MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ

júl 2009

 


V tomto čísle nájdete:

Júloví jubilanti na Trnavskej stovke
Rozhovor s Františkom Dovičičom (k 55. výročiu narodenia)
LAZOVÁ STOVKA & DIAĽKOPLAZECKÝ DVOJBOJ (vyhodnotenie za rok 2009)

36.ročník - Trnavská stovka 2009

Oficiálne výsledky stovkárov - Brezová pod Bradlom
36.ročník Trnavskej stovky v číslach
Mailové správy
Došlá pošta
Bleskový rozhovor Martinom Marušičom
Keď prúser, tak poriadny
Ideme na výlet

Ako sa chlastá v Grécku
KALENDÁR: august 2009 - Malé Karpaty a okolie


Júloví jubilanti na Trnavskej stovke

2.7.1987 - Juraj Holec   17.7.1947 - Vlado Javorský
8.7.1978 - Zuzanka Bartošová   19.7.1972 - Štefan Balogh
10.7.1981 - Juraj Paškuliak   20.7.1979 - Ján Kianička
12.7.1940 - Július Surán   23.7.1978 - Radovan Machovič
12.7.1947 - Peter Minárik   26.7.1980 - Ľudovít Štiglic
13.7.1923 - Ján Parcer   29.7.1983 - Peter Miklian
14.7.1955 - Pavel Nádaský   30.7.1985 - Jozef Gonšor
16.7.1985 - Ondrej Lietavec   31.7.1964 - Vlado Opát

 

A dodatočné gratulácie Braňovi Pagáčovi a Rasťovi Karelovi, ktorí práve v cieli oslávili svoje narodeniny a nestihli sme im ani pogratulovať. Teda všetko najlepšie.

7.6.1971 - Rasťo Karel
7.6.1984 - Braňo Pagáč

Peter Minárik

 

Rozhovor s Františkom Dovičičom

Organizátor bývalého obľúbeného, ale už zaniknutého pochodu "Stavbárska 50-ka", Ferko Dovičič, sa dožil 55 rokov. Obvykle ako každý turista - v zdraví.

1. MKD /Peter Minárik/: Už máš 55 rokov. Nezdá sa Ti, že to nejako rýchlo ubieha? Veď len "toť" si sa ženil.

Ferko Dovičič: - Veru Peter, keby si mi nepovedal to číslo, tak ani neviem, že mám toľko rokov. Cítim sa totiž duševne ako keby sa čas zastavil. Horšie je to ale fyzicky. Nie že by som mal nejaké problémy, to nie. Ale tá kondička už nie je to, čo bývalo. Vidím to keď sa dostanem do vyšších hôr.

2.MKD: - Čo pre Teba ešte stále znamená príroda?

Ferko Dovičič: - To si mi brnkol na strunu. V prírode zo mňa vždy opadajú starosti a pôsobí na mňa ako balzam. Len škoda, že povinnosti mi nedovoľujú častejšie sa do nej vybrať. Dúfam, že v dôchodku si to vynahradím a dobehnem.

3.MKD: - Ako a kde si začínal s turistikou? Veď Ty ako chlapec z "dediny" si mal prírodu hneď za humnami.

Ferko Dovičič: - Ako každý z okolia, či už bol z mesta či dediny, som začínal s turistikou v Malých Karpatoch. Najprv len tak okrajom, Smolenice, Škarbák, Dobrá Voda, Červený Kameň. A neskoršie už krížom-krážom. A ešte neskoršie to nám už ani "mapy" nestačili. Takže niet miesta v Malých Karpatoch, ktoré by som neprešiel, od Devína k Čachticiam.
Malé Karpaty mám zo všetkých pohorí na Slovensku najradšej. Hneď po Roháčoch!!!

4.MKD: - Plnil si niekedy VOPT /výkonnostný odznak pešej turistiky/, resp. sledoval si nachodené kilometre?

Ferko Dovičič: - Ako každý turista najprv som si odkladal diplomy, zbieral pečiatky, sumarizoval kilometre. Mal som toho plné krabice. Ale nejako ma to nevtiahlo. To bolo už dávno, ešte v minulom storočí. Časom som zistil, že mi to nič nehovorí, nechal som diplomy diplomami a kilometre kilometrami. Som proste len rád v horách a to mi celkom stačí.

5.MKD: - Na turistickom "nebi" si sa preslávil hlavne organizovaním pochodu "Stavbárska 50-ka". Povedz nám o nej niečo bližšie. Koľko bolo zrealizovaných ročníkov, koľko účastníkov sa zúčastňovalo, aké trasy sa ponúkali účastníkom a pod. A prečo skončil tento pochod?

Ferko Dovičič: - Už si nepamätám kedy to bolo, ale už som raz históriu Stavbárskej niekde spomínal. Celkovo s nultým ročníkom ich bolo zorganizovaných 25. Zo začiatku sme organizovali len 50 km trasu, neskoršie sme pochod rozšírili aj o 35 km a 10 km trasy.
V prvých ročníkoch chodilo na tento pochod veľa ľudí, tak 150 a viac, ku koncu tak 35 až 40, aj to asi podľa počasia. Nízka účasť na pochode bol hlavný argument niektorých našich členov, aby sme s tým skončili.
V príprave na tento pochod sme upravili studničku na Rosničkovej lúke, osadili nové lavičky /dovtedy tam žiadne neboli/, tie sú tam dodnes . Našu Stavbársku 50–ku sme chodili ako klubovú akciu aj v januári.

6.MKD: - Nemáš chuť obnoviť tento pochod?

Ferko Dovičič: - Sú rôzne argumenty pre organizovanie a aj proti. Moja manželka mi stále hovorí, že aby sme ho obnovili. Lenže tento náš pochod termínovo vždy vychádzal na Modranské hody /my sme chlapci z Modranky/. A to bol kameň úrazu. Na hody získať ľudí na kontroly bolo a je vždy ťažko. A dnes ešte viac. Môžeš im nasľubovať čokoľvek.

7.MKD: - Stavbárska 50-ka bývala vždy v poslednú májovú sobotu, čo bola pre mnohých posledná previerka síl pred nadchádzajúcou stovkou. Ako si na to spomínaš Ty?

Ferko Dovičič: - Spomínam si mnohých stovkárov. A poznal som niektorých, ktorí na našom pochode pod Vápennou si zakopali pivo a konzervy ako železnú zásobu, aby ich nemuseli vláčiť so sebou až z Bratislavy. Mal som tých ľudí úprimne rád. Bolo to klasické obdobie stovky, keď turisti išli na T-100 aj s nemalou dávkou radosti a fantázie. Vôbec potom nevadilo, ak niektorí z nich nedorazili do Brezovej. Mali o čom aspoň rok zase rozprávať.

8.MKD: - Zúčastnil si sa osobne aj Ty Trnavskej stovky?

Ferko Dovičič: - Samozrejme, že áno. Ale len raz. Už veru neviem v ktorom roku to bolo. Išlo nás vtedy z Modranky asi 12 a do cieľa sme došli dvaja. Ja a Vilo Šarvaic. Ale skrátenú verziu T-100 sa chystám s manželkou urobiť tento rok.

9.MKD: - Je o Tebe známe, že do prírody si chodil a zrejme aj chodíš hlavne s manželkou.

Ferko Dovičič: - Áno, to stále trvá. V prírode sa cítim dobre hlavne s ňou. Prešli sme spolu mnoho pohorí, nielen na Slovensku. V súčasnosti máme však obaja problémy s kolenami a kĺbmi. Starnutie ako vidíš nezastavíš.

10.MKD: - Zahraničie – Bulharsko, ako si na túto akciu spomínaš?

Ferko Dovičič: - V Bulharsku sme boli dvakrát. V roku 1976 a 1986. Prešli sme Pirin aj Rilu. Na Pirine sme vyliezli na krásnu bielu pyramídu – Vichren /2914 m n.m./, ktorý je o 3 metre nižší než slávny grécky Mittikas v Olympe. Musala je zasa najvyšším vrchom pohoria Rila /2925 m n.m./ a je zároveň najvyšším vrchom Balkánskeho polostrova. Tieto hory ma ohúrili svojou mohutnosťou a krásou. V tých rokoch sme boli aj v Rumunských horách. Najprv na pohorí Piatra Krauli a potom na Fagaraši v Transylvánskych Alpách. Musím Ti povedať, že nepoznám nič krajšie ako keď ideš s partiou kamarátov po horách, tam aj spíš a žiješ len z toho, čo si nesieš v batohu. Mám z týchto akcií veľmi pekné spomienky. A vďaka týmto skúsenostiam po páde železnej opony mohli nasledovať Alpy. Vyliezol som na 5 štvortisícoviek, z toho na dve najvyššie v CE.

11.MKD: -To bola história. Ale poďme k súčasnosti. Vlani si bol na jednom gréckom ostrove na dovolenke a to Ti nedalo, aby si si nevyšliapol na jeho najvyšší bod. Čo to bolo za ostrov a ktorýže to kopec si zdolal?

Ferko Dovičič: - Boli sme na ostrove Thassos a rovno nad plážou ma provokovalo, dokonca sa mi vyškieralo, krásne pohorie v tvare podkovy. Niečo podobné ako keď sa pozeráš na Roháče zo Zverovky. Takže sme neodolali a s manželkou sme na tento kopec vyšli. Volal sa Ypsario /1204 m n.m./. Výstup trval 4 hodiny, rovno od hladiny mora. Vrcholová časť Ypsaria ma prekvapila svojou krásou, členitosťou a hlavne prudkým chladným vetrom.

12.MKD: - Máš už plán na tohtoročnú dovolenku?

Ferko Dovičič: - Zatiaľ som v štádiu vymýšľania a rozhodovania. Keď Ti poviem pravdu, tak najradšej chodím do Grécka. Je to veľmi príjemná krajina s krásnym, čistým, teplým morom. A dajú sa tam vždy nájsť aj nejaké kopce, či iné zaujímavé miesta. Veď staroveké Grécko je kolíska civilizácie. Takže uvidíme či tú kolísku nenavštívime ešte raz.

13.MKD: - Čo Slovensko zostane od "macochy" alebo máš aj tu nejakú vec v talóne?

Ferko Dovičič: - Ani tu nemám pevný plán. Ale možno na jeseň, ak mi vyjde čas, tak by som sa chcel ísť pozrieť do Kremnických vrchov. Prečo práve tam? Jednoducho ma to napadlo a dlho som tam nebol.

14.MKD: - Tvoj zatiaľ "nesplnený sen" a jeho realizácia v budúcnosti? Čo by si chcel prejsť, pozrieť alebo zažiť?

Ferko Dovičič: - Na dnešnú dobu nič moc veľké. Pre mňa doterajší môj nesplnený sen je Materhorn, ale v súčasnosti snívam o niečom inom, o Ararate.

Ferko, aj ja. Lenže dnešná situácia v tejto oblasti to veľmi nedovoľuje, a tak Ararat si schováme asi do zálohy. Všetko najlepšie, veľa zdravia, nachodených kilometrov a všetko ostatné čo k tomu patrí a o päť rokov zase na stránkach MKD.

Zhováral sa Peter Minárik
Trnava, jún 2009

 

LAZOVÁ STOVKA & DIAĽKOPLAZECKÝ DVOJBOJ

Pre turistov a čitateľov MKD prikladám stručnú štatistiku prvých dvoch ročníkov Lazovej stovky a Diaľkoplazeckého dvojboja (t.j. kombinácie Lazovej stovky a Častovskej päťdesiatky). Čo sa týka L100, v cieli tohtoročného pochodu nemám ešte jasno pri Attilovi Korčokovi a bratmi Brestovanskými, nakoľko v cieli zaregistrovaní neboli, je však dôvodné podozrenie, že ho dosiahli. Pri DD zase z dôvodu slabšej evidencie účastníkov v cieli Č50 sú v štatistike značné nedostatky. Z tohto dôvodu by som rád poprosil tých, ktorí v záznamoch chýbajú, prípadne majú v nižšie priloženej tabuľke niečo uvedené chybne, aby mi o tom dali vedieť. Rád by som totiž dotyčným ešte doručil sľúbené ocenenia. Kontakty pre istotu ešte raz prikladám: mobil: 0903-744 336, mail: glesksla[zavináč]stonline.sk

+ Dôležité upozornenie: Nakoľko budúci rok spadá termín L100 na sobotu 8.5. a v tomto termíne sa zrejme uskutoční viacero pochodov s dlhodobou tradíciou (Častovská 50, Sobotišská 50, Hasprúnska 50, Terčíkový šlapák), z ktorých naviac niektoré oslavujú okrúhle výročia, L100 sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční už 1.5.2010. Termín bude ešte potvrdený v kalendári, kde bude 3.ročník už zaradený.

S priateľským pozdravom Slavo Glesk

 

LAZOVÁ STOVKA DIAĽKOPLAZECKÝ DVOJBOJ
2008 (na štarte 34) 2009 (na štarte 31) 2008 2009
MUCHA Pavol ÁNO ÁNO
TRETINÍK Dušan ÁNO ÁNO
LEVKO Peter ÁNO ÁNO
PODOBA Igor    
PRISTACH Ján    
OPATOVSKÝ Peter    
SURAN Julo    
GREGUŠ Dalibor    
LIETAVEC Ondrej    
LIETAVEC Miro    
FARKAŠOVSKÝ Laco    
PORUBANEC Cyril    
TRÚSIK Marián FUSÍK Ján    
FANČOVIČ Ľubo KOHÚT Miro    
BRESTOVANSKÝ Maroš RÍM Ondrej    
BRESTOVANSKÝ Jozef MAJDAN Miro    
KORČOK Attila DUDLÁK Vlado    
CÍFERSKÝ Miro ČIHÁK Olaf ÁNO  
PÁCHNIK Ctibor HOFMAN Jiří   ÁNO
JANČÍK Ondrej SIMET Ján    
URIČA Pavol ŠVANCÁR Vlado ÁNO  
BABČÁK Vlado      

 


36.ročník - Trnavská stovka 2009

Oficiálne výsledky stovkárov - Brezová pod Bradlom

Por. meno nar. bydlisko prích. poznámka
1. Mráz René 1974 Bratislava 19,15 h  
2. Švancár Vlado 1955 Mníchova Lehota 19,20 h  
3. Cisár Vlado 1969 Svätý Jur 19,20 h  
4. Daňo Štefan 1970 Sedmelovec 20,10 h  
5. Homola Jozef 1963 Košeca 20,10 h  
6. Okruhlica Ľubomír 1952 Bratislava 20,40 h  
7. Karel Rastislav 1971 Šúrovce 20,50 h  
8. Divko Miroslav 1974 Tomášov 20,57 h /pokračoval do TN/
9. Michálek Svetozár 1981 Modra 21,40 h  
10. Ružička Edo 1976 Modra 21,40 h  
11. Paškuliak Juraj 1981 Kláštor pod Znievom 21,40 h  
12. Štrba Jakub 1984 Pezinok 21,50 h  
13. Mihalovič Štefan 1959 Senica 21,50 h  
14. Sasák Jaromír 1951 Osuské 21,50 h  
15. Pisk František 1977 Svätý Jur 22,30 h  
16. Martynek Ivan 1972 Vrútky 23,00 h  
17. Rím Ondrej 1930 Bratislava 23,10 h  
18. Babčák Vlado 1973 Bratislava 23,30 h  
19. Pristach Ján 1970 Bánovce nad Bebravou 23,40 h  
20. Václav Ondrej 1977 Trenčianske Teplice 23,40 h  
21. Hanzlúvka Milan 1951 Brezová pod Bradlom 23,50 h  
22. Strečko Jozef 1962 Brezová pod Bradlom 23,50 h  
23. Hrčka Juraj 1972 Bánovce nad Bebravou 23,50 h  
24. Kohút Miro 1958 Bratislava 23,50 h  
25. Bartošová Zuzana 1978 Bratislava 23,50 h  
26. Galanský Ľubomír 1966 Bratislava 23,50 h  
27. Pastorková Katarína 1981 Handlová 23,50 h  
28. Podoba Igor 1965 Bánovce nad Bebravou 23,50 h  
29. Petrovič Ľuboš 1980 Častá 00,20 h  
30. Švarba Rastislav 1987 Tesárske Mlyňany 00,20 h  
31. Srnka Pavol 1944 Trnava 00,31 h  
32. Petráš Karol 1962 Trnava 00,40 h  
33. Kubáň Andrej 1968 Bratislava 00,50 h  
34. Hrušovská Lenka 1962 Šúrovce 00,50 h  
35. Hrušovský Miroslav 1963 Šúrovce 00,50 h  
36. Zavarský Miloš 1965 Šúrovce 00,50 h  
37. Farkaš Martin 1975 Modra 01,10 h  
38. Griflík Marcel 1972 Trnava 01,10 h  
39. Kincel Pavol 1990 Belá Dulice 01,10 h  
40. Zigler Peter 1983 Prochot 01,10 h  
41. Schlachta Martin 1972 Bratislava 01,10 h  
42. Slivka Martin 1988 Bratislava 01,20 h  
43. Kvietok Milan 1978 Brezno 02,20 h  
44. Struhár Ján 1989 Zlaté Moravce 02,20 h  
45. Augustín Ján Vieska nad Žitavou 02,20 h  
46. Boleček Vladimír 1980 Pezinok 02,20 h  
47. Kianička Ján 1978 Dolný Kubín 02,20 h  
48. Kotelešová Zuzana 1979 Bratislava 02,20 h  
49. Augustín Juraj 1990 Vieska nad Žitavou 02,30 h  
50. Končal Peter 1991 Vieska nad Žitavou 02,30 h  
51. Hrdlička Peter 1979 Bratislava 02,40 h  
52. Ghillány Martin 1980 Bratislava 02,40 h  
53. Landsfeld Peter 1982 Dubnica nad Váhom 02,40 h  
54. Kimlička Ivan 1965 Bratislava 02,40 h  
55. Holec Juraj 1987 Bratislava 02,40 h  
56. Klíma Ján 1987 –– 02,40 h  
57. Chlapečka Tomáš 1985 Myjava 02,40 h  
58. Ruman Stanislav 1986 Martin 02,50 h  
59. Chrapčiak Vlado 1956 Trnava 02,50 h  
60. Slámek Ján 1977 Brezová pod Bradlom 02,50 h  
61. Opatovský Peter 1964 Vrbové 03,10 h  
62. Hletko Branislav 1985 Pezinok 03,20 h  
63. Sedmák Peter 1976 Piešťany 03,30 h  
64. Machovič Jozeff 1976 Vrbové 03,30 h  
65. Machovič Radovan 1978 Piešťany 03,30 h  
66. Surán Július 1940 Tlmače 03,30 h  
67. Hurta Ján 1959 Bratislava 03,30 h  
68. Bajnoci Rastislav 1984 Bratislava 03,30 h  
69. Nižnan Ivan 1944 Bratislava 03,40 h  
70. Krno Svetozár 1955 Bratislava 03,40 h  
71. Mazúr Branislav 1978 Bratislava 03,40 h  
72. Muzika Hubert 1984 Chtelnica 03,50 h  
73. Béber Martin – –   03,50 h  
74. Šulek Karol 1950 Trnava 03,50 h /pokračoval do TN/
75. Hužovič Metod 1987 Križovany nad Dudváhom 03,50 h  
76. Behúl František 1986 Modranka 03,50 h  
77. Mihálka Richard 1990 Pezinok 03,50 h  
78. Šebok Marek 1978 Bratislava 04,00 h  
79. Baštek Adam 1986 Bratislava 04,10 h  
80. Zubaj Maroš 1984 Bratislava 04,10 h  
81. Svrček Vladimír 1932 Bratislava 04,20 h  
82. Trubač Michal 1987 Šaľa 04,30 h  
83. Prokop Vladimír 1983 Bratislava 04,30 h  
84. Kotková Jana 1987 Bernolákovo 04,30 h  
85. Pagáč Braňo 1984 Prievidza 04,30 h  
86. Petrovský Marek 1987 Prešov 04,30 h  
87. Lumtzer Kvetoslav 1938 Poprad 04,30 h  
88. Sládeček Štefan 1953 Bratislava 04,40 h  
89. Nižnan Marián 1943 Bratislava 04,40 h  
90. Greguš Dalibor 1977 Križovany nad Dudváhom 04,40 h  
91. Lietavec Ondrej 1985 Špačince 04,50 h  
92. Karel Jozef 1951 Trnava 04,50 h  
93. Nádaský Pavel 1955 Špačince 04,50 h  
94. Lietavec Miroslav 1960 Špačince 04,50 h  
95. Štiglic Ľudovít 1980 Bratislava 04,50 h  
96. Hofman Jiří 1970 Praha 05,00 h  
97. Hofmanova Renáta 1980 Praha 05,00 h  
98. Tlatej Peter 1977 Nová Dubnica 05,00 h  
99. Štefanovič Martin 1982 Bratislava 05,00 h  
100. Gažo Vladimír 1982 Piešťany 05,00 h  
101. Marcineková Zuzana 1981 Hriňová 05,00 h  
102. Kitt Ronald 1977 Bratislava 05,00 h  
103. Bachratý Laco 1976 Trnava 05,10 h  
104. Vrška Milan 1962 Trnava 05,10 h  
105. Izakovič Tomáš 1975 Trnava 05,10 h  
106. Barta Michal 1981 Križovany nad Dudváhom 05,10 h  
107. Groman Peter 1959 Trnava 05,10 h  
108. Feješ Stano 1961 Trnava 05,10 h  
109. Jančík Ondrej 1942 Trnava 05,10 h  
110. Szibilla Ladislav 1963 Prievidza 05,10 h  
111. Škoda Juraj 1969 Trnava 05,10 h  
112. Morgenstein Marian 1986 Bratislava 05,10 h  
113. Majerčík Matej 1985 Bratislava 05,10 h  
114. Chlupík Tomáš 1986 Nováky 05,10 h  
115. Ternényová Viola 1988 Bratislava 05,10 h  
116. Porubanec Cyril 1937 Bratislava 05,30 h  
117. Farkašovský Ladislav 1937 Bratislava 05,30 h  
118. Páchnik Ctibor 1953 Šúrovce 05,40 h  
119. Siráň Pavol 1981 Košecké Podhradie 05,50 h  
120. Nadhajský Zdeněk 1951 Košeca 05,40 h  
121. Jankovič Ján 1977 Skalica 05,50 h  
122. Opát Vlado 1964 Ilava 05,50 h  
123. Hargaš Peter 1972 Dolné Srnie 05,50 h  
124. Bičan Peter 1972 Žilina 05,50 h  
125. Korčok Attila 1941 Bratislava 05,50 h /pokračoval do TN/
126. Mako Juraj 1974 Považská Bystrica 06,00 h  
127. Šmíd Matúš 1978 Bratislava 06,00 h  
128. Zumrík Miroslav 1981 Borinka 06,00 h  
129. Fusík Ján 1958 Bratislava 06,00 h  
130. Galovič Jozef 1958 Bratislava 06,00 h  
131. Jánoš Peter 1964 Hlboké 06,10 h  
132. Šolonyová Barbora 1984 Turčianske Teplice 06,10 h  
133. Lomnický Marek 1986 Banská Bystrica 06,10 h  
134. Balogh Štefan 1972 Nitra 06,10 h  
135. Michlík Marek 1966 Bratislava 06,10 h  
136. Gonšor Jozef 1985 Turčianske Teplice 06,20 h  
137. Kotman Boris 1983 Vidiná 06,20 h  
138. Miklian Peter 1983 Kalinovo 06,20 h  
139. Hanuš Jaroslav 1932 Nitra 06,30 h  
140. Lukšo Vladimír 1982 Skalka nad Váhom 07,00 h  
141. Lecký Peter 1978 Kalná nad Hronom 07,00 h /nevidiaci/
142. Jakubec Michal 1981 Trenčín 07,00 h /doprovod/
143. Vávro Rastislav 1971 Trnava 07,00 h  
144. Rosina Jozef 1957 Trnava 07,00 h  
145. Naď Miroslav 1973 Horné Saliby 07,10 h  
146. Otépka Miroslav 1959 Hlboké 07,30 h  
147. Otépka Pavol 1965 Hlboké 07,30 h  
148. Mujgoš Martin 1976   07,40 h  
149. Ševčík Peter 1980 Malacky 07,50 h  
150. Domček Martin 1972 Plavecké Podhradie 07,50 h  

Cyklo:

151. Šimna Ivan 1964 Trnava 18,00 h  
152. Martauz Daniel 1983 Trenčín 18,00 h  
153. Dedinský Tomáš        1991 Bratislava                       18,00 h  
154. Pecúch Tomáš 1981 Trenčín 18,30 h  
155. Viktory Pavol 1976 Trnava 18,30 h  
156. Szabová Uršula 1982 Senec 21,16 h /ubytovaná/          

Tento zoznam je súčasne kompletný podklad pre evidenciu MSDK a SSD.

Poďakovanie patrí všetkým tým, ktorí sa podieľali na organizácii 36.ročníka T-100, ale hlavne tým na kontrolách. Menovite:

Biely Kríž: Jozef Karovič aj s jeho zaujímavými pečiatkami
Tri kamenné kopce: manželia Orolínovci pod "pirátskou vlajkou"
Čermáková lúka: Juraj Petráš s priateľkou z Deravej Kanady
Vápenná: šéf HO SKOBA Ján Trubač a L. Podmaka
Buková: Peter Viselka s kamarátkou Zuzkou, Mášik, vedúca Starého šenku v Križovanoch a celá partia "Práteloch"
Raková: Lacovi Zaťkovi za novú pečiatku Rakovej a jeho synom ako vojenskej hliadke, a samozrejme aj trom kozám, ktoré mali ako doprovod,
Dobrá Voda: Filipovi Minárikovi aj jeho kamarátom
Štart a cieľ: poďakovanie mojej manželke Janke.

 

36.ročník Trnavskej stovky v číslach:

Počet štartujúcich z Bratislavy: 384 turistov

Počet štartujúcich z Bukovej a Smoleníc: 6 turistov

Celkový počet štartujúcich na T -100: 390 turistov

Najmladší turista na štarte T-100:

Najmladší turista, ktorý prišiel do Brezovej:

Najstarší turista na štarte T-100:

Najstarší turista, ktorý prišiel do Brezovej:

Najvzdialenejší účastník Slovensko:

Najvzdialenejší účastník – zahraničie:

Najmladšia žena v cieli Brezovej:

Vekový rozdiel medzi najmladším a najstarším zúčastneným turistom T-100 bol 77 rokov!!!

Do cieľa prišlo len 6 cykloturistov !!!

Na najdlhšiu trasu do Trenčína /169 km/ sa vybrali traja turisti:

1. Martin Divko z Tomášova, 1974, /skončil na Veľkej Javorine/
2. Attila Korčok z Bratislavy, 1941, /prišiel do Trenčína v pondelok 0,25 h/
3. Karol Šulek z Trnavy, 1950, /prišiel do TN v nedeľu večer o 19,45 h/

Traja najrýchlejší v cieli prešli trasu za:

1. Mráz René za 13,10 h
2. Švancár Vlado za 13,15 h
3. Cisár Vlado za 13,16 h

Trnavská stovka je posledné dobrodružstvo na území Malých Karpát a okolia. Cieľ je prakticky celú noc bez akéhokoľvek spojenia, ste tu odrezaní od sveta. Čo si nezabezpečíte, to nemáte. Musíte sa sami postarať o seba. Prepočítať si kam si ešte trúfate dôjsť a brať do úvahy aj tú skutočnosť, čo keby sa niečo stalo. Navyše na mnohých miestach v okolí Dobrej Vody nie je žiadny mobilný signál. Takže divočina prvého stupňa.

 

Mailové správy

Ahoj,

tak sa hlási štartovné číslo 63. Trenčín odolal mojej snahe. Skončil som v tom veľkom blate na Veľkej Javorine, cez to som sa ešte dostal, ale na Holubyho chate o 3.00 bol môj koniec. Aj tak dík a teším sa na ďalšiu stovku!

Miroslav Divko

Ahoj Peter,

hlásim, že som šťastne ukončil najdlhšiu trasu Trnavskej stovky do Trenčína. /169 km/. Trvalo mi to 37,5 hodiny. V Trenčíne u výpravcu som sa hlásil presne o 19.45 h. S božou pomocou som prekonal všetky blatové nástrahy na Veľkej Javorine. Už som videl v horách všeličo, ale to blato tam prekonalo všetko. Zdravím všetkých diaľkoplazov

Karol Šulek, Trnava

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, či by bolo možné zistiť mená a adresy účastníkov Trnavskej stovky, ktorí sú z Dubnice nad Váhom. Dnes som sa dozvedel, že tam boli minimálne dvaja od nás. Bol by som vďačný za ochotu, nech nemusím ísť budúci rok opäť sám. A ešte som sa dozvedel, že uverejňujete zoznam úspešných stovkárov, ktorí tento pochod dokončili. Kde sa o tom môžem informovať?

Dubnica nad Váhom, Peter Landsfeld

 

Došlá pošta

Ahoj Peter,

konečne po dlhšej dobe sa mi podarila prejsť predĺžená T-100 až do Trenčína a konečne zisťujem, že mám aj nohy /unavené/.

Asi budem musieť častejšie absolvovať tú T-100 až do Trenčína. No ľahké to nebolo. V Myjave ma prekvapilo bahno po ceste a chodníkoch. Problém s pečiatkou som mal na Mikulčinom vrchu. Bývalá vyhoretá chata je už prestavaná na "Penzión Patrik".

Už príchod k nej neveštil nič dobré. "Soukromní pozemek pouze pro ubytované hosty" hlásal nápis pred chatou, penziónom. Napriek tomu idem ku dverám, reku skúsim zazvoniť. Všelijaké gombičky, číslice napojené na políciu. Už to chcem vzdať, keď vtom sa otvoria dvere a v nich sa objaví prísna tvár /asi Patrik/ a ešte prísnejší hlas "co si přejete?" A já s nevinnou tvárou "Prosím si nejaké razítko na kartu". "No jó, my takové věci nemáme", ešte raz zopakuje a zabuchne dvere. Už som mu ani nestačil povedať "chudáku Patriku, to vás tá kríza tak kvárí, mohli ste mi dať aspoň nejaké zemiakové razítko..."

Asi sa nechcel baviť so zablateným vandrákom. No asi som vypadal hrozne.

Mrmlajúc naštvaný idem ďalej. Až dole pri leteckom pomníčku si spomeniem, že na horskej chate ZEVETA by ma iste neodmietli, ale to sa mi už nechce šlapať naspäť hore. Únava sa už dosť hlásila. Našťastie ospalosť na trase som si ustrážil /nie ako vlani, keď ma Jožo Rosina našiel spať/, ale v Drietome som si už musel trocha zdriemnuť. To ma ale stálo malé zmeškanie, a tak príchod na železničnú stanicu v Trenčíne bol až po polnoci /0,25 h/.

U pokladníčky som mal ešte malý problém, že majú zákaz dávať pečiatku na súkromné účely. Ale veď doteraz vždy ochotne dali. Hovorím jej, tak idem za náčelníkom, on mi ju určite dá. Až potom zmäkla a váhavo mi kontrolnú kartu oštemplila. Takto som teda dokončil predĺženú Trnavskú stovku. Dnes už mám tri dni po pochode, únava odchádza, hor sa teda na ďalšie diaľkové pochody !!!

Horám, diaľkam a predĺženej Trnavskej stovke Zdar!

Bratislava, 9.9.2009, Attila Korčok

 

Bleskový rozhovor Martinom Marušičom
účastníkom 36.ročníka T-100

1.za MKD Peter Minárik: - Čo sa stalo s Martinom Marušicom, že nedošiel do cieľa tohtoročnej stovky?

Martin Marušic: - Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Kúsok pred Amonovou lúkou som zle stúpil a vytkol som si členok. Potom som bol rád, že som asi za tri hodiny docupkal do Plaveckého Podhradia, kde som skončil. Inak som dosť dlho pred T-100 uvažoval, či zobrať vibramy alebo tenisky, lebo na asfaltovú cestu nie sú dobré vibramy a do ťažších terénov zase tenisky. Na budúci rok v tom budem mať jasno.

2.MKD: - Martin, vidím, že máš stále tie začiatočnícke dilemy, "čo na seba a čo do seba". Pokiaľ sa týka obuvi, mohol si si všimnúť, že na T-100 sa nosí na nohách či oblečení všetko možné. Ale vždy sa jedná o to, aby sa dotyčný cítil v tom pohodlne. Nikdy, ak chceš uspieť, nemôžeš dať na radu druhého. Napríklad počas dlhých rokov organizovania T-100 sme si robili rozbor čo majú na sebe a v čom sú obutí stovkári. Obutie bolo na prekvapenie najviac rozdielne. Od klasických "futbalových štuplákov", v čom napríklad Sveťo Krno chodil desaťročia, až po bežné pracovné "bagandže". A to hovorím o stovkároch, ktorí pravidelne a bez veľkých problémov prichádzali minimálne do Brezovej. Nuž, skús v budúcom 37. ročníku nedať na rady druhého a prísť na štart v tom, v čom sa dobre cítiš. Nepozeraj na značku, Trnavská stovka nie je prehliadka najnovších modelov, ak aj, tak len po maximálne 36 km. Bacha, "Chlieb sa láme" až na Vápennej. Neodradí ťa tento tohoročný "neúspech" do ďalších štartov na T-100 ???

Martin Marušic: - Určite nie! Skôr vyhecuje k ďalším špekuláciam ako ju "zdolať".

3.MKD: - Ako si videl priebeh Trnavskej stovky svojimi očami?

Martin Marušic: - Poviem ti zaujímavosť. Dvaja neznámi turisti ma zastavili a spýtali sa ma, či som to ja, čo na internete popísal minulý ročník. Tak vidíš, už som "internetová hviezda". Stretol som sa s niektorými turistami, s ktorými som išiel aj minulý rok, a pamätal som si ich, aj oni mňa. Ale čo ma prekvapilo, bola tá búrka, ktorá sa strhla. V médiach hlásili, že to malo byť len "miestami dážď" a ona prišla povodeň. A ešte jedno ponaučenie. Ak chcem zdolať Trnavskú stovku, tak na budúci rok musím viac trénovať

S pozdravom pekného dňa Martin Marušic, 18.6.2009

 

Trnavská stovka 2009
/keď prúser, tak poriadny/

Slovo na úvod

Keď povesť letí svetom a Vám nedá pokoja až pokiaľ sa rozhodnete prísť veci na koreň. Nadýchať sa tej aury, ktorú varia v kuchyni Trnavskej stovky už 36 rokov. Čo sú to za ľudia a o čo tu vlastne ide? To som zisťoval na vlastnej koži 6. júna 2009.

Trnavská stovka – zlatý plod slovenského stromu turistiky

Vo svojej turistickej kariére som si stanovil 2 absolútne vrcholy. Cestu hrdinov SNP a Trnavskú stovku. Prvý ma už ovenčil v lete minulého roku, ten druhý mal prísť v sobotu 6.júna 2009.

Ešte sú nejaké dva týždne do štartu 36.ročníka Trnavskej stovky a vnútorný hlas mi donekonečna opakuje, že by som sa mal konečne ísť niekam rozhýbať, avšak neustále to odkladám na zajtra. Hlavne preto, že naposledy som bol poriadne vonku v septembri!!!

Piatok, deň pred štartom, je mojím posledným zúfalým nápadom, aj keď skôr na smiech ako na osoh, cesta peši z práce v starom meste domov, do Petržalky. No nič, nie som predsa holá riť, hovorím si. Bude to síce bez prípravy trochu viac bolieť, ale možnosť nedať dole stovku si vôbec nepripúšťam.

Budík zvoní ráno o piatej, dám si sprchu a upaľujem ešte do Tesca nakúpiť nejakú poživeň a hlavne zháňam po regáli s Deli Guaranou. Kúpim si 6 kúskov a makám na 93-ku. Ivo už čaká na hlavnej stanici a medzitým nás zaregistruje.

Výber ľudí je tu naozaj široký. Prišli skutoční makači, ktorí majú oddrvené tisícky kilometrov, presne takí, o ktorých som kedysi čítal knižky ako dobývali svet vo flanelových košeliach a Malú Fatru zo Suchého na Veľký Rozsutec, prebehnú na štyri kroky. Prišli i sviatoční turisti s menšími cieľmi, ako dôjsť na Brezovú, možno len skúsiť svoje možnosti, vyjsť si s partiou von alebo podobne ako ja, zaradiť sa aspoň na chvíľu k turistickej smotánke a nadýchať sa tejto výnimočnej atmosféry. Na stanici si spravíme úvodnú fotečku a o 6,30 prvým krokom otvárame Pandorinu skrinku. Ako mi vravel Vlado na Trnavskej stovke, musíš drviť na push the tempo stále. Berieme si teda jeho slová k srdcu a s Ivom sme nasadili naozaj vysoko. Kopec ľudí obiehame bez nejakých komplikácii, sme na prvom check pointe – Biely Kríž - a tu nás na nemilé prekvapenie čaká rad na pečiatky. No nič, aspoň sa najeme, dáme si kofolku a prehodíme zopár slov s ešte čerstvými a vyškerenými účastníkmi. Za mnou stojí v rade "Pán turista" – stará škola, a tak debatujeme, že kedysi drvili až do Trenčína. Neuveriteľné. Tu sa kvôli rade zdržíme asi 15 minút a začíname nakladať ďalej.

Po 30 kilákoch zisťujem, že tých 30 kilákov na stovečke je 2 krát ťažších ako 30 kilometrová bežná túrička. Tu nie je čas na žiadne odpočinky, ležanie na tráve, popapkávanie ani voľné tempo chôdze. O kondíciu obavy nemám. Síce nemám toho mnoho natrénované, ale viem, že sa môžem spoľahnúť na pevnú vôľu. Veľká chyba vo výpočte. Kondíciu síce nahrádzam špičkovým výrobkom Deli Guarama, ale po čase a hlavne po bežeckých zostupoch dole z kopcov začínam pociťovať zhruba na 30 kometri kolená. A keď už začínam pociťovať, je jasné, že o takých desať kilometrov ich už budem cítiť poriadne. V štvrtej desiatke km prežívam prakticky celý čas krízu. Bolí ma totálne chodidlo, keď idem do kopca, po rovinke šľachy z druhej strany kolien a cestou dole z kopca nemôžem kvôli kolenu skoro vôbec zohnúť ľavú nohu. Sakra... Pred Sološníckou dolinou obieham chalaniska, ktorý je na tom podobne. Už má nohu ofačovanú a hovorí, že v Sološníckej doline končí. Ja som tiež na mraky. Dole ma už čaká Ivo.

Nakoniec sa rozhodnem výjsť ešte aspoň na Veľkú Vápennú. Predsa len, ak by som skončil ešte pred najvyšším vrcholom, ráno by som sa nemohol pozrieť do zrkadla. To za žiadnych okolností nedopustím. Dole pod vrcholom Vápennej, na Mesačnej lúke, si dočapujeme vodu, chvíľku pauzujeme, obieha nás Sveťo Krno, a tak spoločne pokračujeme ďalej. Na prekvapenie ma nič nebolí... tak to naozaj nechápem. Chcel som si zaklopať na drevo, ale našiel som len dvojročný stromček javora, tak zaklopem naň. Chyba! Pri zaujímavej debate so Sveťom mi opäť začína svietiť kontrolka. Ivo sa nám stráca z dohľadu a my sa tak zakecáme, že ani neviem kade sme šli, a už sme boli na Mon Repose.

Pri Bukovej sa schádza z červenej značky na zelenú značku, na asfalt. Tá asfaltka, aj keď je to zopár kilometrov, bude moja smrť, napokon ako vždy v mojom prípade. Po asfalte teda pokračujem, keď sa dvíha vietor a z ľavej strany ženie poriadne búrkové mraky. Stretáme, dobiehame Sveťa kŕmiaceho sa čerešňami, ktorý nám medzitým odbehol. Ponúka nás, no ja radšej kvôli blížiacej sa búrke zaradím 5. rýchlostný stupeň a čakám kedy mi nejakú časť nohy odvalí. Míňame jedného borca, ktorého výraz tváre hovorí za všetko, vlastne už asi dávno rezignoval a nohy prekladá ako metrovicu. Príliš sa naňho nepozerám, lebo sám by som nechcel, aby ma niekto videl v takom stave. To však ešte netuším, že sa to za 20 minút stane realitou. Aj tak teraz makám ako sviňa, tempo mám zhruba rovnaké ako na prvých 5 kilometroch a tak nechcem vyzerať, že sa povyšujem. Stretáme chalanov s občerstvením a borovičkou. Schmatnem horalku, poďakujem a makám ďalej. Vietor sa dvihol už ozaj poriadny a prináša so sebou prvé kvapky... Ak stihnem prísť na Bukovú pred búrkou, možno sa ešte pokúsim aspoň o Dobrú Vodu. Začína však liať, vyťahujem pršiplášť a makám ďalej. Obloha sa však v sekunde vyliala ako keď otočíte vaňu hore dnom. Krúpy mi bubnujú po hlave a chrbte a ja viem, že je koniec. Za chvíľočku mám o desať kilo viac, plný ruksak vody a každá topánka má hádam 5 kilo. V momente sa mi otlaky roztrieskajú na kašu. Ako som začínal byť pred búrkou optimista, teraz po nej sa situácia radikálne mení. Nemám silu už ďalej pokračovať, prekladať nohami stratilo pre mňa zmysel. Rozmýšľam, že si sadnem na tú cestu, po ktorej sa valí 10 cm potok a počkám čo sa bude diať, hádam ma zajtra nájdu. Nemám najmenšiu chuť prejsť tých pár sto metrov do šenku. Prežívam najhoršie chvíle môjho "turistického" života. Sínusoida energie a pohody dosiahla absolútne dno. Kráčam zlomený ako vzduchovka, no pred šenkom sa trocha narovnám a rezkejšie vykročím. Nechcem aby bolo vidieť, že som porazený ... na nulu. V šenku ma čakajú trnaváci a Ivo.

Oznamujem im, že končím na 65 kilometri. Napokon chcel som pôvodne skončiť kvôli kolenu v Sološníckej doline, tak som sa ešte hádam trochu zmohol. Dám si gulášik pomrkávam po krásnej blonďatej dievčine – čašníčke, ktorá mi dvíha náladu...

Za chvíľu mi je opäť fajn, ale ďalej nejdem. Chalani vypísali odmenu, že ak pôjdem ďalej, v cieli mi vyplatia odmenu 20 Euro. To však odmietam tiež. Nechám Ivovi čelovku a chlebík čo mi zostal, poprajem im veľa šťastia a rozlúčime sa...

Noc trávim u kamaráta v Priepasnom. Nemôžem spať. Rozmýšľam kde sa to posralo. Aj keď som sa na Bukovej zaprisahal, že nikdy viac už žiadna stovka nebude, o 5 hodín po teplej sprche bolo všetko inak. Stovka mi hodila rukavicu rovno do tváre a ja sa už teším na prvú júnovú sobotu roku 2010, keď tú výzvu prijmem. Aj keď sa teraz nemôžem ani postaviť.

Z vedľajšej miestnosti mi zapípa mobil. Ivo mi píše SMSku. Je už na Brezovej, ale na prvý raz nenašiel cieľ. Pizdy, je to možné? Som nasratý aj za Iva.

Celú cestu busom do Blavy rozmýšľam, čo je to Trnavská stovka. Prečo sú ľudia ochotní pre ňu toľko obetovať. Viem jedno.

Trnavská stovka nie je obyčajná túra. Možno práve to všetko, čo jej človek podriadi aby ju "dostal", z nej robí takú váženú akciu. Osudovú akciu. Je to ako zo ženou. Ak som sa rozhodol, že bude mojím životným turistickým vrcholom, je dobré, že nepadla na prvý pokus.

Bratislava, Mišo

 

Ideme na výlet – Trnavská stovka

Trnavská stovka – 100 km hrebeňom Malých Karpát za 24 hodín... takto ešte Trnavská trinástka – čo je chlastanie piva v trinástich trnavských pajzloch, tak to hej, ale kto kedy počul o Stovke... ale dakto predsa...

Neviem akým riadením osudu sa to stalo, ale do našej rodiny sa kedysi dostal jeden z prvých výtlačkov slávnej Bajovej knihy "Smiech na lane" /s podtitulkom len pre vnútornú potrebu JAMESu/. Nikto z našej rodiny síce nebol horolezec, ale otec mal za spolužiaka tuším niekoho z Bajovej rodiny alebo tak voľáko to muselo byť. Keď som mal asi 5 rokov, toto bola jedna z prvých knižiek čo som si prečítal. A boli tam tie super karikatúry, čo Bajo kreslil o živote horolezca, no na ušúľanie. Jeden z obrázkov, čo mi vtedy vŕtal v hlave bol jeho diplom z podujatia – Trnavská stovka – 100 km po hrebeni Malých Karpát za 24 hodín. Vtedy som to pokladal za ďalšiu "Bajovinu", veď kto by prešiel dnes 100 km peši? Prejsť takú vzdialenosť aj v našej rodinnej "embéčke" pre mňa vtedy znamenalo nekonečne dlhú cestu...

No za pár rôčkov som sa dozvedel, že to nie je žiaden frk, ale skutočné podujatie.

Aj keď nie som zrovna nejaký preborník z oblasti športu, turistika sa mi vždy páčila. A tak po jednom dlhšom, asi 40 km výlete do Modry, som si povedal – vzal to čert, keď som prešiel tých 40 km, tak prejdem aj tých 100 !!! – aj keby ma malo roztrhnúť! Konečne si dokážem, že nie som až taký nadraka športovec. Ale na prvý krok po tomto rozhodnutí bola konštelácia hviezd taká zlá, že som vôbec nebol doma, takže to padlo. No na druhý rok som to už vzal vážne – nastavím si skúšky na skoršie termíny a dôjdem do Bratislavy včas. Nič však nie je jednoduché - skúšku z fyzikály som robil dva dni pred termínom stovky a ďalší deň som cestoval. V autobuse ma ešte stále strašil Caratheodoryho princíp a podobné lahôdky, a tým pádom na prípravu Trnavskej stovky jednoducho nebol čas.

Na ďalší deň som bol v Bratislave skonfrontovaný s faktami – do jediných mojich tenisiek tečie, na sobotu hlásia dážď a vďaka nedostatku času je aj moja kondička naprd. No postavil som sa k tomu s hrdosťou. Topánky som zospodu výdatne naepoxydoval a zvnútra vypolstroval hrubým igelitom. Celé dielko som "zafixoval" kobercovou 5 centimetrov páskou, o ktorej sa vie, že je pri opravovaní lepšia ako Chuch Norris – priam všemocná. Na doktora Iľka v rozhlase som tiež urobil len dlhý nos, lebo na jednej prednáške z inžinierstva som bol presvedčený o tom, že predpovede počasia majú s princípu kvalitu porovnateľnú s horoskopom v magazíne Metro. No a moja kondička – čo už s ňou. Veci dáko už len dopadnú. Pripravil som si veci, dal budík na 4,30 h a šiel spať, nak som aspoň ráno dobre naladený....

Prekvapivo som sa zobudil neveľmi dobre naladený – ale ono to je asi o pol piatej celkom bežné. Na hlavne stanici som našiel inkriminované miesto kde bol štart, vyplnil nejaké lajstrá, zaplatil štartovné a bol som obdarený kartou so štartovým číslom namiesto donedávna bežného receptu do lekárne. Bol som nepríjemne prekvapený pár indivíduami, ktoré na túto bohumilú akciu prišli v maskáčoch a bagandžách. Okolo bola aj kopa ľudí čo nevedeli kam z konopí, lebo boli zelenáči tak ako ja, ale po chvíli hmýrenia som našiel skupinku starších pánov, čo zrejme poznali ten správny smer, lebo sa vydali neomylne okolo Jaskového radu a hurá hore. Horda ľudí dupotala po ulici, ktorá strmo stúpala na Kamzík. Po chvíli sme predbehli kočík, v ktorom dieťa veselo držalo svoje štartové číslo. Starší páni veselo trkotali medzi sebou. Po chvíli som však začul čosi ako: "... nó keď si na tej púšti a držíš sa vpravo, Kilimandžáro neminieš... Ja som tam bol pred tými xx rokmi a mali sme xy nosičov, bolo to tak akurát..."

Skrslo vo mne nepríjemné podozrenie a radšej som zahol po značke, zatiaľ čo táto skupinka si to rezala im dobre známymi skratkami. Hore na Kamzíku sa človek mohol konečne rozhliadnuť - odtiaľto až po Pezinskú Babu som mal trasu prechodenú. Pri východe na jednu z blízkych lúk som si nostalgicky zaspomínal na akcie typu "víno – ženy – spev", ktoré sa tu konali počas mojich študijných rokov. A šlo sa ďalej.

Rozveselil ma obrázok potiacich sa holohlavých – priateľov kanád, ktorí funeli pod svojimi nafutrovanými ruksakmi. Jeden z nich sa so strápenou tvárou opieral o plôtik a vyzúval si bagandžu, vyberajúc z nej strápenú nohu. No veru neviem, jak ďaleko títo národniari došli. Moje boty zatiaľ prežili úspešne aj krst z vyvieračiek, čo sa drali na povrch cez asfalt na ceste. Dobehol som akúsi partičku, čo usilovne napredovala s paličkami na chodenie. Pripojil som sa k ich rozhovoru o energetických nápojoch. Špeciálne na túto túru som si totiž po prvý raz v živote kúpil takýto skvelý výrobok. V našej delvíte mali široký výber – opustil som tradičné tituly: Red Bull – možno dáva krídla, ale ja sa trepať toho dňa nepotrebujem, IzoStár mi znel moc ošúchane a o Erektuse pomlčím... Zostali dva nápoje – s morbídnou radosťou som si všimol tituly – Kamikadze a Hazard. Človeče, kto robí marketing takýmto zázrakom, lepšie meno ozaj nemohli vymyslieť. Keďže to krásne zodpovedalo tomu, čo idem urobiť a navyše cena bola extra nízka – kúpil som si Hazard a pomyslel som si, že čo by mi asi povedal prof.Kodíček na tento výber /jak můžete pít takový svinstvo, to bych vám měl sebrat tu zkoušku z biochémie II, vždyť jste se nic nenaučil. Měl jste si koupit pívo 12-ku, to mě vzpruží vždycky,.../

Chlapík, čo mal záujem o energo nápoje, bol voľajaký moravák, ktorý na podobné atrakcie na Morave chodil častejšie. Fajne sme si pokecali o českej kinematografii a prišla prvá zastávka na Bielom Kríži. Tu odpadla časť tiež turistov, ktorí sa nechali zlákať nápojovým lístkom v podniku s poetickým názvom "Včelín". Ja som si to veru odpustil a využil som intimitu kríčkov za smetiakom a pokračoval ďalej. Na cestu sa šírila známa vôňa a spoza ohrady na nás mrkli divé svine, ktoré boli výdatne zásobené pomyjami. Ani prasa u strýka sa tak dobre nemalo, ako tieto tu. Po pár chvíľach som dorazil na sedlo Tri Kamenné kopce. Stále bolo pod mrakom a začalo byť ešte teplejšie, a tak som si výraznejšie upil z mitickej, čo som si niesol. Vyvážený pomer Ca – Ku – Mg. To by prof. Kodíček zaplesal. Na úzkej ceste ma skoro zašli cyklisti, ktorí sa ešte tvárili urazene, keď som na nich zazeral. Zo srdca som im želal, aby namiesto tých desať tisícových bicyklov šli na mojej favoritke, ktorá ešte k tomu aj slabo brzdí a nefunguje jej zvonček. Na Pezinskej Babe bolo všetko pozatvárané, a tak som sa obslúžil z vlastných zásob – horalkou, ktorú som zajedal várovou čokoládou Figaro – ultimátna energetická bomba.

Za Babou začal byť terén zaujímavejší – ľudia sa plazili hore po svahoch, čo lemovali stúpanie na Čermák. Začal som už cítiť nohy, tak som sa posadil na zadnicu a pozoroval kontrolu. Kontrolór tu bol nejaký chlapík oblečený ako dáky nóbl bajker a znudene sedel nad papiermi. Našťastie som vedel, že sa treba informovať na obchádzku Taricových skál, tak poinformovaný a oddýchnutý som sa vydal ďalej. Do bývalej mitickej som napustil pramenitú vodu z Čermáka a nasypal som dnu podozrivý žltý prášok, čo som si kúpil ešte pred iným výletom za onoho času. Stál 1,5 Kč. Syntheto – Citrón, hmmm... Po nasypaní do fľaše to vôbec nešumelo, čo vo mne ešte viac utvrdilo pochybnosti. Neopakovateľný chuťový zážitok.

Taricové skaly sa obchádzali cez oboru - preliezol sa plot tam a potom zas nazad /onoho času červená značka išla vlastne tade/. Že vraj súkromný pozemok, ale majiteľ o tom vie. No neviem, posledný raz, čo som bol na túre pri Bezovci, pretínal červenú značku niekoľkokrát plot nabitý elektrickým prúdom, tak to hádam nedopadne aj tu. Stretávam nejakých chalanov, ktorí sú tiež z Dlhých dielov, ba sú ešte mladší ako ja. Po ráznom klesaní sa zrazu ocitám v Sološníckej doline a široko ďaleko nikoho. Cítim trochu obavy - o stúpaní na Vápennú som počul všelijaké horory. Šlapem hore a potím sa jak prasa, lebo na potvoru zrovna vyliezlo slniečko. Nalievam sa tou žltou žbrndou. Hučí mi v ušiach a každých 10 minút si musím sadnúť. Proste si užívam tú ľahkú aeróbnu aktivitu, čo mi tak moja srdciarka odporúčala. Dobre, že už neberiem tú jej divotvornú medecínku, bo to by so mnou rovno šľahlo o zem. Konečne hore. Roštún / Vápenná má grád. Fúka fajný vetrík, ľudia posedávajú a trkocú, proste idyla. Zošrotujem rohlíčky so salámom a syrom, čo som si ako správny Slovák pripravil na cestu. Vytrepem sa na rozhľadňu a vidím ako sa z každej strany blíži čierňava, to ako na nás Dr.Iľko škerí zuby a ja začínam veriť horoskopom a predpovediam počasia. Ľudia okolo vyťahujú svoje príhody z predchádzajúcich stoviek. Vždy vraj zmokli ako myši. Ako povzbudivé...

Pridávam sa k partii starších pánov, čo som predtým nevidel, čo medzi sebou mali jedného chalana asi v mojom veku. Dole lezieme po šmykľavých šutroch a čochvíľa sa niekto šmykne a vletí do pŕhľavy. Vládne veselá atmosféra a my schádzame ku ďalšej kontrole. Všetci okolo sa poznajú s kontrolou, bavia sa o tom, jak upadá stovka a že staršie ročníky už nejako nechodia a že mladí sú na draka. Frčíme čoraz rýchlejšie a míňame Amon. Ujovia tvrdia, že do Bukovej prídeme pred šiestou. No to už hej, s tým som ani nerátal. Pri Mon Repose stoja nabúchané SUV –čka /súkromný uličný valec/ a podľa stavu okolnej prírody sa tu hojne preháňajú, plné poctivých štátnych zamestnancov, s bumažkou na valcovanie stromov v IV stupni ochrany samozrejme. Ujovia sa rozrečnia o tom kto, kde, čo kúpil a za aké peniaze. Výdatne v tých príbehoch figuruje Ukrajinská mafia. No nazdar!

Zrýchľujeme pomaly na rýchlosť svetla a mne pomaly začína vyprchávať tá eufória rýchlosti. Aj ten chalan čo ide s nami, sa netvári najlepšie. Zrazu začína asfaltka pred Bukovou. Svištíme po nej akoby to bola diaľnica a ja si prestávam cítiť nohy. Nevnímam ani ďalší komplot mafie, ako získať chatu XY a môj mentálny mp3 prehrávač sa zasekol na jedinej pesničke.

Zatínam zuby a držím krok. V hlave stále počujem pochod Sandinistov...

"Hermano dame tu mano y juntos marchemos ya
Hacia el sol de la Victoria, trayectoria de la libertad..."

Z revolučného rozpoloženia ma vytrháva až prenikavá vôňa kravína. Buková je vôbec taká plná cudzokrajných pachov – keď človek príde takto znavený do krčmy, nevie kam hlavu otočiť – od baru sa šíri guláš, miestni dnuká fajčia ako by nemalo prísť zajtra, starý pes zapácha pod nohami a sprava sa šíri charakteristická aróma, čo vo východnej Európe signalizuje "Pánov". Objednávam si pivo a držkovú, ktoré na seba okamžite takmer vylejem, lebo môj stôl mal uvoľnenú dosku. Pivo je "noname" a polievka studená, spolu tuším za 60,- Sk /2E/. Ale v tej chvíli to na mňa pôsobí ako božská manna. Ujovia hovoria čosi o tom, že na Dobrú Vodu dôjdeme ešte za svetla. Ja len s úsmevom prikyvujem a myslím si svoje. Zato ten chalan vyzerá hodne zničene, ale keď sa zdvihnú, nasleduje ich preč. Ja prehodím, že si potrebujem ešte doplniť vodu a nechávam ich získať riadny náskok. Skutočne čapujem vodu z kohútika na "Pánoch" a pridávam pre šťastie syntho – pomaranč.

Kĺby ma bolia ako čert. Komplot starších pánov na mne nechal následky. Hovorím si, že odteraz pokračujem svojím tempom, aj keby krúpy padali. Doháňam dvoch vysokoškolákov, ktorí vyzerajú ešte horšie ako ja. Hovoria, že odo mňa aspoň naberú druhý dych. Ja som zas spokojný, že to ďalej poznajú, lebo na tejto akcii už raz boli, no došli len do Dobrej Vody. Po chvíli sa dozvedám, že jeden z nich robí správcu výpočtovej techniky na súťaži TMF, čo ma na strednej stála hodne nervov. Tak pokračujeme v bratskej atmosfére. Prichádzame k železnici a stmieva sa. Vyťahujem svoju čelovku od Číňana /alebo ako sa v Čechách hovorí – od ťongú/. Nevidno s ňou ani na vlastný nos, made in China, made in Tajwan. Našťastie moji kolegovia majú čosik silnejšieho, lebo za chvíľu zliezame do lesíka pri železnici. Značiek skoro niet a čochvíľa mizne aj cesta. Čo fčul, teoreticky vieme, že treba preliezť železnicu a pokračovať pri ceste smerom do Jablonice, ale ako? Za chvíľu uvidíme cestný viadukt, vyliezame naň a okamžite nachádzame značku, tú mrchu. Na ďalšej kontrole na Rakovej nás ponúkajú teplým čajom. Sadám si na chvíľu, aj keď ma od toho všetci odhovárajú. Že vraj sa nerozhýbem. Prd. Ja viem, čo mojím kĺbom svedčí najviac no nie?

Z Rakovej ideme lesom unavení a zničení. Každú chvíľku zastavujeme a narovnávame si kĺby. Kde si, moja mitická s horčíkom? Mizerná biochémia II – keby som aspoň nevedel čo sa mi s tými nohami deje, ale ja to viem!!! No a dnes by mi nepomohla ani tona horčíka, ale ani svätená voda. Nikoho nestretávame. Nie je nám moc do reči. Hrknem do seba ten ataralgin čo mám vo vačku. Ani to nepomôže. Ale ja viem čo by pomohlo – dáky tramal a zapiť ho s rumom. Nemôžem mať všetko. Je tma ako v rohu a čelovky blýskajú po značkách. Lezieme na Mihalinovú. Že vraj je to už len kúsok. Keď je popršané, musí to tu byť riaden marast. Šmýkame sa hore po ceste. Kóta, a zase dole. Z lúky už na nás žmurkajú svetlá Dobrej Vody, toho čarovného miesta, kde na jednu moju známu vytasili za rušenie nočného kľudu vidly. Je nám hneď veselšie. Mierime rovno do krčmy pod kostolom. Od kontroly fasujeme pečiatky a moji spolubojovníci vravia, že ďalej to už nepôjde. Ja mám tiež pochyby. Dávame si vystaviť diplomy. Oni si hneď objednávajú čaje, ale ja ani nie som smädný, ani mi nie je zima. Len ma bolí. Celý človek. Za chvíľu niekto prinesie rum. Ja som v pokušení, ale dať si rum na ataralgin? Moje dobré ja mi hovorí – vieš čo to s tebou spraví... Moje zlé ja kontruje – no veď práve! Nakoniec odolávam. Moji noví volajú voz, aby šli. Ale domov.. Posedávam na lavičke a lepím si nohy leukoplastom. Napohľad vyzerajú prekvapivo dobre. Dorazil ten bajker z Čermáka, všetci kontrolóri sa s ním vytrvalo nalievajú. Za chvíľu je tak veselo, že to musí riešiť krčmárka. Ja som sa rozhodol, že ten ataralgin zabral a že sa predsa len tak nevzdám. Dávam si poradiť od kontroly – a tá mi radí ísť po novej červenej značke cez cintorín. Ale tú značku poznám, nehodlám sa tam vydať, chcem ísť tou cestou, kde sa nedá stratiť – asfaltovou. Nakoniec mi radí jeden ujo v krčme. Je to niečo ako: "Nó, drž sa vľavo a odboč len na poslednej odbočke," ... hmm fakt sa nedá zablúdiť. Ale ktorá je to tá posledná odbočka?

Leziem von z dediny a stretávam týpka. Tomu vôbec nie je do reči, aj keď cieľ máme evidentne rovnaký. Rozmýšľam prečo – či je taký unavený alebo ma pokladá za vrahúňa alebo sa so svojimi budúcimi obeťami nebaví. Ťažko povedať. Nakoniec ho nechávam vzadu a deriem sa so svojou čelovkou cez les. Zo zeme vystupujú pary. V slabom kuželi čelovky sa hmýri hmyz od nočných môr až po svetlušky, ktoré na mňa blikajú svojimi zadočkami. Cesta je trochu popršaná. Bizarný úsek, jak z experimentálneho filmu. Proti mne idú dva kužele svetiel. Legendárne baterky May – Day. Zdravím sa s ujami, čo to majú za sebou a teraz sa vracajú naspäť do Dobrej Vody na ranný autobus. Cvoci. Ale potešia. V diaľke už vidieť svetlá prvých domov v Brezovej. V mysli sa mi vynoria slová z pesničky, voľakedy z čias keď som nastúpil na gympel:

"Rozkopaná cesta je, pokiaľ nohy stačia – kratšia.
Utrime si kropaje, pred nami je Veľká Mača"

Nakoniec dorážam do priemyslovky. Dostávam diplom a odchádzam do triedy na spanie. Strašný smrad, ale teplučko. Väčšinu z okolospiacich spoznávam. Ľahám a zakrytý čínskou bundou spím...

PS

Michal Májek, účastník 35. ročníka

 


Ako sa chlastá v Grécku

Hádajte, čo som si vlani priviezol z Grécka. No Metaxu, samozrejme! Metaxa je u nás najpredávanejšia hnedá importovaná liehovina, dokonca predbehla Jamesona, čo teda vôbec nechápem.

Na to, ako najlepšie využiť vinice v Attike, prišiel grék Spyros Metaxa v roku 1888. Jedinečná brandy si okamžite získala obľubu u Aténskej smotánky a taktiež na srbskom a ruskom kráľovskom dvore. Po pár rokoch si otvoril Spyros Metaxa nové pálenice v Rusku a Turecku, a stal sa dvorným dodávateľom cára Alexandra III. a osmanského sultána.

Metaxa sa stále vyrába tradičnou metódou. Najskôr sa pozberajú na slnku usušené hrozná troch odrôd – savatino, sultamina a čierny korint. Z hrozien sa vyrobí špeciálne víno, ktoré sa páli podľa tradičného postupu, dvojstupňovým spôsobom.

Majster "blender" zmieša destiláty, ktoré potom zrejú v špeciálnych sudoch z francúzskych dubov. Proces zrenia trvá od troch do tridsať rokov – a to podľa značiek Metaxy. Potom sa destilát zmieša s vyzretými muškátovými vínami z egejských ostrovov Samos a Limnos a z oblasti Parnas – tieto vína dodávajú Metaxe nezabudnuteľný "buket" a sladkosť. Potom sa pridá zmes bylín – pochopiteľne prísne tajná receptúra - a ružové okvetné lístky, ktoré túto arómu ešte zvýrazňujú. V ďalšej etape výroby sa ingrediencia zmesí spojí v ručne vyrobených dubových sudoch, ktoré sú uložené v temných a studených pivniciach pálenice.

Aké druhy Metaxy vlastne existujú?

Trojhviezdičková – ktorá zrela tri roky. Má nádych hrozienok a medovú arómu.

Metaxa päťhviezdičková – tá mi chutila najviac a je tiež najpredávanejšia. Samozrejme zreje päť rokov. Hodí sa do koktajlov, ale je tiež dobrým digestívom. Opäť zacítite hrozienka a med, naviac mierne drevitú, sladkastú chuť.

Sedemhviezdičková Metaxa – zrela v limousínských sudoch sedem rokov. Má jemne muškátovú arómu a sladkastú chuť s vanilkovým nádychom.

Teraz to najdôležitejšie. Koľko stojí Metaxa?

Na to je jednoduchá odpoveď: počet hviezdičiek krát sto... /v bývalých korunách/

Ale hovorili sme aj o dlhšom zrení tejto brandy.

Pätnásť rokov zrela Metaxa "Grand Olympian Reserve Celebration", toto bola špeciálna limitovaná rada pripravená ku 115. výročiu založenia firmy.

A tridsať rokov zreje Metaxa "Private Reserva". Tak a teraz zavrite oči – a nechajte si o týchto dvoch iba snívať.

Január 2009, Fefík

 

KALENDÁR

august 2009 - Malé Karpaty a okolie:

9.8.2009 TURISTIKA PRE VŠETKÝCH - Doľany 24. ročník
(nedeľa) KST - KDT Doľany

Trasy: 40, 20, 10 km
40 km: Doľany - Ampere - Skalka - Sklená Huta - Obrázok - Kolovrátok - Klokoč - Monrepos - Čierna skala - Polámané - Jahodník - Lošonec - Doľany
Kratšie trasy sú odvodené zo 40 km trasy.
Štart: Doľany, pri ZŠ, 6.00 - 10.00 h
Cieľ: Doľany, kameňolom na konci obce, 14.00 - 18.00 h
Štartovné: 5 Sk
Vedúci: Igor Guldan, 900 88 Doľany č.10

20. - 23.8.2009 RODINNÝ SPLAV MALÉHO DUNAJA
(štvrtok- nedeľa) KST TJ Junior Sládkovičovo

Trasa: Vlky - Jelka - Tomášovo - Nová Dedinka
Zraz:: vo Vlkoch pri Tomášove 20.8. do 10.00 h
Iné: lode + vodácku výstroj môže zabezpečiť KST TJ Junior Sládkovičovo
Vedúci: Pavol Macura, Školská 1090, 925 21 Sládkovičovo,
tel. d.: 031-784 1725, 0908-187 591

22. - 23.8.2009 POCHOD ŠPCH 25. ročník
(sobota - nedeľa) KST ŠPCH Špačince

Trasy: 51 km/1000 m, 56 km/1100 m, 100 km/1900 m
100 km: Melčice - Kykula - Mikulčin vrch - Veľká Javorina - Myjava - Brezová pod Bradlom - Dobrá Voda - Dechtice - Špačince
Štart: Melčice, žel. st., 6.15 - 8.15 h.
Cieľ: 51 km: Stará Turá, do 20.00 h
56 km: Myjava, autobusová st., do 21.00 h
100 km: Špačince, 18.00 - 9.00 h
Iné: akcia je zaradená do plnenia Malokarpatský superdiaľkoplaz (MKSD) a Slovenský superdiaľkoplaz (SSD)
Riaditeľ podujatia: Viliam Kubiš, 919 51 Špačince č. 382
Tlač.hovorca: Ing. Pavol Nádaský, tel.: 0902-112 137

29.8.2009 SENICKÁ MAŠÍROVKA 29. ročník
(sobota) KST Senica

Trasy: 10, 15, 35, 50 km pešo a cyklo
Senica - Rozbehy - Záruby - Rozbehy
Štart: Rozbehy, chata SNP, 7.30 - 10.00 h, Senica 7.30 h
Cieľ: Rozbehy, chata SNP o 18.00 h
Iné: Pochod je zaradený do seriálu medzinárodných pochodov IVV
Vedúci: Ing. Ján Mihálik, Palárikova 292/10, 905 01 Senica, tel. 0915-374 088


Mesačník MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ vychádza ako zborník nezávislých prispievateľov s turistickou tématikou oblasti Malých Karpát a okolia, zameranou prevažne na diaľkovú pešiu turistiku. Za obsahovú náplň zodpovedá autor príspevku. Príspevky adresujte Petrovi Minárikovi alebo Pavlovi Šoulovi, prípadne iným osobám, ktoré bývajú s nimi v kontakte, priamo na diaľkových pochodoch organizovaných v Malých Karpatoch a okolí. Technická realizácia tohoto čísla: príprava textových podkladov - Peter Minárik, Pavol Šoula, konečná úprava textu - Pavol Šoula, príprava obrazovej náplne - Peter Minárik, distribúcia - Peter Minárik, Peter Obdržálek, Ľudovít Bahurinský. Kontakt - elektronická pošta: soula[zavináč]elf.stuba.sk. V elektronickej forme môžete časopis nájsť na internetovej adrese http://www.elf.stuba.sk/~soula/mkd.

Posledná úprava: 26.06.2009