bratislava

6.6.2012

6.6.2012

Novák Jozef

Bratislava

5.10.2008

4.2.2014

Parcer Ján

Prievidza

23.6.2007

8.12.2008

Sládeček Štefan

Bratislava

12.5.2005

10.7.2008

Surán Július

Tlmače

20.3.2015

20.3.2015

 

Super stupeň striebro (15 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Bahurinský Ľudovít

Bratislava

13.11.2010

2.2.2011

Brudňak Ján

Svidník

27.8.1994

23.3.2001

Tauber Karol

Bratislava

20.3.1993

5.6.2004

Valach Peter

Tesla Bratislava

23.8.2008

8.12.2008

Wittner Csilla

Maďarsko

31.12.2012

31.12.2012

 

Super stupeň bronz (10 000 km):

Meno

Bydlisko/organizácia

dátum splnenia

dátum udelenia

Bodó Alfonz

Žilina

15.6.1996

12.6.2000

Hrdlička Peter

Bratislava

27.4.2013

27.4.2014

Košický Ivan, MUDr.

Trnava

15.12.1998

25.9.2000

Lietavec Miroslav

Špačince

31.5.2008

30.6.2008

Mihalovič Štefan

 

5.6.2013

4.2.2014

Sasák Jaroslav

Tesla Bratislava

5.6.2013

4.2.2014

Vida Ján

Bratislava

28.9.1995

2.12.2000

Pavol Šoula

 

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

 

Informácie pre turistov

Prevádzka chaty SNP Rozbehy od roku 2016

Chata SNP Rozbehy je pre turistickú verejnosť prístupná za týchto podmienok:

Prevádzka chaty:     máj - október

Počet lôžok:             35

Cena:                       10 €/noc, KST zľava

Kontakt:                    Miroslava Madunická, PhDr (SČK), tel.: 0903-558 914

e-mail:                      senica[zavináč]redcross.sk

Júlia Mičová

 

 

... povedz mi, kde si zakopal otecka, prichádza príliv.

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 


KALENDÁR

Malé Karpaty a okolie marec - apríl 2016

 

12.3.2016 ČERVENO - MODRÝ TESLÁCKY OKRUH                                                        34. ročník

(sobota)                                                                                                                    TJ Tesla Bratislava

Trasa:    pešo: 40 km/1100 m

Rača - Zbojnícka studnička - Biely Kríž - Košarisko - Pajštún - Borinka - Marianka - Pekná cesta - Kamzík - Bratislava

Štart:      Bratislava-Rača, kúpalisko Zbojníčka, 7.30 h - 8.30 h

Cieľ:       Reštaurácia U Nagya (Furmanská viecha), do 18.00 h

Vedúci:  Ing. Ivan Nižnan, Mlynarovičova 1, 851 03 Bratislava, tel.: 0903-620 653

              Marian Nižnan, Vajnorská 74, 831 03 Bratislava, tel.: 0904-316 903

 

19.3.2016 MALÝ MALOKARPATSKÝ FUČIAK - memoriál Ruda Korčeka                       31. ročník

(sobota)                                                                                                          KT Lokomotíva Bratislava

Trasa:    pešo: 35 km/1400 m

              Bratislava-Rača, nám. Andreja Hlinku - Hrubý Drieňovec - Pajštún - Biely kríž - Rača

Štart:      Bratislava-Rača, nám. A. Hlinku, 7.00 h - 8.00 h

Cieľ:       Biely kríž, 13.00 h - 15.00 h

Vedúci:  Jindrich Racek, Slatinská 30, 821 07 Bratislava, tel.: 0907-234 802

 

19.3.2016 JARNÁ PRECHÁDZKA ZÁŽITKOVOU TRASOU ING.VRATISLAVA SCHAALA

(sobota)                                                                                                                                   KST Holíč

Trasa:    Holíč, Dom turistiky - Kátovské ramená - Holíč

Štart:      Holíč, Dom turistiky, Kátovská 33, 9.00 h

Vedúci:  Ing. Jozef Vlčej, Márie Terézie 55, 908 51 Holíč, tel: 0903-785 516,

              email: vlcej[zavináč]ehs.sk

 

20.3.2016 HVIEZDICOVÝ POCHOD                                                                                      43. ročník

(nedeľa)                                                                                                              TO FEI STU Bratislava

Trasy:    37 km/500 m, 22 km/700 m, 16 km/300 m, 12 km/300 m

        37 km:  Pezinok - Pezinská Baba - Tri kamenné kopce - Biely Kríž - Malý Slavín - Krasňany

        22 km:  Záhorská Bystrica - Marianka - Pajštún - Kozlisko - Medené Hámre - Panova lúka - Malý Slavín - Krasňany

        16 km:  Vojenská nemocnica - Kačín - Sekyl - Bariny - Malý Slavín - Krasňany

        12 km:  Rača - Zbojnícka studnička - Malý Slavín - Krasňany

Štart: 37 km:  Pezinok, žel. st., 7.00 h

        22 km:  Záhorská Bystrica, konečná MHD č.37, 8.00 h

        16 km:  Bratislava, vojenská nemocnica, 8.30 h

        12 km:  Bratislava-Rača, zast. MHD, 9.30 h

Cieľ:              Malý Slavín

Vedúci:         Doc.Ing. Ladislav Harmatha, PhD., KME FEI STU Ilkovičova 3,

                     812 19 Bratislava, tel. z.: 02-6029 1127,

                     e-mail: ladislav.harmatha[zavináč]stuba.sk

 

26.3.2016 BREZOFSKÉ 500-FKY                                                                                           3. ročník

(sobota)                                                                                        KST TUBRKA Brezová pod Bradlom

Trasa:    prechod vrchmi nad 500 m.n.m

Štart:      Námestie Brezová pod Bradlom, hromadný štart o 7.00 h

Cieľ:       Námestie Brezová pod Bradlom, približne do 17.00 h

Vedúci:  Stanislav Milčík,tel. 0915-770 487,e-mail: kst.tubrka[zavináč]gmail.com

 

26.3.2016 VEĽKONOČNÝ POCHOD K REHUŠOM                                                        KST Senica

(sobota)

Trasa:    20 km, Senica - Hlboké - Prietrž - Rehuši, pam. SNP - Hradište pod Vrátnom

Štart:      Senica, Gastrocentrum, 8.15 h

Cieľ:       Hradište pod Vrátnom

Vedúci:  Júlia Mičová, Hollého 741/15, 905 01 Senica, tel. 034-651 7547

 

27.3.2016 VEĽKONOČNÝ SPLAV MALÉHO DUNAJA

(nedeľa)                                                                                                      KST TJ Junior Sládkovičovo

Trasy:    11 km, vodná turistika: Kolový mlyn Jelka - Madaras - Sedín

Zraz:      vodný mlyn Jelka, 10.00 h

Iné:         na požiadanie môže lode a vodácku výstroj zabezpečiť TJ Junior

Vedúci:  Pavol Macura, Školská 1090, 925 21 Sládkovičovo

              tel. d.: 031-784 1725, 0908-187 597, palomacura[zavináč]gmail.com

 

2.4.2016 OTVORENIE PEŠEJ TURISTICKEJ SEZÓNY

(sobota)                                                                                                      KST TJ Junior Sládkovičovo

Trasy:    11 km, peši, cyklo: Sereď - Váhovce - Kaskády (okolo vodného diela Kráľová)

Zraz       parkovisko pred gymnáziom v Seredi o 9.00 h

Cieľ:       hotel Kaskády, 12.30 h

Iné:         vhodné aj pre rodiny s deťmi

Vedúci:  Pavol Macura, Školská 1090, 925 21 Sládkovičovo

              tel. d.: 031-784 1725, 0908-187 597, palomacura[zavináč]gmail.com

 

2.4.2016 POCHOD OSLOBODENIA TRNAVY                                                                     39. ročník

(sobota)                                                                                                               KST Slovšpost Trnava

Trasy:    pešo: 35 km/800 m, 10 km

  35 km: Buková, žel.zast. - Rozbehy - Buková, priehrada - Brezinky - Plavecký Mikuláš - Čierna skala - Jahodník - Driny - križovatka M a Ž - reštaurácia KaH Smolenice

  10 km: Smolenice, reštaurácia KaH - dolina Hlboče - Smolenický zámok - Smolenice, reštaurácia KaH

Štart:      35 km:   Buková, žel.zast., podľa prích.vlakov, max. do 8.00 h

              10 km:   Smolenice, reštaurácia KaH, 10.30 h - 11.00 h

Cieľ:       Smolenice, reštaurácia KaH, do 17.00 h

Vedúci:  Peter Halenár, Špačinská cesta 657/2, 917 01 Trnava

              tel. z.: 033-597 3173, mobil: 0910-673 072

              email: Peter.Halenar[zavináč]enel.com

 

2.4.2016 JARNÁ 35-KA                                                                                                           42. ročník

(sobota)                                                                                                       KST Limba turist Bratislava

Trasa:    35 km/900 m, 25 km/600 m

35 km: Svätý Jur - Košarisko - Pajštún - Borinka - Marianka - Kačín - Partizánska lúka

25 km: Svätý Jur - Košarisko - Pajštún - Borinka - Marianka - Záhorská Bystrica

Štart:      Svätý Jur, žel.st., 7.00 h - 8.00 h

Vedúci:  Martin Malárik, Latorická 19 ,821 07, mobil: 0902-620 498

                 e-mail: natas84.mato[zavináč]gmail.com

 

9.4.2016 Turistický POCHOD FORNOSEG – FRAŠTÁK                                             13. ročník

(sobota)                                                                                                                            Obec Tepličky

Trasa:      5 km

Štart:        Tepličky (okr. Hlohovec), obecný úrad, 9:30 h

                 Doprava na štart z Hlohovca: Autobusom SAD a aj mimoriadnym
(9:00 h z Hlohovej ul., 9:05 h zo žel. st.)

Cieľ:         Hlohovec, viecha Jašter na Starej hore

Iné:           Trasa vedie po značených aj neznačených cestách a lesných chodníkoch medzi Tepličkami a Hlohovcom. Prezentácia a odovzdávanie potvrdení o absolvovaní bude na hromadnom štarte pri OcÚ Tepličky. Občerstvenie je pripravené vo vieche Jašter pred Hlohovcom.

Tur. vedúci:  Ing. Jozef Kertész, podpredseda Hlohoveckého cechu vinárov,

                          tel.: 0907-776 354, e-mail: kertsz.jozef[zavináč]gmail.com

                     Ing. Mária Janičková, starostka obce Tepličky,

                          tel.: 0908-135 389, e-mail: obec.teplicky[zavináč]stonline.sk

 

9.4.2016 MALOKARPATSKÝ CIK-CAK                                                                  9. obnovený ročník

(sobota)                                                                                                                     TK Štart Bratislava

Trasa:    50 km (pešo)

              Rača - Medené Hámre - Biely Kríž – Svätý Jur, Neštich – Košarisko – Limbach - Tri Kamenné Kopce - Biely Kríž – Rača.

 Štart:     50 km: Rača, nad kúpaliskom Zbojníčka,   7.00 h - 7.30 h

              40 km: Svätý Jur, Neštich,  9.15 h - 10.00 h

Cieľ:       Biely kríž

Vedúci: Bystrík Babor, Belehradská 6, Bratislava,

              Boris Rudolf, Povraznícka 18, Bratislava,

              e-mail: malokarpatsky.cikcak[zavináč]gmail.com

              tkstart.udt.cz

 

 

 

 

 

16.4.2016 JARNÝ POCHOD HLOHOVEC - PIEŠŤANY                                                      38. ročník

(sobota)                                                                                                                            KST Hlohovec

Trasy:    37 km/1057 m, 28 km/747 m, 22 km/675 m, 17 km/580 m, 13 km/364 m

37 km:   Hlohovec - Ovčia skala - Havran - Čertova Pec - Piešťany

28 km:   Hlohovec - Ovčia skala - Havran - Piešťany

22 km:   Hlohovec - Ovčia skala - Havran

17 km:   Jalšové - Ovčia skala - Havran

              (alebo Studená dolina - Ovčia skala - Havran)

13 km:   Hlohovec - Ovčia skala - Jalšové

Štart:      37 km, 28 km, 22 km a 13 km:       Hlohovec, žel. st., 7.00 h - 9.00 h

              17 km:      Jalšové-obec (alebo Studená dolina),

                               Doprava z Hlohovca na štart 17 km autobusom SAD

                               štartová registrácia 17 km je možná aj na kontrole Ovčia skala

Cieľ:       37 km a 28 km:        Piešťany, cieľová registrácia na kontrole Havran

              22 km a 17 km:        Havran

              13 km:          Jalšové, cieľová registrácia na kontrole Ovčia skala

     Doprava z Havrana autobusmi SAD a osobitným autobusom Havran - Hlohovec

Info:        Ing. František Miklovič, Bezručova 9/B, 920 01 Hlohovec,

              tel.: 0905-981 019, e-mail: kst.hlohovec[zavináč]gmail.com

              web KST HC: turistika.hlohovecko.sk

              web HP: hppochod.webnode.sk/

Vedúci:  Ján Bedeč, SNP 13, 920 01 Hlohovec, tel.: 0904-905 731

 

23. - 24.4.2016 LAZOVÁ STOVKA                                                                                            9. ročník

(sobota - nedeľa)                                                                                                                       UC - SG

Trasa:         pešo: 110 km/3300 m

                   Vrbové - Veľká Pec - Pustá Ves - Košariská - Bradlo - Polianka - Podbranči - Vrbovce - Kuželovský Větrák - Javorník nad Veličkou - Filipovské údolí - Megovka - Veľká Javorina - Cetuna - Lubina - Hrušové - Višňové - Veľký Plešivec - Šípkové - Vrbové

Štart:          Vrbové, Základná škola, 23.4.2016 (sobota) 4.30 h - 8.00 h

Cieľ:            Vrbové, Základná škola, do 24.4.2016 (nedeľa) do 12.00 h

Štartovné:   12 - 15 Eur (zľavnené štartovné 5 Eur)

Iné:             ubytovanie možné v telocvični Základnej školy

Info:            Slavo Glesk, nám. Hraničiarov 31, 851 03 Bratislava

                   tel.: 0903-744 336, internet: www.lazovka.wbl.sk

                   e-mail: glesksla[zavináč]stonline.sk, glesksla[zavináč]gmail.com

 

23.4.2016 GRINAVSKÝ KÚSEK                                                                                              4. ročník

(sobota)                                                                                                                TOM Sokolíci Grinava

Trasy:    22 km/350 m, 12 km/250 m

  22 km: Grinava - Grinavský chotár - Neštich - Biely Kameň - Limbach - Grinava

  12 km: Grinava - Grinavský chotár - Grinava

Štart:      Grinava, materská škola

                   22 km:     8.00 h -   9.00 h

                   12 km:   10.00 h - 11.00 h

Cieľ:       Grinava, materská škola, od 15.00 h

Iné:         pamätný list, v cieli občerstvenie

Vedúci:  Mário Farkaš, Dominika Virgoviča 16, 902 03 Grinava, tel.: 0904-941 435

              email: fabrogrin[zavináč]gmail.com

 

30.4.2016 NOČNÝ POCHOD                                                                                                 41. ročník

(sobota)                                                                                                                                   KST Holíč

Trasa:      6 km

Štart:        Holíč, Dom turistiky, Kátovská 33 o 18.00 h

Vedúci:     Mgr. Helena Sedláková, Priečna 2, 908 51 Holíč, tel.: 0904-691 242

                 e-mail: helena.sedlakova[zavináč]gmail.com

 

 

 

Vyzlečte sa a ukážte mi, kde ho bolí.

 

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

Občasník MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ vychádza ako zborník nezávislých prispievateľov s turistickou tematikou oblasti Malých Karpát a okolia, zameranou prevažne na diaľkovú pešiu turistiku. Za obsahovú náplň zodpovedá autor príspevku. Príspevky adresujte Pavlovi Šoulovi, prípadne iným osobám, ktoré bývajú s ním v kontakte, priamo na diaľkových pochodoch organizovaných v Malých Karpatoch a okolí. Technická realizácia tohto čísla: príprava textových podkladov - Pavol Šoula a autori príspevkov, konečná úprava textu a príprava obrazovej náplne - Pavol Šoula, distribúcia - Peter Obdržálek, Ľudovít Bahurinský. Kontakt - elektronická pošta: soula[zavináč]elf.stuba.sk. V elektronickej forme môžete časopis nájsť na internetovej adrese http://www.elf.stuba.sk/~soula/mkd.