MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ

jún - júl 2015

Ročník 24.   4 / 291

V tomto čísle nájdete:

Zimné pochody 2015 pohľadom Erika Paholka
Z histórie - Bitka pri Rozhanovciach 15.6.1312
Tajomstvá prírody
Trnavská stovka 2015 v číslach
Svetové historické pamiatky: Bastilla - Paríž
Členské známky KST v roku 2015
Kalendár: august - september 2015


ZIMNÉ POCHODY 2015
pohľadom Erika Paholka

Na začiatku roku 2015 som sa zúčastnil viacerých zimných pochodov. Toto ročné obdobie sa vyznačuje veľkou premenlivosťou počasia a turista môže očakávať hocičo: sneh, blato, rozmočený sneh, primrznutý sneh, ľad, dážď, hmlu, ale môže ho príjemne prekvapiť aj slnečné počasie a obschnutý terén. V tomto príspevku by som chcel stručne zhodnotiť a zaspomínať si na zimné pochody.

ZIMNÁ 35-ka

Dňa 3. 1. 2015 sa konal prvý novoročný pochod – tradičná Zimná 35-ka zo Zochovej chaty do Rače. Toto bol už 34. ročník. Trasa vedie cez Čermák a vrcholy Skalnatá, Čertov Kopec a Čmeľok na Pezinskú Babu, a ďalej po hrebeni do Rače. Minulý rok vraj bol na pochode nával, autobus z Bratislavy bol plný, meškal a dokonca niektorých účastníkov v Modre nezobral. Preto som sa rozhodol ísť na štart pešo z Modry. S kamarátom Ivanom sme vyšľapali na Zochovu chatu cez Harmóniu, po červenej značke. Bus prišiel presne – a poloprázdny. Jozef Novák, hlavný organizátor, si nás zapísal a celkovo nás vyštartovalo tak 35 - 40 ľudí.

Terén bol zasnežený, pohyb znepríjemňovalo množstvo polámaných popadaných konárov, prípadne celých stromov, ktoré sme museli obchádzať, prekračovať a plantali sa nám pod nohami. Bol to následok situácie okolo Vianoc, keď bola na stromoch veľká vrstva námrazy, potom zafúkal silný vietor a konáre sa lámali. Mnohé stromy nemali vrcholec, mali oholené kmene, prípadne ich vyvrátilo celé. Napríklad na Čermáku stromy okolo lúky vyzerali, akoby ich obstrihali nožnicami, okolo kmeňov bola obruč z popadaných konárov. Terén teda nebol ideálny, ale sneh nebol príliš hlboký, akurát miestami sa trochu šmýkalo. Diaľkoplaz Peter to vyriešil tak, že na topánky natiahol mačky a hore kopcom nám hneď utiekol. Trasa je pekná, dobre známa účastníkom Trnavskej stovky, ktorí ju idú v protismere a bez snehu (aspoň zatiaľ v júni nebol sneh ani raz). Prvá časť cez malokarpatské 700vky je kopcovitejšia (pekná vyhliadka na Skalnatej), druhá od Pezinskej Baby miernejšia (prudšie výstupy len na Konské Hlavy a Somár).

Do Rače sme došli za nejakých 8 hodín, bez väčších prestávok. Nezastavili sme sa ani v chate pod Korenným vrchom, na rozdiel od kamarátov – stovkárov, ktorí stihli polievku, dve pivá a aj tak boli v cieli 2 hodiny pred nami. Diplom bol štýlový, s fotkou hlavného organizátora a novoročným prianím.

NEDRKOTAJ ZUBAMI, ALE PREBERAJ NOHAMI!

Tohtoročná Drkotačka (32. ročník) sa konala 17. 1. 2015. Štart bol v Pezinku, cieľ v Rači a turisti si mohli vybrať z trás 46, 40 a 35 km. Ja som išiel najdlhšiu trasu vedúcu z Pezinka na Žilovú, cez Slnečné údolie až k Trom kamenným kopcom, potom je otočka do Limbachu a výstup na Kozí chrbát. Odtiaľ sa pokračuje cez Košarisko a Borinku do Rače. Počasie bolo dobré a terén bez snehu, takže pochod mal slušnú účasť. Vlado Javorský hlásil 61 účastníkov, čo je vraj rekord tohto zimného pochodu.

Išlo sa dobre, až na niektoré prírodné prekážky. Pod Kozím chrbtom bolo množstvo naváľaných stromov krížom cez cestu a museli sme ich zoširoka obchádzať cez les. Jeden turista tu vyhlásil, že podá sťažnosť do Bruselu na hlavného organizátora, že nezabezpečil priechodnosť trasy. Z Košariska sme išli cez Medené Hámre, čo je síce dlhšia cesta ako cez Pajštún, ale s menším prevýšením. Navyše vedie cez pekný úsek zelenej značky so skalnými tiesňavami, okolo starého kameňolomu a ”mesta duchov”– opustených stavieb pri kameňolome. Tu bola ďalšia prekážka – voda z roztopeného snehu zvýšila prietok potoka a ten sa vylial na asfaltku. Bolo dosť zložité to obísť a kamarátka Darina si ťažkú hlavu nerobila – vyzula sa a potok prebrodila. (Teplota vzduchu bola asi 5 stupňov, teplotu vody neviem odhadnúť).

Kontroly zabezpečovala známa partia: Štefan Sládeček bol na Žilovej, Vlado Javorský na námestí v Limbachu a Janka Obdržálková s Attilom v Borinke. Tých dobre vyfúkalo, lebo museli stáť vonku na zastávke, keďže tradičné miesto kontroly – Hostinec pod Pajštúnom bol zatvorený. Cieľ bol v Račianskej vieche, kde sme si dali kávu, dostali diplomy od Zuzany Javorskej a spokojní s trasou aj počasím mohli ísť domov.

TRIGONÁLA

Dvadsiaty druhý ročník pochodu Trigonála sa konal 24. 1. 2015, v réžii klubu TK Štart Bratislava. Je to zaujímavý pochod vedúci cez tri štáty – Slovensko, Rakúsko a Maďarsko aj cez trojmedzie, kde sa ich hranice stretávajú. Tento rok som na ňom osobne nebol, takže bližšie informácie podá Ing. František Heřman:

Od štartu až na Königswarte som išiel s Vladom Svrčkom. Nešli sme klasicky tak ako je predpísané, ale trocha sme si aj zašli. Od mostu Lafranconi sme išli po brehu Dunaja (tam je kľud od áut) pekne v pohode, rád tam chodím a obľúbil si to aj Vlado. A ani tam tak nefúkalo ako keby sme išli popri asfaltke k Wolfsthallu. Na Königswarte sme sa rozišli, Vlado išiel sám po svojej trase a ja tiež, zvolil som "klasiku" - čo spôsobilo, že do cieľa som prišiel cca hodinu po Vladovi. Mal som teda ísť s Vladom a vidieť i voľačo iného ako je "klasika", ale nechcelo sa mi riskovať a blúdiť. Až do cieľa som potom išiel sám.

Trocha padať sneh začal až za Bergom, neskôr sa to zosilnilo a vietor ho navial na polia, občas na stromy, niekedy na značky. Namiesto oteplenia sa cez deň ochladilo. Keď som išiel po asfaltke z Rajky do Čunova, vietor fúkal zľava tak silno, že vločky snehu ma štípali do očí aj do tváre, chvíľami som nevidel ani pod nohy - tak som bol oslepený. Do cieľa vo Furmanke som prišiel o 16:05 h, celý mokrý.

Trasa štartuje pod bratislavskou hlavnou stanicou a vedie cez vrchol Königswarte s rozhľadňou, čo je jediné prevýšenie (ešte pred Rajkou je nejaký cestný nadjazd, ale to asi nerátame). Má teda pohodlný profil, vačšinou po rovine cez rakúske dedinky. Zaujímavosťou je spomínané trojmedzie, kde sú umiestnené nejaké čudné skulptúry. Na svahu Königswarte je zrúcanina hradu Pottenburg a z rozhľadne na vrchole pekný výhľad. Dĺžka trasy je 40 km a končí sa v Čuňove.

DOROTA

Siedmeho februára sa konal 34. ročník pochodu Dorota (organizátor TJ Iskra Matador Bratislava). Je to bratislavský okruh, so štartom na Kolibe a cieľom na Kamzíku, s dĺžkou 40 km. Vedie cez Pánovu lúku a Košarisko do Neštichu, potom cez Biely Kríž a na Kamzík.

Tohtoročná Dorota bol ozajstný zimný pochod v snehu. Ten sa všelijako prepadával, podšmykoval, človek sa nemohol odraziť a chytiť tempo a musel udržiavať balans, aby sa neskydol. Podmienky zrejme odradili mnohých turistov, takže účasť bola nižšia (26 turistov). Skalní malokarpatskí ”ultras” však prišli a vychutnali si atmosféru zimného pochodu. Ja som na konci cítil netradičné svaly, napríklad na bruchu (kvôli udržaniu rovnováhy som musel používať aj svaly, ktoré bežne netreba). Na zelenej značke z Medených Hámrov tentoraz na ceste nebol vyliaty potok, ale klzisko. Pri Dračom Hrádku som aj urobil niekoľkosekundový breakdance, ale ustál som to. Úplne najhoršie klzisko bolo pri zostupe z Kamzíka, kde sa deti sánkovali a úplne vyhladili povrch. Kontrolu na Košarisku robil Štefan, ktorý túžobne očakával , kedy už otvoria Zapadnutý Kút, aby sa mohol zohriať (na brade už mal námrazu). Na Pánovej lúke boli Janka a Attila, tradične so sušenými jabĺčkami a niečím na zahriatie. Zaujímavý bol úsek od Pánovej lúky, kde bola v snehu vyšliapaná cesta divným spôsobom. Nie rovno, ale oblúkmi zo strany na stranu (asi to prešľapával občan s dvomi promile). Na pochode sa zúčastnili aj viacerí bežci, aj keď terén teda na behanie nebol. Ale bol to pravý zimný pochod a bol som rád, že som si konečne prešiel aj Dorotu.

ZIMNÝ PRECHOD ČIERNOU SKALOU

Dňa 14. 2. 2015 sa konal Zimný prechod Čiernou skalou, 30. ročník organizovaný TJ Atom Jaslovské Bohunice. Toho som sa nemohol zúčastniť, tak som požiadal o zhodnotenie hlavného organizátora Petra Wagnera. Podľa jeho slov boli taktiež pravé zimné podmienky, hodne snehu na hrebeni. S účasťou boli organizátori spokojní, prišlo 52 turistov. V cieli v Lošonci nechýbala tradičná výborná kapustnica. Budúci rok sa vraj cieľová reštaurácia presťahuje, takže cieľ bude kúsok ďalej (ale kapustnica určite bude). Kamarát Ivan na pochode bol a spomínal mi aj hlboký sneh. Išiel s ďalšími turistami a tí ho poslali dopredu – si mladší, choď prešľapávať cestu! V cieli radšej počkal na ďalší autobus a v kľude si dal kapustnicu, ktorú sme minulý rok nestihli.

Trasa pochodu vedie cez zaujímavé miesta – vyhliadkové vrcholy Čierna Skala, Kršlenica či Klokoč (tam si môžete pribiť klince do kríža, vraj jeden zatlčený klinec – o jednu starosť menej, veď vyskúšajte). Taktiež okolo jaskyne Driny, ku ktorej je veselý strmý zostup po zelenej značke, či okolo vodnej nádrže Parina. Štart je v Smoleniciach, cieľ v Lošonci a obrátka v Plaveckom Mikuláši, kde si turisti v pohostinstve môžu dať niečo na zahriatie (napr. čaj).

Začiatkom marca sa ešte mal konať Predjarný prechod hrebeňom Veterlína, ten však zakázali ochranári kvôli prechodu veterlínskym hrebeňom, ktorý je chráneným územím. Škoda, tento pochod patril medzi moje najobľúbenejšie. Aj tak som rád, že som mohol absolvovať uvedené zimné pochody a ďakujem organizátorom, že ich spravili (a vydržali v zime čakať na kontrolách).

S pozdravom
Erik Paholek, Senec

 

Z histórie
Bitka pri Rozhanovciach - 15.6.1312

Keď v roku 1301 vymrela v Uhorsku dynastia Arpádovcov, začal sa boj o uhorský trón medzi Anjuovcami, Přemyslovcami a neskôr aj Wittelsbachovcami. V prvých rokoch bojov o uhorský trón v rokoch 1301 až 1305 bol súperom Karola Róberta z Anjou Přemyslovec Václav, v Uhorsku známy ako Ladislav V. Po jeho odchode sa súperom Karola Róberta až do roku 1308 stal bavorský vojvoda Oto III., ale ani ten sa v Uhorsku nedokázal presadiť. Najväčšiu podporu nakoniec získal Karol Róbert. Krajina však bola po rokoch neustálych bojov ovládaná jednotlivými veľmožmi, ktorí striedavou podporou uchádzačov o trón sledovali svoje vlastné záujmy. Vznikli tak územia, na ktorých títo oligarchovia takmer neobmedzene vládli. Na území dnešného Slovenska boli takými oligarchami Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ovládal západné a časť stredného Slovenska, Omodejovci vedení palatínom Omodejom Abom, ktorí ovládali severovýchod Uhorska. Medzi územím Matúša Čáka a Omodejovcov sa ešte nachádzalo panstvo krajinského sudcu Štefana Ákoša a Ratoldovcov. Karol Róbert, ktorý bol 27. novembra 1308 na peštianskom sneme zvolený za kráľa a 27. augusta 1310 aj v Stoličnom Belehrade korunovaný svätoštefanskou korunou za kráľa, bol rozhodnutý proti veľmožom zasiahnuť. Už v roku 1310 sa dostal do konfliktu s Matúšom Čákom, ktorého zbavil funkcie palatína. Matúš však titul používal ďalej a v lete 1311 zaútočil na Budínsky hrad, sídlo panovníka. Navyše so svojimi mužmi vyplienil kráľovské a arcibiskupské majetky. Kráľ na jeseň odpovedal útokom na Matúšove územia, ale neuspel. V tom čase vrcholil spor medzi Omodejovcami a mestom Košice. Omodeja Abu, ktorý už v roku 1304 prešiel zo strany Václava-Ladislava na stranu Karola Róberta a získal pre neho práve mesto Košice, 5. septembra 1311 v jednej potýčke zabili košickí mešťania. Omodejovi synovia žiadali súd a pomoc od kráľa. Karol Róbert bol však rozhodnutý túto situáciu využiť vo svoj prospech. Vyniesol rozsudok, na základe ktorého sa Omodejovci mali vzdať nárokov na rozsiahle majetky a vrátiť ich kráľovi. V prvom rade to bolo mesto Košice, Abovskú a Zemplínsku stolicu, banské mesto Gelnica, Spišský hrad a niekoľko menších hradov. Museli sa podriadiť kráľovi a bez jeho povolenia nesmeli stavať ďalšie hrady. Omodejovci rozsudok prijali len formálne. Nadviazali spojenectvo s Matúšom Čákom a chystali odplatu. V marci 1312 vyplienili okolie kráľovského mesta Blatný Potok. Kráľ sa vydal s vojskom proti Omodejovcom, ktorí sa stiahli na Šarišský hrad. Keď ho začal obliehať, časť posádky sa po niekoľkých týždňoch vzdal, ale veliteľ hradu magister Demeter sa vzdať odmietol. Kráľ hrad ale dobyť nestihol, pretože koncom mája sa musel s vojskom stiahnuť zo Šariša na Spiš, lebo sa dozvedel o posilách, ktoré vyslal na pomoc Omodejovcom Matúš Čák. Išlo o oddiel 1700 obrnených žoldnierov, ktorý viedol Aba Pekný, nazývaný tiež Veľký. Kráľ zatiaľ na Spiši doplnil svoje vojsko o bojovníkov z radov spišských kopijníkov a spišských Nemcov. Začiatkom júna sa vojsko Omodejovcov, doplnené o oddiel Abu Pekného, vyrazilo ku Košiciam, ktoré začali obliehať. Karol Róbert sa preto urýchlene pohol pozdĺž horného toku Hornádu svojmu strategickému spojencovi na pomoc. Omodejovci prerušili obliehanie a postupovali proti kráľovi. V piatok 15. júna 1312 sa napokon stretli obidve vojská pri dedine Rozhanovce neďaleko Košíc. Kráľ zaujal nevýhodné postavenie v údolí Torysy, zatiaľ čo jeho protivníci sa rozvinuli na úpätí kopca. Magister Demeter, ktorý velil čelnému oddielu omodejovských vojsk, zaútočil na stred kráľovského vojska. Všetko nasvedčovalo tomu, že kráľ padne alebo padne do zajatia. Omodejovci začali posilňovať stred bojovej zostavy, čím však došlo k oslabeniu krídel. Vtedy proti ľavému krídlu Omodejovcov vyrazili rytieri rádu johanitov, ktorí boli v tom čase v Uhorsku, čo sa týka výzbroje a disciplíny, najlepšími vojakmi. Kráľovi navyše prišiel na pomoc aj oddiel Košičanov, ktorý napadol jedno z krídel. Onedlho padol magister Demeter aj Aba Pekný, čo spôsobilo v oddieloch Matúša Čáka paniku. Keď do bitky zasiahli od juhu aj zvyšné vojská Košičanov a spišských Sasov, nastal v radoch omodejovských vojsk zmätok, ktorý sa čoskoro premenil na ústup. V bitke, ktorej sa zúčastnilo asi 10 000 bojovníkov, utrpelo väčšie straty síce kráľovské vojsko, ale straty Omodejovcov boli citelnejšie. Okrem veliteľov Demetra a Abu Pekného padli aj Omodejovi synovia Mikuláš a Dávid, ako aj množstvo omodejovských familiárov. Po bitke Karol Róbert z Anjou skonfiškoval rozsiahle majetky a časť z nich daroval svojim najvernejším stúpencom. Bitka ukončila dlhoročnú faktickú vládu Abovcov na východnom Slovensku a predznamenala aj koniec vlády Matúša Čáka Trenčianskeho na zvyšnom Slovensku.

TpK, apríl 2013 (3/13)

 

Tajomstvá prírody

Vtáky

Až donedávna si vedci mysleli, že vtáky sa pri výbere partnera spoliehajú iba na zrak a sluch. Pri pokusoch s víchrovníčkami morskými (Hydrobates pelagicus), ktoré skúmali francúzski vedci, zistili, že tieto morské vtáky dokážu identifikovať svojich príbuzných na základe pachu a vyhnúť sa tak spáreniu s nimi. Vtáky žijú na španielskom ostrove Isla de Benidorm, kde trávia celý svoj život v jednej kolónii. Vedci odobrali z vybraných jedincov pachovú stopu a následne vytvorili priestor v tvare písmena Y, v ktorom bol na jednom konci tampón s pachom príbuzného vtáka a na druhom s pachom nepríbuzného. Do bludiska potom postupne vypustili jednotlivé vtáky, pričom takmer všetky si vybrali koniec s pachom nepríbuzného jedinca.

TpK, január 2014 (12/13)

Žraloky

Žraloky nedokážu rozlišovať medzi jednotlivými farbami. Biológovia z austrálskej University of Queensland zistili, že žraloky sú pravdepodobne farboslepé. Pri skúmaní sietnice sedemnástich druhov žralokov žijúcich v tamojších vodách totiž ako najčastejší typ buniek našli iba tyčinky, ktoré umožňujú videnie za šera. Čapíky, ktoré umožňujú farebné videnie, objavili iba u siedmich druhov. Navyše vždy išlo len o jeden druh čapíkov vysoko citlivých na jednu vlnovú dĺžku, a teda iba na jednu farbu. Na porovnanie, ľudské oko obsahuje tri druhy čapíkov. Vedci na základe týchto zistení predpokladajú, že ak žraloky nedokážu rozlišovať medzi jednotlivými farbami, musia byť úplne farboslepé.

TpK, január 2014 (12/13)

ARA - druh pestrofarebného papagája

Ary obývajú rozsiahle územia Južnej a Strednej Ameriky. Žijú v pralesoch, v korunách vysokých stromov a paliem, hniezdia v dutinách a dožívajú sa priemerne 50 rokov. Ary sú známe svojou inteligenciou a spoločenským správaním. Pestré sfarbenie a veľkosť ary sa líši podľa príbuznosti k poddruhom. Pre domáci chov je najvhodnejšia ara modrožltá a ara červenoramenná.

TpK, apríl 2013 (3/13)

Rastliny lákajúce opeľovačov akusticky

Tím britských a nemeckých vedcov zistil, že u karibskej rastliny druhu Marcgravia evenia sa vyvinuli špeciálne listy, ktoré slúžia na prilákanie opeľovačov. Keďže ich významný opeľovač je netopier, listy dostali časom tvar taniera, vďaka čomu dokážu s vysokou efektivitou odrážať jeho ultrazvukové signály. Ide o vôbec prvú známu rastlinu, ktorá využíva na prilákanie opeľovačov akustiku. Vedci rastlinu najskôr skúmali v laboratóriu, kde zmerali jej akustické vlastnosti. Potom sa rozhodli otestovať listy priamo v praxi s malými netopiermi druhu Glossophaga soricina, ktoré sa živia nektárom. Ukázalo sa, že rastlinu s listom netopier spoľahlivo našiel za polovičný čas, než keď bola bez neho.

TpK, apríl 2013 (3/13)

Lastúrniky meniace pohlavie počas života

Britskí vedci z National Oceanography Centre v Southamptone zistili, že antarktické lastúrniky druhu Lissarca miliaris dokážu meniť pohlavie. Odborníci predpokladajú, že tak robia preto, aby zefektívnili svoje rozmnožovanie vo veľmi chladnej vode. Druh Lissarca miliaris síce vedecky popísali už v roku 1845 a jeho rozmnožovanie skúmali v 70. rokoch minulého storočia, avšak to, že dokáže meniť pohlavie, sa podarilo zistiť až teraz. Vedci si myslia, že tieto lastúsniky sa rozmnožujú v mladom veku ako samce a neskôr, keď narastú, sa zmenia na samice. Dôvodom je pravdepodobne skutočnosť, že ako veľké samice dokážu dochovať väčší počet mláďat a zabezpečiť tak prežitie aj v nehostinných podmienkach.

TpK, apríl 2013 (3/13)

 

 

Trnavská stovka 2015 v číslach

Trnavská stovka - rok 2015 - súhrnná štatistika
účastníci celkom muži ženy
pešo - úspešní 263 233 30
cyklo 20 19 1
   úspešní 12 11 1
organizátori 26 18 8
P + C v cieli + O 301 262 39
100 km (pre účely VOPT) 289 251 38
       
najstarší účastník r. 1940    
najmladší účastník r. 1998    
neuviedli vek 58    
účastníci z Bratislavy 218    
účastníci z Trnavy 62    
účastníci z Pezinka 29    
neuviedi obec 23    

Poznámky:
   P - pešo
   C - cyklo
   O - organizátori
   100 km pre účely VOPT - tí, čo absolvovali celú trasu 100 km a organizátori

Menovitý zoznam úspešných absolventov Trnavskej stovky 2015

Priezvisko Meno odkial - mesto rok nar. poznámka
Abrhámová Katarína Chorvátsky Grob 1962  
Adamčík Marek     kontrola
Adamík Martin Veľké Uherce 1984  
Adamík Štefan Veľké Uherce    
Achberger Dávid Svätý Jur 1986  
Achberger Ján Svätý Jur 1995  
Alex Vladimír Bratislava 1971  
Ambrušová Gabriela Piešťany 1984  
Angelovič Matúš Viničné 1978 CYKLO
Antala Jozef Bratislava 1983  
Bada Peter     kontrola
Bahelka Tomáš Nové Mesto nad Váhom 1986  
Bajteková Gabriela Hainburg an der Donau 1981  
Bajtry Zbyněk Bratislava 1990  
Bakoš Ján Bratislava 1984  
Balun Pavol Bratislava 1976  
Baran Peter Bratislava 1985  
Barci Ondrej Gemerská Panica 1983  
Batmendijnová Júlia Stará Ľubovna 1988  
Bažík Peter Pezinok 1980  
Bednáriková Martina Pezinok 1991  
Belica Peter Dolné Orešany 1992  
Benda Tomáš Trstín 1993  
Bernáth Peter Orechová Potôň    
Bielich Marián Nitra 1985  
Bilik Peter Nitra 1979  
Blašková Miroslava Lošonec 1987  
Blinka Ivan Hlohovec 1985  
Blonski Daniel Bratislava 1974  
Blštaková Darina   1961  
Bogár Ján Trenčín 1990  
Bohúň Branislav Slovenský Grob 1977  
Bollardt Július Doľany 1950  
Bovcíň Jaroslav Trenčín 1980  
Brestovanský Maroš Trnava    
Brestovanský Peter Bratislava 1975  
Brody Václav Bratislava 1986  
Bučko Norbert Trnava 1983  
Búlik Ján Trenčín 1957  
Cabala Rastislav Trenčín 1978  
Cagala Peter Čachtice 1973  
Čente Martin Bratislava 1980  
Čermák Peter Pezinok 1987  
Čermák Roman Pezinok 1989  
Černý Dušan      
Černý Igor Hrnčiarovce nad Parnou 1980  
Červenák Jakub Nové Mesto nad Váhom 1990  
Číž Juraj Bratislava 1978  
Čupka Milan Bratislava 1983  
Danková Kristína Bratislava 1990  
Davideková Zuzana     kontrola
Dechtár Igor Liptovské Revúce 1990  
Dej Jaroslav Pezinok 1968  
Devečka Martin Snina 1985  
Dežko Boris Bratislava 1988 CYKLO
Dian Martin Trenčín 1986 do Trencína
Dioszegi Peter Nový Tekov 1969  
Divko Miroslav Tomášov 1974  
Dobrovodský Lubomír Bratislava 1983  
Dočolomanský Adam Svätý Jur 1993  
Dolinajec Miroslav Nová Bystrica 1992  
Droppa Roman Liptovský Mikuláš 1979  
Drozd Martin Žilina 1982  
Dubovský Michal Trnava 1991  
Dudek Daniel Zohor 1988 CYKLO
Duchyňa Miroslav Bratislava 1991  
Duman Matej Bratislava 1984  
Dunajčík Peter Bratislava 1956  
Ďurko Jozef Trnava 1996  
Eliáš Michal Trnava 1977  
Fančovič Maroš Naháč 1967  
Farkaš Martin Modra 1975  
Farkašovský Ladislav     kontrola
Feješová Eva Trnava 1976  
Fenclová Lubica Bratislava 1978  
Ferko Peter Bratislava 1990  
Fojcík Michal Trenčín 1979  
Gábor Tomáš Šúrovce 1987  
Gajdoš Marek Trnava 1976  
Gajdulová Magdaléna Piešťany 1986  
Galamboš Peter Bratislava 1981  
Galanský Ľubomír Bratislava 1966  
Gavlaková Katarína Oščadnica 1979  
Gazdík Martin Bratislava 1988  
Greguš Dalibor Križovany 1977  
Groman Peter     štart, kontrola
Gubáň Ján Bratislava 1967  
Gulan Martin Bratislava 1989  
Guľaša Rastislav Bratislava 1980  
Gunar Ado Dudince 1975  
Hanačík Tomáš Bobrov 1986  
Hanúsek Lukáš Pezinok 1990  
Harach Radovan Bratislava 1980  
Haris Tibor Komárno 1985  
Haršáni Daniel Brestovany 1976  
Harvaník Roman Dvorníky 1970  
Hauptvogl Martin Teplička nad Váhom 1980  
Havelka Ferdinand Bratislava 1986  
Hedera Miloslav Trnava 1976  
Heglas Dávid Raková 1990  
Held Miroslav Častá 1965  
Herman František Skalité 1989  
Hlavatý Andrej Bratislava 1984  
Hluch Marek Bratislava 1988  
Holec Juraj Bratislava 1987  
Horváthová Katarína Bratislava 1970  
Hrdlička Peter     štart, ciel
Hrubala Richard Košolná 1980  
Hýbl Jakub Žilina 1992  
Chlepko Pavol Radošina 1981  
Chrapčiak Vladimír     kontrola
Ivanič Pavol Pezinok 1980  
Jančík Ondrej Trnava 1942  
Janechová Katarína Trnava 1982  
Janík Jozef Dolné Lovčice 1971  
Jánoš Pavol Jablonové 1984  
Jánoš Peter Hlboké 1964  
Janšto Martin Košariská 1987  
Januška Stanislav Trenčín 1954  
Jóžová Zdenka     kontrola
Juhas Marian Galanta 1983  
Juriščová Alena     kontrola
Jurkovič Ján Bratislava 1970  
Jurkovičová Slavomíra Bratislava 1974  
Kadlečík Ivan Veľké Kostoľany 1964  
Kameniar Ondrej Ľubochňa 1991  
Kaper Robert     kontrola
Karcol Viktor Zázrivá 1967  
Karcolová Katarína Dolný Kubín 1984  
Karel Jozef Trnava 1951  
Kemény František Bratislava 1969  
Kimlička Ivan Bratislava 1965  
Kirchhoff Sebastian Bratislava 1996  
Kissová Kristína Bratislava 1984  
Klogner Peter Soblahov 1960  
Klochánová Eva     kontrola
Kmec Lukáš Prešov 1984  
Kmeťová Zuzana Bratislava 1982  
Kohút Miro Bratislava 1958  
Koleňák Anton Smolenice    
Koník Michal Pezinok 1996  
Kostolanský Juraj Trnava 1990  
Kováč Jaroslav Hurbanova Ves 1964 do Bratislavy
Kováč Peter Pezinok 1975 do Bratislavy
Kovár Martin Modra 1975  
Kozma Peter Brestovany 1977  
Král Branislav Malacky   CYKLO
Krčula Radovan Bratislava 1981  
Krno Andrej Bratislava 1978  
Krno Svetozár Bratislava 1955  
Kuban Rastislav Bratislava 1968  
Kubán Andrej Bratislava 1968  
Kučerová Anka     kontrola
Kurek Jakub   1993  
Kurucz Vladislav Bratislava    
Kušík Michal Bratislava 1976  
Kvasnička Milan Brestovany 1969  
Labanič Daniel Horné Orešany 1978 CYKLO
Labuda Tomáš Bratislava 1985  
Landgraf Milan Bratislava 1986  
Lapin Juraj   1979  
Launer Michal Bratislava 1974  
Laurincová Barbora Hurbanovo 1989  
Lenghardt Bohuslav Trnava    
Levický Andrej Jelka 1992  
Lietavec Miroslav Špačince 1963  
Lietavec Ondrej Špačince 1985  
Lisý Adam Bánovce nad Bebravou 1986  
Lukáč Peter     kontrola
Lux Peter Bratislava 1983  
Mačaj Juraj Kráľová pri Senci 1978  
Mačaj Peter Banská Štiavnica 1978  
Mačicová Beata     kontrola
Magnús Jozef Dolný Lopašov 1974  
Magula Jozef Leopoldov 1978  
Mahaj Ondrej Trstín 1991  
Mahaj Štefan Trstín 1964  
Mahaj Štefan ml. Trstín 1993  
Mahajová Mária Trstín 1989  
Májeková Jana Bratislava 1980  
Malatinský Michal Bratislava 1989  
Malíšek Marián Bratislava 1979  
Malý Matúš     kontrola
Maráz Kamil Bratislava 1987  
Mareništiak Patrik Brestovany 1997  
Marônková Lucia Bratislava 1983  
Marťák Marek Bratislava    
Martuška Miroslav Kostice - ČR 1982  
Matej Peter Bratislava 1977 do Trencína
Matušík Michal Sereď 1981  
Maxian Martin Bratislava 1989  
Melicher Ondrej Pobedim 1985  
Miezga Dušan Vrbové 1974  
Mihalovič Štefan Senica 1959  
Michalisko Ján Bojná    
Michalisko Peter Bojná 1982  
Michniewicz Adrian Malinovo 1977  
Minárik Peter Bratislava 1972 CYKLO
Miškovič Miroslav Šaľa 1971  
Moravec Peter Lanžhot - ČR 1984  
Mrvová Mária Bratislava 1962  
Naď Vladimír     kontrola
Nádaský Pavel Trnava 1955  
Náter Marian Bratislava 1978  
Neděla Petr Kostice - ČR 1987  
Nemrava Peter Senica 1991  
Nižnan Ivan     štart, ciel
Nižnan Marián     štart, ciel
Novák Jozef Bratislava   štart
Novák Rastislav Bratislava 1984  
Obdržálková Jana Bratislava 1949  
Olešňan Pavel Čadca 1994  
Olšiak Martin Bratislava 1978  
Ondrejkovič Igor Bratislava 1966 CYKLO
Onšiak Martin Piešťany 1982  
Opatovský Peter Vrbové 1964  
Oravec Peter Žilina 1970  
Ovonč Lukáš Partizánske 1986  
Paholek Erik Senec   zabezp. štart. miesta
Páchnik Ctibor Bratislava 1953  
Palaj Andrej Liptovský Mikuláš 1988  
Papranec Noro Horné Orešany 1972  
Paur Pavol Višňové 1978  
Pečenkár Rudo Pobedim 1983  
Petrovský Marek Prešov 1987  
Pieružková Jana Bratislava 1988  
Piešťanský Peter Bratislava 1972  
Piršel Peter Pezinok    
Pisk František Svätý Jur 1977  
Piták Tomáš Bratislava 1985  
Porubský Michal Bratislava 1984  
Posingerová Oľga     kontrola
Rajnoha Jakub Prievidza 1988 CYKLO
Rehák Pavol   1991  
Reiter Svatopluk Trenčín 1958  
Repaský Jakub Bratislava    
Repaský Matej Bratislava 1987  
Richter Marek Žilina 1987  
Riško Mário Bratislava 1983  
Rúz Martin Nitra 1982  
Ružička Bovard Modra 1976  
Sasák Jaromír Osuské 1951  
Sátnai Marek Bratislava 1983  
Sklenárová Silvia Dražovce 1978  
Skýva Marek Bratislava 1993  
Sliva Ivan Červeník 1969  
Smoradová Renáta Trnava 1975  
Smrž Jaroslav Praha - ČR 1975  
Sobinovská Júlia   1973 CYKLO
Straka Tomáš Viničné 1986 CYKLO
Surán Július Tlmače 1940  
Svatik Peter Trenčín 1969  
Szibilla Ladislav Prievidza 1963  
Szöczová Iveta     štart, ciel
Šarvaic Tomáš Biely Kostol 1994  
Šcibran Rastislav Rajec 1975  
Šebók Marek Stupava 1978  
Šesták Juraj Smolenice 1987  
Šino Peter Bratislava 1980  
Škoda Juraj Ratkovce 1969  
Škrabák Peter Sekule 1962  
Šmeringai Alexander Stupava 1989  
Šoula Pavol     štart, ciel
Špalek Adam Považská Bystrica 1993  
Španiel Ján Bratislava 1992  
Špánik Marian Bratislava 1971  
Špániková Naďa Bratislava 1989  
Šrámek Martin Bratislava 1990  
Štefánik Dušan Trnava 1987  
Štefanovič Juraj Bratislava 1964  
Šulek Karol     štart, kontrola
Tancik Marek Praha 1972  
Tejkl Rudolf Bratislava 1967 CYKLO
Tomas Maron Šúrovce    
Tomek Lukáš Trnava 1986  
Tóth Tomáš Mestečko Trnávka - CR 1976  
Tureková Ivana Trnava 1991  
Turiak Tomáš Čadca 1979  
Ušiak Gustáv Bratislava 1971  
Valach Braňo Tlmače 1973  
Valiga Mišo Bratislava 1986  
Varga Martin Bratislava 1980  
Vavro Pavol Bánovce nad Bebravou 1967  
Vávro Rastislav Trnava    
Večerek Ľuboš Bratislava 1980  
Veverka Jozef Pezinok 1989  
Virsik Felix Galanta 1970  
Viselka Erino     kontrola
Viselka Martin Križovany 1981  
Vráblik Juraj Bratislava 1988 CYKLO
Vrška Milan Trnava 1962  
Zajacová Katarína Smižany 1990  
Zatko Roman Bratislava 1977  
Zaťko Jozef     kontrola
Závodská Lýdia Senica 1994  
Ziškay Marian Bratislava 1974  
Zmajkovič Adam Bratislava 1991  
Zmajkovič Norbert Voderady 1989  
Zmajkovič Roman Voderady 1995  
Zrník Richard Přerov - ČR 1976  
Zumrík Miroslav Stupava 1981  

Pavol Šoula

 

Svetové historické pamiatky
BASTILLA – Paríž

Bastilla bola jednou zo stredovekých stavieb Francúzska. V rokoch 1370 – 1382 tu dal Karol V. postaviť ako pevnosť, ktorá neskôr dostala meno La Petite Bastille (Malá Bastilla). Po čase sa nazývala iba Bastilla. Stavba mala posilniť vtedajší komplex parížskych hradieb. Dve veže z jej areálu tvorili prvú bránu Saint – Antoine. Za Karola V. k stavbe pristavili ďalšie veže. Pevnosť obopínala 25 metrov široká a 10 metrov hlboká priekopa. Táto kamenná pevnosť bola postavená na obranu proti Angličanom v storočnej vojne.

Neskôr však vládnuca vrchnosť zistila, že viac ako zahraniční nepriatelia im hrozia domáci. Už za Heinricha IV. z nej spravil minister Sully postupne väzenie, kam sa najmä v ére vlády kardinála Richelieua dostávali štátni zločinci. Ale aj ostatní bourbonskí králi využívali toto sociálne zariadenie, aby do neho zatvárali väzňov, bez potreby súdneho procesu. Táto väznica si veľmi rýchlo získala zlú povesť a nenávisť Francúzov. Kam sa hrabe “náš” pražský Pankrác alebo skutočne naša Ilava. Viac než štyri storočia potom vrhala Bastilla zlopovestný tieň na Paríž. Táto “slávna” štátna väznica bola hrôzostrašným symbolom absolutistickej monarchie.

V 18. storočí začal význam Bastilly upadať a tesne pred Veľkou francúzskou revolúciou v nej bolo ako stráž len 32 vojakov švajčiarskej gardy a 82 vraj invalidov, ktorým velil guvernér. Nakoniec samotné dobytie Bastilly, ktoré sa uskutočnilo 14.7.1789, nebolo ani tak náročné, ale jeho symbolický význam sa stal natoľko závažný, že tento deň sa stal Francúzskym štátnym sviatkom a je ním doteraz. Podotýkame, že je to najvýznamnejší štátny sviatok Francúzska. Dobytie Bastilly parížskymi povstalcami znamenalo vypuknutie Veľkej Francúzskej revolúcie. O dobytí Bastilly aj u nás skoro každý vie, snáď okrem hercov, vystupujúcich v televíznom seriáli “Aj múdry schybí". Meno Bastilla každému aspoň niečo pripomína, niektorým sa aspoň niečo “marí" a pripomína. Keď už nič iné, tak aspoň basu piva.

Málokto však vie, odkiaľ vznikol podnet na revolúciu. V záhradách Palais Royal v Paríži vznikla najväčšia zábavná štvrť v Európe. Odtiaľ vyzval Camille Desmoulins 13. augusta 1789, pôvodne advokát, za revolúcie radikálny republikán, parížsky ľud, aby útokom dobyl nenávidenú Bastillu. Ľud ho poslúchol a nasledujúci deň Bastillu dobyl. Táto francúzska zvyklosť revoltovať v zábavných podnikoch sa preniesla aj k nám. Aj naše krčmy, krčmičky, viechy, puby sú každodenne plné revolucionárov rôzneho zamerania. Rozdiel je však v tom, že ich revolučnosť končí vypitím, poprípade rozliatim posledného pohárika burcujúceho alkoholu a na ulici neburcujú ľud, ale iba ojedinelí jedinci potácajúc sa vykrikujú niekedy kacírske myšlienky, za ktoré sa v minulosti aj upaľovalo a to: “A predsa sa točí”.

Z pôvodnej pevnosti už nezostalo nič, iba meno pripomína, že tu kedysi bývalo slávne štátne väzenie - hrôzy plný symbol absolutistickej monarchie. Pád Bastilly mal veľkú odozvu aj v zahraničí. Nadšenie nad týmto činom sa dostalo aj do hlavného ruského mesta, do Petrohradu. Do Petrohradu sa dostalo iba nadšenie, ale žiadneho z obyvateľov nenapadlo zaútočiť podobne na Petropavlovskú pevnosť, ktorá bola taktiež štátnym väzením. Skutočnou Bastillou Rusov však bola Sibír, ktorá sa nedala tak ľahko dobyť, rozboriť a zbúrať. Nakoniec sa neskoršie Rusi rozhodli namiesto dobytia Petropavlovskej pevnosti vystreliť si z krížnika Auróra, dnes už tiež len historickej pamiatky.

Ivan Nižnan

 

Členské známky KST v roku 2015

V roku 2015 KST zmenilo pravidlá pre výber členských príspevkov od svojich členov, a to tak, že celkovú sumu základného členského zvýšilo zo 7 na 10 Eur, pričom 1 Euro je určené pre poistenie člena KST, zvyšok je delený tak, že 40 % zostáva odboru turistiky, 20 % je určených pre príslušnú regionálnu radu KST a 40 % je určených pre Ústredie KST. Študenti a dôchodcovia majú členské príspevky znížené. Celkový prehľad výšky členských príspevkov je uvedený v nasledujúcej tabuľke.

    základné študenti 10 - 26 rokov

dôchodcovia
   62 - 69 rokov

deti do 15 rokov

dôchodcovia nad 70 rokov

držitelia ZŤP

čestní členovia KST
   (pozn. 1)
poistenie 1 €   1,00 € 1,00 € 1,00 € 0 €
Ústerdie KST 40 %   3,60 € 2,00 € 1,20 € 0 €
regionálna rada KST 20 %   1,80 € 1,00 € 0,60 € 0 €
odbor turistiky 40 %   3,60 € 2,00 € 1,20 € 0 €
celý členský príspevok   10,00 € 6,00 € 4,00 € 0 €

Poznámka 1: poistné za čestných členov platí Ústredie KST

Toto zvýšenie členských príspevkov sa medzi radovými turistami stretlo s dosť veľkou nevôľou, preto generálny sekretár KST Dušan Valúch zverejnil nasledovné vysvetľujúce vyhlásenie:

Čo sa týka tej averzie voči navýšeniu členského: Chápem, nikto nejasá, keď sa zvyšujú ceny čohokoľvek, tomu rozumiem. Ale nerozumiem, prečo taká averzia na zvýšenie členského, vynútené ekonomickou situáciou Klubu slovenských turistov 

Iste viete, že organizácie ako Klub slovenských turistov už dávno nie sú dotované štátom, alebo ak, tak len účelovo. KST dostáva štátnu dotáciu na značenie turistických chodníkov. Činností je však oveľa viac: turistické podujatia, letné a zimné zrazy, školenie inštruktorov, vydávanie publikácií, udržiavanie internetových stránok KST, atď. a niečo stojí aj samotné udržiavanie malého sekretariátu, zabezpečujúceho všetok ten organizačno-informačno-administratívny servis pre funkcionársky aktív a pre členov. Kde na to vziať? Preto v dňoch 9.-10.1.2015 výkonný výbor KST navrhol, ústredná rada KST odporučila a valné zhromaždenie KST schválilo nepopulárny krok – zvýšenie základného členského poplatku zo 7 na 10 €, pričom 1 € z toho je cena za výhodné celoročné cestovné poistenie člena KST v rámci SR.

Nové vedenie KST, podľa Vás, týmto ukázalo, že bude jednať s radovými členmi ako s mlčiacim davom, nehodným povšimnutia. Tak sa pozrime, kto schválil zvýšenie členského: Ústrednú radu KST tvorí 7 členov výkonného výboru, 8 predsedov presunových sekcií, 8 predsedov prierezových komisií a 37 predsedov regionálnych rád KST, čiže celkove 60 dobrovoľných funkcionárov (ktorí nie sú platenými zamestnancami) - čo je dosť veľká skupina ľudí na kvalifikovanú diskusiu a následné rozhodnutie. Valné zhromaždenie tvoria delegáti regionálnych rád.

Nešlo teda o svojvoľný krok výkonného výboru, ale o rozhodnutie vrcholného orgánu – valného zhromaždenia. Diskusia k tejto záležitosti trvala niekoľko hodín a bola pekne ostrá. Po diskusii sa hlasovalo a výraznou väčšinou hlasov delegátov VZ bolo zvýšenie členského schválené.

Také rozhodnutie treba rešpektovať, to je princíp zastupiteľskej demokracie. S ohľadom na termíny výročných členských schôdzí by, samozrejme, bolo vhodnejšie prísť s takouto zmenou v novembri, lenže na dohodu treba dvoch a ponuka poisťovne prišla až v decembri, pred sviatkami. Preto sa o tom rokovalo až začiatkom januára. Skôr to skrátka nebolo možné.

Aký je vlastne zmysel turistickej organizácie? Vstup do lesa v súčasnosti už nie je taká samozrejmá záležitosť, ako to bolo pred rokom 1989. Záujem turistov o neobmedzený voľný vstup do prírody naráža na záujmy vlastníkov pozemkov, štátnej ochrany prírody, poľovníkov. Hlavnou úlohou turistickej organizácie, zastrešujúcej cca 450 miestnych odborov/klubov KST, je zastupovanie záujmov turistickej verejnosti voči spomínaným skupinám, voči štátnym inštitúciám a voči ďalším subjektom, napríklad aj voči poisťovni. Smerom do vnútra si organizácia musí byť schopná zabezpečovať organizačnú a školiteľskú činnosť a zjednocovať názorovú, informačnú a akčnú platformu. Na to je nevyhnutný určitý administratívny aparát – sekretariát. Do decembra 2014 tvorili sekretariát traja platení zamestnanci, od januára 2015 sme už len dvaja. Dôvod? Príjmová stránka rozpočtu je taká slabá, že neumožňuje utiahnuť tretieho. Zhrniem: ak má organizácia niečo robiť, potrebuje na to ľudí a prostriedky. Ak členovia KST nebudú ochotní platiť členské, ktorým pokryjú aspoň časť nákladov na chod svojej organizácie, tak KST zanikne. Svet sa nezrúti, turistika sa dá robiť individuálne. Otázka je len dokedy a ako.

Poistenie členov KST je upravené zmluvou medzi KST a poisťovňou Union, a to dokumentom Hromadná poistná zmluva "Celoročné cestovné poistenie" Poisťovňa UNION - KST, č. 37-748-006 z 31.3.2015. Platí od 1.4.2015 a každý rok do 31.3. pre členov KST, ktorí si zaplatili členský príspevok pre daný rok. Zahrňuje poistné udalosti iba na území Slovenskej republiky pri pobyte aj s cestou max. 45 dní. Opiera sa dokument Všeobecné poistné podmienky celoročného cestovného poistenia VPPCCP/0514, od ktorého sú v poistnej zmluve s KST dohodnuté určité výnimky. Poistná zmluva je dohodnutá pre rizikovú skupinu ŠPORT s balíkom poistenia DOMA.

Pod rizikovú skupinu ŠPORT patria skoro všetky športové disciplíny, ktoré vôbec existujú. Sú explicitne vymenované vo VPPCCP/0514 v časti A, čl. 1 (Výklad pojmov), návestie RIZIKOVÉ ŠPORTY (str. 4). Je tu vymenovaných 188 športových disciplín. Športy patriace do skupiny rizikových športov NIE SÚ poistené. Zmluva s KST však v tomto ohľade tvorí výnimku. Poistenie sa vzťahuje aj na osoby,

Z rizikovej skupiny ŠPORT sú vyňaté nasledovné športové disciplíny (teda sú poistené):

Nie sú poistené poistné udalosti pri manuálnej práci.

Balík DOMA zahrňuje:

V tomto balíku NIE JE zahrnuté poistenie liečebných nákladov.

Poistenie nákladov na technickú pomoc pri záchrannej akcii (VPPCCP/0514, časť G) zahrňuje:

Maximálne do sumy 20 000 €.

Poistenie batožiny (časť C):

Poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu (časť D):

Úrazové poistenie (časť E):

Pavol Šoula

 

KALENDÁR

Malé Karpaty a okolie august - september 2015

1.8.2015 BREZOFSKÁ ŠPACÍRKA 3. ročník
(sobota) Turistické združenie Brezová pod Bradlom

Trasy: pešo - základné trasy: 42.1 km/1145 m, 15 km/539 m
pešo - ostatné trasy: 55 km/2095 m, 41 km/1300 m, 25 km
42 km: Brezová pod Bradlom - Bradlo - Dlhý vŕšok - Pustá Ves - Výtok - Dobrá Voda - Brezová pod Bradlom, 15 km trasa je odvodená od 42 km
55 km: Doľany - Brezinky - Buková - Dobrá Voda - Brezová pod Bradlom
41 km: Smolenice - Brezinky - ďalej ako trasa 55 km
25 km: Raková - Dobrá Voda - Brezová pod Bradlom
Štart: 42 km a 15 km: Brezová pod Bradlom, pred Mestským úradom, 7.00 h - 9.30 h
55 km, 41 km a 25 km: čas štartu si treba zvoliť podľa svojej výkonnosti tak, aby bolo možné stihnúť cieľovú kontrolu
Cieľ: Brezová pod Bradlom, do 19.00 h, upresnenie na štarte
Iné: Organizátori ponúkajú možnosť prespatia v telocvični Základnej školy v Brezovej pod Bradlom vo vlastnom spacom vaku alebo na školskom dvore vo vlastnom stane. Ubytovanie je bez poplatku, prihlásiť sa treba do 30.7.2015 na tel. čísle 0918-327 243 Ján Sládek, prípadne ďalšie otázky možno tiež adresovať na e-mail elenaskapikova[zavináč]gmail.com
Vedúci: Ján Sládek, Štverníky 698/31, 906 13 Brezová pod Bradlom, tel.: 0918-327 243
Stanislav Milčík, Osuského 526/14, 906 13 Brezová pod Bradlom, tel.: 0915-770 487, e-mail: stanislav.milcik[zavináč]gmail.com
Ing. Ivan Nižnan, Mlynarovičova 1, 851 03 Bratislava, tel.: 0903-620 653 (info o trasách z Dolian, Smoleníc a Rakovej)

9.8.2015 TURISTIKA PRE VŠETKÝCH - Doľany 30 ročník
(nedeľa) KST - KDT Doľany

Trasy: 40 km , 20 km, 10 km
40 km: Doľany - Ampere - Skalka - Sklená Huta - Obrázok - Kolovrátok - Klokoč - Monrepos - Čierna skala - Polámané - Jahodník - Lošonec - Doľany
Kratšie trasy sú odvodené zo 40 km trasy.
Štart: Doľany, pri ZŠ, 6.00 h - 10.00 h
Cieľ: Doľany, kameňolom na konci obce, 14.00 h - 18.00 h
Vedúci: Igor Guldan, 900 88 Doľany č.10, tel.: 0904-965 184

15. - 16.8.2015 MEMORIÁL ADRIÁNA BÉDIHO 5. ročník
Splav dobrej nálady 22. ročník
(sobota - nedeľa) KT RODINA Dunajská Streda

Trasa: voda: 37 km
Štart: most medzi Tomášovom a Novou Dedinkou, 15.8. o 8.30 h
Kontakt: Zdenka Hodosyová, tel.: 0908-116 972,
www.ktrodina.com, zdenkahodosyova[zavináč]zoznam.sk

20. - 23.8.2015 RODINNÝ SPLAV MALÉHO DUNAJA
(štvrtok- nedeľa) KST TJ Junior Sládkovičovo

Trasa: 25 km
Vlky – Horné Janíky – Jelka, Nová Dedinka – Tomášov – Vlky
Zraz: vo Vlkoch pri Tomášove 20.8. do 17.00 h
Iné: lode + vodácku výstroj môže zabezpečiť KST TJ Junior Sládkovičovo
po celý čas sa táborí vo Vlkoch, možnosť parkovania na táborisku Vedúci: Pavol Macura, Školská 1090, 925 21 Sládkovičovo,
tel. d.: 031-784 1725, 0908-187 597, palomacura[zavináč]gmail.com

POZOR - zmena termínu
29. - 30. 8. 2015 22. - 23.8.2015 POCHOD ŠPCH 31. ročník
(sobota - nedeľa) KST ŠPCH Špačince

Trasy: 51 km/1000 m, 56 km/1100 m, 100 km/1900 m
100 km: Melčice - Kykula - Mikulčin vrch - Veľká Javorina - Myjava - Brezová pod Bradlom - Dobrá Voda - Dechtice - Špačince
Štart: Melčice, žel. st., 6.15 - 8.15 h.
Cieľ: 51 km: Stará Turá, do 20.00 h
56 km: Myjava, autobusová st., do 21.00 h
100 km: Špačince, 18.00 - 9.00 h
Iné: akcia je zaradená do plnenia Malokarpatský superdiaľkoplaz (MKSD) a Slovenský superdiaľkoplaz (SSD)
Vedúci: Miroslav Lietavec, tel.: 0905-691 047

29.8.2015 SENICKÁ MAŠÍROVKA 35. ročník
(sobota) KST Senica

Trasy: 10 km, 15 km, 35 km, 50 km pešo a cyklo
Senica - Rozbehy - Záruby - Rozbehy
Štart: Rozbehy, chata SNP, 7.30 h - 10.00 h, Senica 7.30 h
Cieľ: Rozbehy, chata SNP o 18.00 h
Iné: Pochod je zaradený do seriálu medzinárodných pochodov IVV
Vedúci: Jozef Kalamen, Kalinčiakova 296/4, 905 01 Senica, tel.: 034-651 7487

4. - 6.9.2015 KST Jablonica
STRETNUTIE CYKLOTURISTOV REGIÓNU ZÁHORIA V MALÝCH KARPATOCH
(piatok - nedeľa) 13. ročník

Trasy: cyklo: 35 km, 55 km a 70 km
Prezentácia: 4.9.: 19.00 h - 21.00 h
5.9.: 7.30 h - 9.00 h
cvičisko Združenia kynológie Jablonica
Vedúci: Stanislav Hamerlík, Bernolákova 684, 906 32 Jablonica,
tel.: 0902-606 358, e-mail: hamerlikstano[zavináč]jablonica.net

5.9.2015 NEVÁHAJ A POĎ! 15. ročník
(sobota) OT TJ Iskra Matador Bratislava

Trasa: 42 km/1500 m
Krasňany - Chlmec - Hrubý Drieňovec - Pajštún - Dračí hrádok - Svätý vrch - Marianka - Malinský vrch - Kačín - Kamzík
Štart: Bratislava-Krasňany, Pekná cesta, obchodný dom, 7.00 h - 8.00 h
Vedúci: Štefan Sládeček, Haanova 44, 851 04 Bratislava

6.9.2015 VÝSTUP NA ZÁRUBY 14. ročník
(nedeľa) RR KST Trnava

Trasa: 10 km
Štart: Smolenice, žel. stanica, 9.15 h - 9.30 h
Cieľ: vrchol Zárub, 11.30 h - 13.00 h
Vedúci: Ing. Vladimír Chrapčiak, Poštová 45, 917 01 Trnava
tel. z.: 033-599 1312, e-mail: vladimir.chrapciak[zavináč]vuje.sk

11. a 12.9.2015 12 A 24 HODINOVÝ VÝŠĽAP NA DEVÍNSKU KOBYLU
(piatok a sobota) 9. ročník pre 12 h a 5. ročník pre 24 h

Trasa: jeden okruh: Devínska Nová Ves - Devínska Kobyla - Devínska Nová Ves
dĺžka 6 km, prevýšenie 340 m
Absolvovať možno ľubovoľný počet okruhov.
Štart: Devínska Nová Ves, Nám. J. Kostru
11.9. od 18.30 h
12.9. od 6.30 h
Cieľ: Devínska Nová Ves, Nám. J. Kostru, do 18.30 h
Iné: - doprava: MHD č. 20 a 21, zastávka M. Marečka
- núdzové ubytovanie možno dohodnúť do 30.8.2015
- podujatie je zaradené do kalendára IVV
Organizátor: Xtremerun Ecofriends o. z.
KST Spartak BEZ Bratislava
Informácie: Jozef Rajchl, +421 949-124 131, e-mail: jozef[zavináč]xtremerun.com
Jozef Karovič, +421 910-131 772
Internet:
vdk.xtremerun.com, www.xtremerun.com

19.9.2015 ŽITNOOSTROVSKÝ POCHOD 35. ročník
(sobota) KT RODINA Dunajská Streda

Trasy: pešo, 35 a do 16 km
Štart: Dunajská Streda, Základná škola na Jilemnického ul., 7.00 h - 8.50 h
Informácie: Gita Hellerová, tel.: 0907-985 381, hellergita[zavináč]gmail.com,
www.ktrodina.com

19.9.2015 PO STOPÁCH MÁRIE TERÉZIE 20. ročník
(sobota) KST Holíč

Trasy: 10 km, 20 km, 50 km, pešo a cyklo
Štart: Holíč, Dom turistiky, Kátovská 33, 8.00 h - 11.00 h
Iné: Pochod je zaradený do seriálu medzinárodných pochodov IVV,
Vedúci: Ján Hránek, D. Rapanta 7, 908 51 Holíč,
tel.: 034-668 5332, 0902-816 566

26.9.2015 POCHOD ZA KRÁSAMI JESENE
(sobota) KST TJ Junior Sládkovičovo

Trasa: 10 km
Pusté Uľany – Nový Dvor – Sládkovičovo, ukončenie pešej letnej sezóny
Štart: námestie Pusté Uľany, 9.00 h
Cieľ: Sládkovičovo o 14.30 h
Vedúci: Pavol Macura, Školská 1090, 925 21 Sládkovičovo
tel. d.: 031-784 1725, 0908-187 597, palomacura[zavináč]gmail.com

26.9.2015 JESENNÝ MALOKARPATSKÝ TERČÍKOVÝ ŠLIAPAK 34. ročník
(sobota) KT Lokomotíva Bratislava

Trasy: 35 km/800 m, 20 km/500 m
35 km: Vojenská nemocnica - nad Kačínom - Marianka - Biely Kríž - TV Kamzík - Vojenská nemocnica
20 km: Vojenská nemocnica - TV Kamzík - nad Kačínom - Vojenská nemocnica
V cieli sú vítaní aj účastníci, ktorí si zvolia štart na hociktorom trečíkovom kontrolnom mieste. Číslo kontrolného terčíkového miesta si účastník zapíše.
Štart: Bratislava, vojenská nemocnica, MHD č.212, 7.00 - 9.00 h
Cieľ: Bratislava, vojenská nemocnica, MHD č.212, 15.00 - 17.00 h
Vedúci: Viliam Vida, Tranovského 38, 841 02 Bratislava, tel. d.: 02-6436 7755


Mesačník (občas dvojmesačník) MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ vychádza ako zborník nezávislých prispievateľov s turistickou tematikou oblasti Malých Karpát a okolia, zameranou prevažne na diaľkovú pešiu turistiku. Za obsahovú náplň zodpovedá autor príspevku. Príspevky adresujte Pavlovi Šoulovi, prípadne iným osobám, ktoré bývajú s ním v kontakte, priamo na diaľkových pochodoch organizovaných v Malých Karpatoch a okolí. Technická realizácia tohto čísla: príprava textových podkladov - Pavol Šoula a autori príspevkov, konečná úprava textu a príprava obrazovej náplne - Pavol Šoula, distribúcia - Peter Obdržálek, Ľudovít Bahurinský. Kontakt - elektronická pošta: soula[zavináč]elf.stuba.sk. V elektronickej forme môžete časopis nájsť na internetovej adrese http://www.elf.stuba.sk/~soula/mkd.