MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ

október - november 2013

Ročník 22.   7 / 277

V tomto čísle nájdete:

Heslá pre život
29. ročník Pochodu bankových úradníkov
          
- rodinná časť
          
- celkové zhodnotenie
Orešanský Botocross 2013
História Malokarpatských jarných a jesenných šliapakov
12 a 24-hodinový výšľap na Devínsku Kobylu
Jede Kudrna kolem Brna 2013
Žabo-myšie vojny
Prečítali sme za vás - Pivné okienko
Kalendár - november, december 2013


Heslá pre život

Kto pravidelne cvičí, zomrie zdravší!

Jediná skutočná láska, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, je pes.

Nič tak neobmedzuje slobodu slova, ako rozbitá huba.

Žijem prvýkrát, tak buďte prosím tolerantní!

V pive je málo vitamínov, preto ho musíme piť veľa!

Čo je vedecky naozaj dokázané - že fajčenie skracuje vašu cigaretu.

Krúžok na kľúče je starý vynález, ktorý nám umožňuje stratiť všetky kľúče naraz.

Kto neskoro chodí, ďaleko býva.

Motto na dnešný deň:

Čo musí v živote urobiť muž?
Zasadiť strom, postaviť dom a splodiť syna.
Čo musí v živote urobiť žena?
Polievať strom, upratovať dom a starať sa o tých dvoch leňochov.

Jeden pilot hovorí druhému: Povedz parašutistom, aby prestali vyskakovať.  Ešte sme nevzlietli.

Kedysi dievčatá vedeli variť ako ich mamy, dnes vedia piť ako ich otcovia.

Viete, čo má spoločné smrť svokry a slivovica? No, najprv vám vyrazí dych a potom máte taký príjemný pocit.

A: Pane, Vy ste policajt?
B: Nie, to som sa len tak blbo zatváril.

Keď piješ, musíš poznať mieru! Inak by si toho mohol vypiť málo.

Vonku mrzne čím ďalej tým viac... a tá moja ženská nerobí nič iného, než že čumí cez okno.  Ak to tak pôjde ďalej, budem ju asi musieť pustiť dovnútra.

Halooooó... Bratislavské vodárne???
Áno. Čo si želáte?
Z môjho vodovodu tečie voda !?!?!?
No a čo ste očakávali?
No, podľa účtu aspoň Heineken!!!!!!

Bahuro

 

29. ročník Pochodu bankových úradníkov
rodinná časť

Vraví sa, že je dobré poznať vec z oboch strán. Po rokoch účasti na diaľkových pochodoch, ako aktívny chodec, som sa už po tretíkrát zúčastnil PBÚ, ako kontrola. Som rád, že ma partia nadšencov okolo Bahura prijala medzi seba a svojím skromným podielom sa môžem podieľať na úspešnom priebehu tohto tradičného pochodu. Ešte radšej som tomu, že aj moja manželka, Danica, napriek tomu, že na diaľkové pochody nechodí, mi pomáha pri kontrole.

S drvivou väčšinou spoluorganizátorov sa nevidím počas celého roku, no len čo príde prvý mail od Bahura, nastane čulá vzájomná komunikácia a je hneď jasné, že Bahura v tom samého nenecháme.

Zdedil som flek na Veľkej Homole po mladom Janigovi. Je tu kontrola pre rodinné pochody o dĺžke 14 a 18 km. Pre diaľkoplaza možno smiešna vzdialenosť, ale nie každý chce šliapať 35 a viacej kilometrov. Pre turistický poter, občasných turistov, rodiny s deťmi, či seniorov je to akurátna vzdialenosť.

Tento rok nás Homola privítala takou hmlou, že sme rozhľadňu uvideli, až keď sme so ženou stáli snáď 5 m od nej. Keď sme o 9,00 h vystúpili na Zoške z auta, svietilo tam slnko, a tak sme verili, že napokon sa hmla rozíde a bude pekný slnečný deň, tak tradičný pre tento pochod. Hoci sme mali kontrolu vymedzenú časom medzi 11 a 13 h, ledva sme stihli vyvesiť transparent a rozložiť si pakšametle, o 10,07 h prikvitli prví turisti. Napokon ich do 13,45 h prešlo našou kontrolou 193, čo je o 71 viacej ako v roku 2012. Najvyššie účastnícke číslo bolo 212, čo znamená, že 19 ľudí dalo prednosť zbieraniu hríbov a hoci si zobrali účastnícke listy, kontrolami neprešli.

Poniektorí sa od nás dožadovali štamperlíku. Naozaj neodbytní dostali náš čaj s rumom, hoci sme ho mali hlavne pre seba, pretože stáť v októbri vyše štyroch hodín hore na Homole nie je zrovna opaľovanie sa na slniečku. Myslím si však, že alkohol na rodinnom pochode nemá čo hľadať na stole kontroly a pokiaľ ma Bahuro zavolá aj v budúcnosti, nečakajte na tejto kontrole alkohol! O to trpezlivejšie a ochotnejšie som vysvetľoval mnohým, ako sa dostanú do cieľa. Pretože, hoci mali mapku z druhej strany účastníckeho listu, evidentne im orientácia v prírode podľa nej nič nehovorila.

Ivan Nižnan ma oslovil, aby som niečo napísal k blížiacemu sa okrúhlemu 30. ročníku. Nuž v roku 1984 som organizoval turistiku v Slovenskej filmovej tvorbe a zúčastňovali sme sa so ženou Mierovej 50-ky, organizovanej Vojenskou akadémiou, Prírodovedeckej 50–ky a Orientačného pochodu v okolí Devínskej Kobyly. Že existuje nejaký PBÚ som zistil až po svojom nástupe do NBS, keď som sa pustil do spoluorganizovania turistiky medzi kolegami.

Takže, Ivan, nehnevaj sa, ale písať o histórii PBÚ môže Bahuro alebo niekto z partie zakladateľov okolo neho.

Avšak predsa máme niečo spoločné. V roku 1984 sa nám narodila mladšia dcéra, Lenka a v čase konania prvého ročníka PBÚ už mala za sebou prvé kilometre vo Veľkej Fatre, hoci v kočíku. Takže o rok, dúfam v zdraví, sa veľmi rád zúčastním dvoch osláv tridsiatnikov.

Miroslav Svítek

 

Pochod bankových úradníkov – 29. ročník
celkové zhodnotenie

KST pri TJ Slovan banka Bratislava usporiadal dňa 12. októbra 2013 29. ročník turistického podujatia Pochod bankových úradníkov. V noci pred pochodom to vyzeralo sľubne, pršalo. Bohužiaľ okolo 3:00 h prestalo a vyčasilo sa. Nočné počasie záujemcov neodradilo. Na trasy pochodov sa vydalo celkovo 308 účastníkov. Osoby a obsadenie zabezpečenia pochodov ostalo oproti minulému ročníku na moju radosť nezmenené.

Na trasu diaľkového 40 km pochodu sa zo Smoleníc, kam som účastníkov z Bratislavy doviezol objednaným autobusom, cez Amon, Klokoč, Kolovrátok, Sklenú Hutu (kontrola), Čermáka (kontrola), Zochovu chatu, do cieľa v Harmónii (REŠTAURÁCIE NA LÚKE), vypravili naše štartérky Janka J. a Janka N. 75 diaľkárov. Po dlhom čase nastalo trocha vzrušenia na štarte, lebo Janku N. nezobudil “spiaci” budík na mobile a na štarte si museli poradiť mládenci z Trnavy sami. Peťo Bada nás zastúpil, spísal na papier mená a zoznam nechal oproti v stánku PNS. Vďaka Peter, vďaka mládenci. Dúfam, že v cieli sme Vám to vynahradili. Janky na aute i ja s autobusom plným účastníkov sme dorazili o 7:15 h. Objavilo sa zopár nových tvár, ale chýbal Jarko Hanuš, spolu s Vladom Svrčkom tradične najstarší účastníci pochodu. Teraz ich prekonal nezmar Šaňo Haas. Tradične sa skupina skalných vybrala na uspokojenie svojich potrieb do Kumančíka. Ja som sa pridal. Pohostinstvo u Kumančíka nesklamalo. Držková, varené koleno s bohatou oblohou, párky a iné pochutiny a nápoje boli výborné. To sa potom pochoduje, hlavne keď na kontrolách na Sklenej Hute (Martin K. a Ferko K.) a Čermáčke boli k dispozícii ďalšie pohonné hmoty. Poniektorí účastníci si vraj cestou aj pospali.

Na krátkom (14 alebo 18 km) rodinnom pochode v okolí Harmónie a Zochovej chaty so štartom zo zastávky autobusov v Harmónii pred Informačným strediskom a cieľom v Harmónii, REŚTAURÁCIA NA LÚKE, sa zúčastnilo 233 turistov. Janky K. + G. to na štarte za pomoci povozníka Ivana G. hravo zvládli a podobne s ľahkosťou im vlastnou Zuzka a Béďo M. napratali o 9:00 h na parkovisku v Bratislave pri Istropolise do dvoch pristavených autobusov účastníkov krátkych pochodov, ledva sa pomestili do luxusných autobusov. Vodiči boli ústretoví a šťastne ich dopravili na štart. Zuzka s Béďom podobne zvládli aj čapovanie piva v cieli. Ochotný personál sa pripravil aj na nepekné počasie a celá terasa pred chatou bola chránená pred dažďom obrovským pavilónom. Počasie však ignorovalo tieto opatrenia a bolo pomerne slušné. Trocha sme museli čarovať, predsa tých účastníkov nebolo málo. Pre účastníkov bol pripravený výborný kotlíkový guľáš, párky, na zapitie pivo, čaj a káva. Na štarte nechýbala mohutná skupina trnavských turistov, zato nás príjemne prekvapil slušný počet bankových úradníkov. Len tá princeznička neprišla. Zato nás zase poctil svojou účasťou jeden zo šéfov pravdepodobne najmasovejšieho pochodu u nás, Hlohovčan a dobrý priateľ (verím, že to platí aj naopak) Ferko Miklovič s manželkou. Jeho kolega Janko G. sa zúčastnil diaľkáča a vraj bol veľmi spokojný. Kontrola na kopci Veľká homoľa s turistickou rozhľadňou obhospodaroval Mirko S. s manželkou Dankou a mali sa čo oháňať (pečiatkami). Na Čermáčke kraľovali naša oslávenkyňa Majka L. s tradičnou parťáčkou Zuzkou H. z Poštovej banky. Podľa ohlasov tam vraj bolo pohostinne a veselo. Ani sa nedivím, Majka nenechá starých známych diaľkárov smädných. Napodiv, nikto dlho nemeškal a do 17:00 to stíhali, až na zopár zablúdencov. Ale vedeli sme o nich a prežili.

V cieli pochodu už zase štyri vyššie menované Janky v pohode zvládli vypisovanie a odovzdávanie diplomov. Úradovali vnútri, inak účastníci hodovali vonku, pretože vnútri sa chystala oslava 60 – ky aj s muzikou, tuším nejakého Lúčničiara. K dispozícii boli aj propagačné materiály z NBS a VÚB. V cieli vládla dobrá nálada a nikto sa domov neponáhľal. Nečudo, veď guláš bol výborný, chlebík a príchute k nemu tiež, pivo tieklo “potokom”, výborný čaj i káva, personál šikovný a ústretový. Spokojný vyzeral aj šéf odborov VÚB a pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva Svéťo Michálek, ktorý tradične absolvoval trasu na bicykli. Oživením v cieli bolo odovzdávanie ocenenia za získanie rovníkového stupňa výkonnostného odznaku pešej turistiky (40 070 km) pánom Attilovi Korčokovi (prevzala Janka Obdržálková) a Ferkovi Královičovi. Z rúk už spomínaného Svéťa Michálka a šéfa KT Tesla Bratislava Ivana Nižnana prevzali vkusný umelecký výtvor v podobe zemegule na podstavci. Autobusový dovoz na štarty pochodov a odvoz do Bratislavy so zastávkami fungoval vďaka ústretovým vodičom tradične spoľahlivo. No a po skončení pochodov a vypravení posledného autobusu o 17:45 h si organizátori vydýchli a pri spoločnej večeri v salóniku reštaurácie kuli plány na jubilejný 30. ročník. Kolegovia organizátori majú veľké plány, tak som zvedavý, čo vymyslia. A aby sme nezabudli, zakondolovali sme Ferkovi K. k jeho 65 - ke. Všetko pekné má svoj koniec, zbalili sme svoje švestky, naládovali sme sa do áut a hybaj domov. Rozpršalo sa.

Organizátori a verím, že aj účastníci pochodu ďakujú Rade odborových zástupcov VÚB, a.s. a Odborovému zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva za finančné zabezpečenie podujatia (vedúci podujatia ďakuje hlavne už spomenutému S. Michálkovi a jeho tajomníčke Marcelke Weberovej za pomoc pri papierovaní podujatia), NBS a VÚB za poskytnutie reklamných predmetov pre účastníkov podujatia, p. Nemčovskej z Cestovnej kancelárie Jana za spoľahlivé zabezpečenie autobusov, bezproblémový prevoz účastníkov pochodov a pracovníkom REŠTAURÁCIE NA LÚKE za zabezpečenie občerstvenia pre účastníkov podujatia. Vedúci podujatia ďakuje svojim spolubojovníkom za úspešné zvládnutie podujatia, Janke K., Janke G., Janke N. i Monike Č. za poskytnutie svojich osobných dopravných prostriedkov na zabezpečenie podujatia a bezpečnú prepravu organizátorov počas trvania pochodu i po pochode. Zvláštne poďakovanie patrí Béďovi M., ktorý zabezpečil naše podujatie štartovnými listinami s farebnými mapami s trasami pochodov. No a v neposlednom rade účastníkom pochodu, ktorí nás poctili svojou účasťou a prispeli k dobrej nálade na štartoch, na trasách a v cieli pochodu.

Čo na záver. Pokračujeme ďalej, jubilejný 30. ročník pripadne na 11. októbra 2014. Verím, že sa zídeme v hojnom počte a v nezmenenej zostave.

Ľudo Bahurinský, pre turistov Bahuro, pre bankárov Bahurák

 

Orešanský Botocross 2013

V sobotu 2. 11. 2013 sa uskutočnil 27. ročník Orešanského Botocrossu, posledný v okolí Orešian. Zúčastnilo sa ho 32 turistov, z nášho oddielu sme boli 6 (najpočetnejšie zastúpený oddiel). Počasie bolo ideálne na orientačný pochod – zamračené nízkou oblačnosťou. Nepršalo, bolo veľmi teplo.

Na štarte v Dolných Orešanoch Fero Královič a Ludvo Bahurinský povedali kopce, ktoré máme navštíviť: Sovina, Dlhý vrch, Vápenné, Godova skala. Z nášho oddielu Janko hneď vyrazil – naháňal kilometre a čas. Ostatní 5 sme išli voľným tempom. Vzhľadom na to, že je to orientačný pochod, každá skupinka si zvolila vlastnú trasu, a tak sme sa s ostatnými turistami stretávali a rozchádzali počas trvania celého pochodu.

My sme vyrazili na Sovinu. Topánky na stromoch nás navigovali, ale na vrchole sme nič nenašli. Potom sme ťahali na Dlhý vrch. Našli sme ho bez problémov. Na Vápenné (iný názov Poraj) sme išli trošku okľukou. A na záver Godova skala – bez pomoci topánok na stromoch by sme to v hustej húštine ťažko hľadali. A potom už len dolu do cieľa. Prišli sme tam mimoriadne skoro – po 15:00 h. V cieli “úradoval” Bahuro, diplomy už boli vypísané. Ludvo, si bezkonkurenčná jednotka v organizovaní pochodov v Malých Karpatoch!!!

Môj GPS štrajkoval, poriadne sa chytil, až keď hmla trochu zredla: celková doba asi 8:00 h, prejdená vzdialenosť asi 30 km.

Na budúci rok bude Orešanský Botocross v sobotu 8. 11. 2013. Začneme a skončíme v Pezinku – Martin Kráľovič si bude vyberať kopce v okolí svojho bydliska.

Vladimír Chrapčiak

 

Malokarpatské diaľkové pochody
História, štatistiky, organizátori, zaujímavosti

História Malokarpatských jarných a jesenných šliapakov

Väčšina v súčasnosti aktívnych vyznávačov diaľkových pochodov veľmi dobre pozná známe terčíkové šliapaky. Ale je dnes medzi turistami známa ich dávnejšia história? Počas svojej existencie tieto pochody viackrát menili trasu, obtiažnosť a tiež spôsob organizácie. Tiež vystriedali viaceré zastrešujúce turistické oddiely. Ale jedinou stálicou týchto diaľkoplazeckých podujatí počas celej histórie ich jevstvovania doteraz zostáva ich hlavný organizátor - Viliam Vida. Tento pán i napriek už pokročilému veku je doteraz aktívnym turistom a týmto svojim podujatiam prikladá dôslednú pozornosť, čo vyjadruje aj veľmi podrobné dokumentovanie priebehu jednotlivých ročníkov a vyhodnocovanie štatistických údajov z viacerých pohľadov vo svojej súkromnej evidencii. Ale poďme pekne poporiadku.

Malokarpatské šliapaky sa konajú pravidelne každý rok od roku 1981. Za tie roky vystriedali 3 turistické oddiely, a to TJ ČH Bratislava (ČH - Červená Hviezda) v rokoch 1981 - 1990, ŠKP Bratislava (ŠKP - Športový klub policajtov), ktorý vznikol zmenou názvu TJ ČH, v rokoch 1991 - 2008, kedy turistický oddiel v tomto klube zanikol a KT Lokomotíva Bratislava od roku 2008 do súčasnosti. Počas svojej existencie pochody mnohokrát menili trasu a tiež dĺžku a prevýšenie, takže prechádzali prakticky všetkými turistickými chodníkmi v Malých Karpatoch medzi Častou a Bratislavou. Pochody spočiatku boli organizované so živými kontrolami, až od jesene 1994 prešli na súčasný systém neživých kontrol - na opisy čísel z terčíkov umiestnených na predpísaných miestach na trase.

Trasy jarných šliapakov - uskutočnilo sa 35 ročníkov a 10 zmien trasy:

počet trasa dĺžka [km] prev. [m] kedy
1 Modra - Zámčisko - Skalnatá - Somár - Biely Kríž - Rača 38 1200 1981
2 Modra - Zámčisko - Skalnatá - Salaš - Pajštún - Rača 50 1600 1982
1983
6 Modra - Zámčisko - Skalnatá - Prepadlé - Pajštún - Rača 50 1800 1984 - 1988
1991
2 Píla - Kukla - Gajdoš - Holint - Častá - Píla Papiernička 55 1000 1987
1988
2 Modra - Zámčisko - Skalnatá - Prepadlé - Dračí hrádok - Rača 50 1800 1989
1990
4 Futbalový štadión ŠKP Bratislava v Dúbravke (F.Š.ŠKP) - Slavín - Salaš - Pajštún - Marianka - Kačín - Klanec - Lamač - F.Š.ŠKP 55 1500 1992 - 1995
7 F.Š.ŠKP - Slavín - Prepadlé - Pajštún - Marianka - Kačín - Lamač - F.Š.ŠKP 60 1600 1996 - 2002
1 F.Š.ŠKP - Sitina - Kamzík - Prepadlé - Pajštún - Marianka - Kačín - Sitina - F.Š.ŠKP 55 1500 2003
5 F.Š.ŠKP - Sitina - Kamzík - Somár - Pajštún - Marianka - Kačín - Klanec - Sitina - F.Š.ŠKP 60 1800 2004 - 2008
5 Vojenská nemocnica - Kamzík - Biely Kríž - Kozlisko - Marianka - Nad Kačínom - Klanec - Vojenská nemocnica 40 1300 2009 - 2013

Trasy jesenných šliapakov - uskutočnilo sa 32 ročníkov a 8 zmien trasy:

počet trasa dĺžka [km] prev. [m] kedy
7 Plavecké Podhradie - Baborské - Klokoč - Sklená Huta - (Sološnica) - Holina - Skalnatá - Somár - Rača 50 1600 1982 - 1987
1990
2 Modra - Veľká Homola - Rybníček - Čmelek - Somár - Dračí hrádok - Zbojnícka studnička - Kamzík - VÚZ Bratislava, Febr. víťazstva 71 50 1800 1988
1989
1 Sološnica - Rohožník - Vývrat - Ostrý - Skalnatá - Somár - Kamzík - Lamač - F.Š.ŠKP Dúbravka 50 1500 1991
2 F.Š.ŠKP - Lamač - Kačín - Marianka - Pajštún - Košarisko - Salaš - Biely Kríž - Slavín - F.Š.ŠKP 55 1500 1992
1993
2 F.Š.ŠKP - Lamač - Klanec - Kačín - Marianka - Pajštún - Košarisko - Salaš - Biely Kríž - Pekná cesta - Kamzík - Slavín - Slávičie údolie - Líščie údolie - F.Š.ŠKP 55 1500 1994
1995
7 F.Š.ŠKP - Lamač - Klanec - Marianka - Pajštún - Prepadlé - Biely Kríž - Kamzík - Slavín - Slávičie údolie - Líščie údolie - F.Š.ŠKP 60 1600 1996 - 2002
6 F.Š.ŠKP - Sitina - Klanec - Marianka - Pajštún - Somár - Biely Kríž - Kamzík - Sitina - F.Š.ŠKP 60 1800 2003 - 2008
5 Vojenská nemocnica - Klanec - Nad Kačínom - Marianka - Kozlisko - Biely Kríž - Kamzík - Vojenská nemocnica 40 1300 2009 - 2013

V evidencii účastníkov sa vyskytuje 625 rôznych mien, pričom na jarných šliapakoch je zaznamenaných 1451 účastníkov a na jesenných šliapakoch 1270 účastníkov. Podrobnejší rozbor účastí v jednotlivých časových obdobiach je uvedený v nasledovnej tabuľke.

  Jarný šliapak Jesenný šliapak
  1981 - 1990 (jarný)
  1982 - 1989 (jesenný)
počet akcií 12 8
celkový počet osôb 613 473
členovia TJ ČH Bratislava 151 118
pomocníci 35 13
zaregistrovaní účastníci 427 342
priemerná účasť na 1 akcii 51 59
  1991 - 1994 (jarný)
  1990 - 1993 (jesenný)
počet akcií 4 4
celkový počet osôb 178 114
členovia ŠKP Bratislava 47 28
pomocníci 55 20
zaregistrovaní účastníci 76 66
priemerná účasť na 1 akcii 45 22
  1995 - 2008 (jarný)
  1994 - 2008 (jesenný)
počet akcií 14 15
celkový počet osôb 523 499
členovia ŠKP Bratislava 200 197
pomocníci 6 19
zaregistrovaní účastníci 317 283
priemerná účasť na 1 akcii 37 33
  2009 - 2013 počet akcií 5 5
celkový počet osôb 137 184
členovia KT Lokomotíva BA 21 21
pomocníci 20 15
zaregistrovaní účastníci 96 148
priemerná účasť na 1 akcii 27 37

Záverom sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na uvedených akciách zúčastnili.

Turistike zdar!

Bratislava, 4. 11. 2013, Viliam Vida

 

12 a 24-hodinový výšľap na Devínsku Kobylu

KST Spartak BEZ Bratislava v spolupráci s XTREMERUN organizuje už pravidelne 12 a 24 - hodinový výšľap na Devínsku Kobylu. V piatok 13. a v sobotu 14. 9. 2013 sa konal už 7. ročník.

Priebeh podujatia

Piatok, 13. 9. 2013

Organizátori sa po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov rozhodli nestavať veľký stanový prístrešok, ale využili výklenok budovy Materskej školy aj s jej núdzovými priestormi. Po 16. hodine jeden člen organizačného štábu robí v teréne vlastné značenie z reflexných materiálov, prípadne pomocou sprejov. Po 17.00 h odchádza vrcholový organizátor na Devínsku Kobylu, cestou stretáva vracajúceho sa značkára. Na Devínskej Kobyle niekoľko metrov od bývalej chaty pripravuje kontrolné stanovisko, ktoré spočíva z označenia tabuľami, prípravy rozkladacej stoličky, pečiatkovacej dosky, pečiatky a podušky. Nakoľko turistické podujatie má oficiálne trvanie od piatku 13. 9. 2013 od 18.30 h do soboty 14. 9. 2013 do 18.30 h, na kontrolné stanovisko prichádzajú prví účastníci po 19.00 h.

Trasa bola nasledovná: Devínska Nová Ves, nám. Jána Kostru - vodojem - starý kameňolom - Devínska Kobyla - a späť po vlastných stopách. V priebehu jedného okruhu účastníci prešli 6 km a zdolali 340 m prevýšenia.

Na začiatku súmraku prichádza kolega z organizačného štábu a prináša stan. Spoločne ho staviame, následne do stanu premiestňujem svoju batožinu a aj batožinu jedného z účastníkov, ktorý si ju tu odložil, aby mu nezavadzala. Začína fúkať vietor, tak zaliezam do stanu a odtiaľ pečiatkujem výstupové lístky účastníkov. Zatiaľ bolo polooblačné počasie, teplota dosahovala asi 6 - 8 şC.

Sobota, 14. 9. 2013

Po polnoci prišla zmena počasia. Začalo silno pršať. Dážď trval približne do 14.00 h, čo malo vplyv na počet účastníkov i na činnosť na kontrolnom stanovisku na Devínskej Kobyle. Do stanu a zo stanu sa šlo po štyroch, pretože vchod dosahoval výšku 60 cm. V stane bolo možné ležať alebo sedieť, ale nie na stoličke. Za iných okolností cez deň by som bol mimo stanu a pečiatkoval pri sedení na stoličke. Po daždi nasledovali ešte prehánky, ktoré skončili približne o 16.30 h. Po skončení činnosti na kontrolnom stanovisku som bol, obrazne povedané, dolámaný a bolelo ma celé telo.

Počas priebehu podujatia, v noci i cez deň, prichádzajú niektorí členovia organizačného štábu s občerstvením v tekutom i pevnom skupenstve. Okolo poludnia mi dopravili aj pohár s polievkou. Po 17.30 h prichádza kolega a spoločne balíme stan, cestou dole odstraňujeme vlastné značenie.

V priestore štartu a cieľa sa uskutočnilo vyhodnotenie účastníkov v rôznych kategóriach. Ocenení v prvých troch miestach získali pohár a rôzne drobnosti. Každý účastník dostal aj diplom s potvrdením o počte prejdených kilometrov.

Víťazi kategórií

Deti MŠ: Šimko Adam 1 okruh
Deti do 15 rokov: Gelenekyová Lucia 2 okruhy
   Andriašková Adriana 2 okruhy rovnaký čas
Junior do 18 rokov: Nitka Dušan 4 okruhy
Ženy 12 h: Gelenekyová Monika 8 okruhov
Ženy 24 h: Buchholcerová Hanka 10 okruhov
Muži 12 h: Slivka Martin 11 okruhov
Muži 24 h: Kováč Peter 18 okruhov
   Kováč Jaro 18 okruhov rovnaký čas

Počty okruhov a účastníkov

okruhy účastníci km prevýšenie [m]
18 2 108 6120
16 1 96 5440
14 1 84 4760
11 5 66 3740
10 3 60 3400
9 1 54 3060
8 3 48 2720
7 1 42 2380
6 2 36 2040
5 3 30 1700
4 1 24 1360
3 3 18 1020
2 9 12 680
1 10 6 340

Na podujatí sa zúčastnilo 45 účastníkov, z toho v noci šliapali 24.

Bratislava, 20. 9. 2013, Jozef Karovič

 

Jede Kudrna kolem Brna

KČT Mapa Brno a Kudrna Brno organizovali 27. - 29. 9. 2013 turistické podujatie "Jede Kudrna kolem Brna". Je to turistická akcia s dlhodobou tradíciou, zaradená aj do kalendárov IVV a IML. Teraz sa uskutočnil 44. ročník.

Priebeh podujatia

Piatok, 27. 9. 2013

V podvečerných hodinách (štart v čase 15.00 - 17.00 h, cieľ do 20.00 h) sa konal tzv. "Rozmarný Kolomaznícky pochod". Trasa 18. ročníka viedla nasledovne: Bystrc KD - Holedná - Žabovřesky - Brno, Špilberk. Mala dĺžku 13 km. Počasie bolo slnečné, jasné, s teplotou 20 - 12 şC. V cieli na nádvorí hradu účastníci získali diplom a pečiatky.

Ubytovanie turistov z Česka a Slovenska bolo na podlahe v telocvični Základnej školy. Turisti z iného zahraničia mali ubytovanie na lôžkach v hoteloch a penzionoch.

Sobota, 28. 9. 2013

Pre účastníkov podujatia "Jede Kudrna kolem Brna" boli pripravené 4 možnosti trás orientovaných severovýchodným smerom od Brna Bystrc. Trasy boli tieto:

1. Bystrc KD - Kníničky - Medlánky letiště - Komín - Bystrc KD (10 km)

2. Bystrc KD - Kníničky - Pod kopaninami - Jinačovice - Pod Sychrovem - Velká Baba - Medlánky letiště - Bystrc KD (20 km)

3. Bystrc KD - Kní

4. ničky - Pod kopaninami - Pod Sychrovem - Kuřim - Pod Babím lomem - Česká - Pod Sychrovem - Medlánky letiště - Bystrc KD (33 km)

5. Bystrc KD - po trase 33 km - Pod Babím lomem - Útěchov - Lelekovice - Česká - po trase 33 km - Bystrc KD (42 km)

Ako každoročne, aj tento rok som sa osobne podieľal na organizovaní podujatia, presnejšie na kontrole Pod Sychrovem. Oficiálna doba pôsobenia 8.00 - 16.00 h. V sobotu ráno nastali menšie problémy. Neskoro, z dôvodu čakania na ďalších kontrolórov, ma vyviezli na miesto východiska, nejaký čas trvá absolvovanie 2,5 km, kontrolné miesto zaujímam o 8.10 h. Práve tam už boli niekoľkí účastníci podujatia. Niekoľko turistov som nezachytil, ale nič nie je stratené, pretože cez moje kontrolné miesto prechádzajú ešte raz pri spiatočnej ceste. Zrána v tieni som bol nútený mať na sebe teplejšiu bundu, pretože teplota v chládku dosahovala okolo 7 şC. Cez deň bolo slnečné počasie, teplota bola okolo 18 şC. Mojím kontrolným stanoviskom prechádzali účastníci trás 20, 33 a 42 km, 33 a 42 km dvakrát. Medzi účastníkmi boli aj štvornohí turisti rôznej veľkosti (vlčiak, čičava, ratlík, špitz). Po ukončení činnosti na kontrolnom mieste odchádzam do priestoru štartu a cieľa, odovzdávam časť vybavenia a zároveň nastáva administratíva.

Členovia organizačného štábu majú zabezpečené aj stravovanie - ráno bageta, obed a večera teplé jedlo. Obed nestíham, ale večeru áno. V priestoroch KD Bystrc sa večer konala od 20.00 h do 01.00 h tanečná zábava.

Nedeľa, 29. 9. 2013

V nedeľu boli trasy orientované do okolia Brnenskej priehrady.

1. Bystrc KD - Vrbovecký rybník - Hortbrtenky u jezírka - Vrbovecký rybník - Bystrc KD (10 km)

2. Bystrc KD - hrádza Brnenskej priehrady - Ríšova studánka - Obora - hrad Veveří - Osada - Bystrc KD (20 km)

3. Bystrc KD - hrádza Brnenskej priehrady - Helenčina studánka - Obora - hrad Veveří - Veverská Bítýška - Trnůvka - Osada - Bystrc KD (29 km)

4. Bystrc KD - trasa 29 km - Helenčina studánka - Veverské Knínice - Javůrek - Maršov - Veverská Bítýška - trasa 29 km - Bystrc KD (42 km)

Aj v nedeľu mám povinnosti na kontrolnom stanovisku. Tento raz nie som závislý na doprave, a tak ráno o 6.15 h si beriem bagetu a odchádzam na kontrolu. Teraz mám miesto na hrádzi Brnenskej priehrady. Moje úradné hodiny sú od 6.45 h do 10.30 h. Týmto kontrolným miestom prechádzali trasy 20, 29 a 42 km. Niekoľko turistov v čase môjho pôsobenia sa po absolvovaní okruhu okolo priehrady vracalo naspäť do cieľa. Už som si ich nevšímal. Aj v nedeľu mojím kontrolným miestom šli aj štvornohí účastníci.

Ráno teplota dosahovala teplotu podobnú sobotnému ránu, ale naviac fúkal nepríjemný vietor. Slnečné počasie okolo obeda bolo asi 20 şC.

Po ukončení pôsobenia likvidujem stanovisko (zbalenie transparentu s nápisom kontrola). Cestou do priestorov štartu a cieľa sa zastavujem v telocvični ZŠ, kde si balím svoje veci do batoha a zároveň sa prezliekam do bežného oblečenia. Následne prichádzam do priestorov cieľa, kde odovzdávam vybavenie kontroly (označenie, pečiatku, visačku) a dostávam diplom a odznak za účasť ako i pečiatky do preukazov. Potom sa lúčim s ostatnými členmi organizačného štábu a odchádzam. Cestou k zastávke električiek sa ešte zastavujem na obed.

Na podujatí "Jede Kudrna kolem Brna" v roku 2013 sa zúčastnili turisti z týchto krajín: Afganistan - 1, Belgicko - 13, Česko - 95, Dánsko - 4, Fínsko - 5, Francúzsko - 2, Holandsko - 125, Izrael - 7, Japonsko - 5, Litva - 8, Luxemburgsko - 2, Maďarsko - 2, Nemecko - 78, Nórsko - 2, Poľsko - 4, Rakúsko - 22, Rusko - 28, Slovensko - 5, Švajčiarsko - 1, Švédsko - 2, USA - 1, Veľká Británia - 16.

Uvedené počty účastníkov sa týkajú IML (International March Legue - medzinárodná pochodnícka liga), spolu 428 + 4 psy. Celkový počet registrovaných účastníkov je 519 + 4 psy.

Bratislava, 17. 10. 2013, Jozef Karovič

 

Žabo-myšie vojny
Add: Bratislavské mosty cez Dunaj

V príspevku “Bratislavské mosty cez Dunaj", ktorý sme uverejnili v dvoch častiach v júnovom a augustovom vydaní nášho časopisu v tomto roku, sme sa zaoberali bratislavskými mostami cez Dunaj, históriou mostov, všetkým tým, čo sa v súvislosti s mostami udialo a v súčasnosti deje. V podstate sme písali len o Starom moste, ktorý je v súčasnosti už dlhé roky vyradený z prevádzky a dlhé roky sa hovorí o jeho rekonštrukcii. V článku sme predpovedali, a nebolo to nič ťažké predpovedať, lebo sa to stáva už našou národnou zvyklosťou, že len čo sa dostanú na verejnosť prvé konkrétne údaje, parametre, model mosta a iné konkrétne veci o rekonštrukcii mosta, nastane veľký problém. A netýka sa to iba prípadu mosta, ale je to u nás všeobecný problém. Potom, v čase, kedy by sa v podstate mala začať realizácia stavby, sa začnú grupovať, ozývať zástancovia takého, či onakého tvaru mosta, či iného diela. “Odborníci” na všetko, veční nespokojenci, či exhibicionisti. Začnú sa písať protesty, podpisovať petície, demonštrovať, sabotovať a možno aj referendum vyhlásime. Nezačneme stavať, ale začneme sa dohadovať, možno aj do Bruselu alebo Haagu pôjdeme. Začnú vehementne do toho hovoriť ochrancovia neviem čoho, také či onaké organizácie, príspevkové či nepríspevkové, nevládne organizácie, ale predovšetkým insitné a nekompetentné organizácie, až to dopadne ako s PKO. PKO v Bratislave máme aj nemáme, faktom je, že neslúži, ani sa nestavia, ani sa nebúra. A už sa objavujú na internete, v novinách a inde články, ktoré dávajú predpoklad, že sa dostaneme s rekonštrukciou Starého mosta na “cestu PKO”. Je vidieť, že už značná časť našej populácie neabsolvovala základnú vojenskú službu, kde platila zásada “Držať hubu a krok”. Nebol som veľkým zástancom tejto zásady, ale som sa jej, či som chcel alebo nechcel, podriadil a faktom bolo, že keď sme držali krok i hubu, vojenská jednotka sa presunula na požadované miesto a cieľ sa dosiahol. Samozrejme, že úspech bol daný schopnosťami veliteľa, ktorý taký rozkaz vydal. Je tiež samozrejmé, že aj oponentúra má svoje miesto, ale musí byť správne načasovaná a aj oponent nemôže byť hocikto.

Jeden z takýchto “oponentských" článkov v skrátenej forme citujeme:

“Zachovajme najstarší most v Bratislave. Nezbúrajme si našu históriu... najstarší a jediný zachovaný historický most v Bratislave. Dnes sa v Bratislave ničí všetko, čo stojí v ceste maximálnym ziskom investorov. Nehľadí sa na históriu, na kultúrne pamiatky a už vôbec nie na potreby občanov. Najhoršie ale na tom je, že sa to deje za priamej účasti primátora. Primátor sa nám snaží naservírovať jemu blízky inžiniersky pohľad na vec. Nie história, nie kvalita, ale kvantita, budovateľské nadšenie. Ak Bratislava potrebuje ďalší most, hľadajme miesto a postavme ďalší."

K tomuto treba už len dodať, že len čo autor dopísal článok, nevložil pero do kalamára, ale vypol osobný počítač, pri odchode domov nesadol si do električky MHD, ani do tej historickej električky (históriu treba chrániť), ktorá občas v Bratislave premáva, ale si sadol do moderného auta. Po príchode domov nezapol si čiernobiely televízor, ale niektorý z tých mnohých, moderných elektronických zariadení. V kuchyni si nezapálil štýlovú petrolejovú lampu a do mikrovlnky si dal zohriať hot dog a kúsok pizze a v duchu sa pochválil za “dobre napísaný článok”.

Žiadny extrém nie je zvyčajne dobrý, ani žiaduci, iba ak sa nejedná o extrémny výkon, napríklad v atletike, ktorý znamená svetový rekord. Treba o veci aj diskutovať, oponovať, ale v tej prípravnej fáze riešenia diela, ale nie až tesne pred začatím realizácie. Ďalším predpokladom by malo byť aká-taká vyspelosť a odbornosť oponenta. Demagógia a všeobecné frázy by mali ísť bokom.

Áno, treba si vážiť vlastnú históriu, treba si ju zachovávať. Je pravda, že i mnohé dôležité pamiatky sa v minulosti nerozvážne zničili, ale to neznamená, že by sa malo ísť do ďalšieho extrému. Pamiatky patria predovšetkým do múzeí, skanzenu, pamätných izieb, či podobných inštitúcií. V realitných pamiatkach by sa mala dávať prednosť len skutočným historickým pamiatkam pred potrebami modernej doby.

Len tak niektoré ľahkovážne pripomienky k tomu, čo napísal autor článku:

zachovaný historický most - most je práve opotrebovaný a jeho ďalšia prevádzka by hrozila aj možnosťou jeho spadnutia

už vôbec nie na potreby občanov - práve, že spojazdnenie mosta si vyžaduje jeho rekonštrukciuzníženie dennodenných problémov, najmä občanov Petržalky s prepravou do mesta, a práve to je potrebou občanov

jemu blízky inžiniersky pohľad na vec - práve, že pragmaticky inžiniersky prístup dáva reálnu nádej, že sa dočkáme rekonštrukcie mosta v reálnom čase

historický most - úplne historickú podobu mosta Františka Jozefa si most nezachoval už pri rekonštrukcii, zničeného mosta na konci vojny, mostná konštrukcia dostala nový tvar

nie história, nie kvalita, ale kvantita, budovateľské nadšenie - historická podoba navrhovaného riešenia nie je o nič menej historická ako tá, ktorú most nadobudol po vojne

nie kvalita - súčasný stav mosta nepredstavuje, žiadnu kvalitu, most je v súčasnosti len nefunkčnou atrapou

budovateľské nadšenie - bodaj by budúci pracovníci na rekonštrukcii mosta mali rovnaké “budovateľské nadšenie”, aké mali robotníci, ktorí prišli na začiatku výstavby mosta stavať most “ferencjožku” len s lopatami a čakanmi, a to bolo v 19. storočí

hľadajme miesto a postavme ďalší - Starý most má najvhodnejšiu polohu pre spojenie stredu mesta s Petržalkou. Mosty sa stavajú na miestach, kde sú najpotrebnejšie. Postaviť most napríklad v Devíne by nebolo určite to najlepšie riešenie.

postavme ďalší - ťažko sa zháňajú peniaze na rekonštrukciu mosta, zohnať peniaze na nový most v dnešnej krízovej dobe, keď nie sú peniaze takmer na nič, je neriešiteľný problém a realizácia v nedohľadnej dobe.

nemecké vojsko most zbombardovalo - nie je to podstatné, možno že je to aj pravda, ale ešte som nepočul, že by tento bratislavský most bombardovali. Môj inžiniersky pohľad hovorí, prečo by most v strede mesta bombardovali, pohodlnejšie je vyhodenie do vzduchu.

PS: Ďakujem autorovi, insitnému historikovi, za jeho iniciatívu, aktivitu a snahu rozprúdiť, citujem, “širokú občiansku diskusiu, kde by mali byť zhodnotené všetky potreby Bratislavčanov, nielen dopravné".

Poznámka: Prvoradým účelom mostu je doprava, most je stavba spájajúca brehy riek, údolí, priehlbní, pozri Krátky slovník slovenského jazyka.

Zároveň by som mu doprial to potešenie, každé ráno sa v rannej špičke posúvať priam po centimetroch v nekonečnom rade aut pri prechode aut z Petržalky do mesta.

Ivan Nižnan

Prečítali sme za vás
Pivné okienko

Zázračné účinky pol litra piva

Milujete pivo? Tak potom máme pre vás dobrú správu, už pol litra piva denne pôsobí pozitívne na srdce, krvný obeh aj pružnosť ciev.

Pivo si s chuťou dopraje väčšina z nás. V horúčavách niet nad dobre vychladený orosený pohár tohto moku. Je jediným alkoholickým nápojom plným vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obsahuje najmä vitamíny skupiny B a viac ako tridsať minerálov a stopových prvkov. Má napríklad toľko kyseliny listovej ako 100 g brokolice, pomáha pri metabolizme, zvyšuje odolnosť voči kožným ochoreniam, dodáva telu významnú dávku železa, zinku, horčíka, fosforu, draslíka a kremíka. Je teda nápomocný proti zubnému kazu, arterioskleróze a osteoartritíde, žlčovým a močovým kameňom. Pôsobí tiež pozitívne na psychiku, odbúrava stres.

Na srdiečko

Pivo obsahuje antioxidanty a pôsobí proti rakovine. Už pol litra nám dokáže doslova rozprúdiť krv, zlepšuje totiž krvný obeh a zvyšuje pružnosť ciev. Potvrdzuje to nedávny výskum. Hovorí však aj o tom, že nealkoholické pivo nemá také priaznivé účinky ako alkoholické. Kombinácia antioxidantov a alkoholu je originálna. Absolútnym víťazom je tmavé pivo. Preukázali sa výrazne pozitívne účinky piva na kardiovaskulárny systém. Konzumácia alkoholu síce nie je zdravá, ale pol litra piva má priaznivý účinok na naše zdravie.

Zdroj: http://feminity.zoznam.sk/c/891451/zazracne-ucinky-pol-litra-piva, 4. 7. 2013

X - X - X - X - X

Pozrite si desať dôvodov prečo piť pivo

Okolo piva vznikajú rôzne mýty o tom, že z neho rastie veľké brucho alebo škodí zdraviu. Aká je vlastne pravda?

1. Pivári žijú dlhšie

Pitie s mierou je pre organizmus prospešné, samozrejme pokiaľ nemáte závažné zdravotné problémy. Stále viac lekárskych štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí si doprajú raz za čas pivo, žijú dlhšie ako abstinenti. Pivo je ideálnym nápojom pre občasné pitie, pretože obsahuje menej alkoholu v porovnaní s vínom alebo destilátmi. Ako povedal slávny Thomas Jefferson: "Pitie piva s mierou zlepšuje náladu, podporuje zdravie tela aj ducha."

2. Pivo je prírodné

Niektorí mudrlanti vám povedia, že pivo obsahuje mnoho prísad a konzervačných látok. Pravdou ale je, že pivo je úplne prírodné ako džús alebo mlieko a možno ešte viac. Pivo nepotrebuje žiadne konzervačné látky, pretože obsahuje alkohol a chmeľ, ktoré sú prírodnými konzervačnými látkami. Pivo sa len spracováva, najskôr sa varí, kvasí, potom sa filtruje a balí.

3. Pivo má nízky obsah kalórií

Ako prírodný nápoj nemá žiadny tuk a ide o nízkokalorický nápoj. Obsahuje podobné množstvo kalórii ako odstredené mlieko, okolo 125. Je to menej ako pomarančová šťava, ktorá má okolo 150 kalórií. Odporúčaná denná dávka kalórií je okolo 2000 až 2050, čo znamená, že ak by bolo pivo váš jediný zdroj výživy, mohli by ste vypiť každú hodinu jedno. Jediné prírodné nápoje, ktoré majú menej kalórií, sú čaj, voda alebo čierna káva. Pivo dvanástka obsahuje iba okolo dvanásť gramov sacharidov. Odporúčaná denná dávka sacharidov je okolo 300 gramov, zavisí od váhy človeka.

4. Pivo zlepšuje hladinu cholesterolu

Pivo neobsahuje žiaden cholesterol, čo vám môže pomôcť. V organizme fungujú dva druhy cholesterolu, jeden je HDL, čo je takzvaný dobrý cholesterol a LDL je takzvaný zlý, ktorý sa hromadí v žilách. Podľa niektorých štúdií jedno pivo denne môže zvýšiť hladinu HDL až do štyroch percent, píše portál timesofindia.com.

5. Pivo vás upokojuje

Sociálne aspekty striedmeho pitia piva sú prospešné pre vaše zdravie. Inými slovami, stretnutie s priateľmi pri pive vám predsa nemôže uškodiť. Dobrá nálada je dôležitá pre vaše psychické zdravie.

6. Pivo má veľa vitamínu B

Pivo obsahuje vysokú hladinu vitamínu B, predovšetkým kyseliny listovej, ktorá pomáha predchádzať infarktu. Pivo tiež obsahuje vlákninu, horčík a draslík. Dá sa povedať, že ide v celku o výživný nápoj.

7. Pivo je bezpečnejšie ako voda

Ak ste niekde v zahraničí, kde sa neodporúča piť voda, pivo je istota. Je to dokonca bezpečnejšie ako balená voda. Pivo sa varí a v tomto procese sa udržiava čistota a potom je dôkladne utesnené vo fľaši.

8. Pivo zabraňuje infarktu

Červené víno a množstvo antioxidantov v ňom pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam. Viete, čo obsahuje rovnaké množstvo antioxidantov ako červené víno? Je to čierne pivo. Ide o veľký rozdiel v porovnaní so svetlým pivom. Podľa American Heart Association nie je žiaden jasný dôkaz, že víno je lepšie ako iné formy alkoholických nápojov.

9. Pivo bojuje s rakovinou

Pivo obsahuje takzvaný xanthohumol pochádzajúci z chmeľu, čo je silný antioxidant, ktorý inhibuje rakovinotvorné enzýmy. Podľa doktora Cristobala Miranda z odboru životného prostredia a molekulárnej toxikológie na oregonskej univerzite je táto zložka v pive oveľa účinnejšia ako v sóji.

10. Z piva nerastie "pivný pupok"

Štúdie z Londýna aj Prahy ukázali, že neexistuje žiadna súvislosť medzi množstvom piva, ktoré ľudia vypili a ich previsom z nohavíc. Existuje všeobecná predstava, že pivári sú obéznejší ako abstinenti. Relevantný vzťah medzi pivom a obezitou ale v skutočnosti neexistuje. Druhá vec je, že prídete z krčmy domov hladní a vyjete polovicu chladničky. Brucho vám rastie z nesprávnej životosprávy a nie z piva. Dokonca pivo vám zvyšuje metabolizmus. Nezabúdajte ale na najpodstatnejšiu vec, ak chcete, aby vám robilo pivo dobre, pite s mierou.

Autor: brejk.sk/ak
Zdroj: http://www.pluska.sk/brejk/gastro/bar/pozrite-si-desat-dovodov-preco-pit-pivo.html

X - X - X - X - X

Obľúbené nealko pivo: Je rovnako zdravé ako normálne?

Obľuba nealkoholického piva stále rastie. Môžu si ho dopriať vodiči, ale i pracujúci na obedovej prestávke. Osvieži a zahasí spoľahlivo smäd ako normálne pivo, no je vôbec zdravé? Aj keď je známe, že normálne pivo je lepšou variantou ako tvrdý alkohol, ako je to v prípade obľúbeného nealkoholického piva?

Nie sú úplne nealkoholické

Nealkoholické pivo však nie je úplne bez alkoholu. Obsahuje 0,5 percent alkoholu, no napriek tomu si ho môžu bez výčitiek vychutnať i vodiči. Aj keby vypili niekoľko pív za sebou, dychová ani krvná skúška by nezaznamenala prítomnosť alkoholu.

Je výborné na srdce

Nealkoholické pivo zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, čo je hormón, ktorý podporuje dobrú náladu. Jedna japonská štúdia dokonca ukázala, že pitie nealkoholického piva znižuje riziko rakoviny a srdcových chorôb. Zvyšuje množstvo antioxidantov v krvi, čím prispieva k ochrane srdca. Nejde o žiadny výmysel, toto tvrdenie potvrdil výskum vo Valencii v Španielsku.

Obsahuje tiež vitamíny, minerály a množstvo látok ako napr. polyfenoly, ktoré pôsobia priaznivo na naše zdravie. Aby toho nebolo málo, prispieva k lepšiemu tráveniu a môže byť výbornou prevenciou proti tvorbe žlčníkových kameňov. Avšak konzultujte pitie piva radšej so svojím lekárom.

Zamedzuje vzniku krvných zrazenín

Nemeckí vedci prišli na to, že nealkoholické pivo znižuje vznik krvných zrazenín. Výskumu sa podrobili tri skupiny dobrovoľníkov, z ktorých jedna pila nealkoholické pivo, druhá normálne pivo a tretia vodu zmiešanú so štyrmi percentami etanolu. Každý z nich vypil v priebehu troch hodín tri litre príslušnej tekutiny. Výsledky ukázali, že členom skupiny, ktorí vypili nealkoholické pivo, poklesla v krvi hladina trombínov, teda enzýmov, spôsobujúcich zrážanie krvi.

Vhodné pre chudnúcich i športovcov

I tí, ktorí držia diétu, sa potešia. Nealkoholické pivá majú nízku energetickú hodnotu, preto, keď dostanú chuť na tento nápoj, môžu si ho dopriať, keďže ich postave neublíži. Sto mililitrov obyčajného piva obsahuje okolo 40 až 50 kalórií, zatiaľ čo nealkoholické pivo má len 15 kalórií. Navyše, je bez cukru a neobsahuje ani tuky. Ak máte po tréningu, smäd ním tiež môžete spoľahlivo zahasiť. Vyhnite sa však jeho pitiu pred a počas športového výkonu.

Nielen nealkoholické pivo, ale i to normálne je zdravé. Vďaka jeho pravidelnej konzumácii (1 - 2 poháriky piva denne) budete mať silnejšie srdce a kosti, obličky vám budú lepšie pracovať a znižuje riziko rakoviny.

12. 6. 2013, Janka, ZDROJ: telegraph.co.uk
Stiahnuté z: http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000661/1351679/Oblubene-nealko-pivo--Je-rovnako-zdrave-ako-normalne-

X - X - X - X - X

Prečo je pivo lepšie ako žena?

Pivo môžeš vychutnávať celý mesiac.
Pivo nemá matku.
Pivo Ťa vždy trpezlivo počká.
Pivo nikdy nemešká.
Pivu nemusíš kupovať kvety.
Pivo dobre padne aj po sedemdesiatke.
O pivo sa môžeš podeliť aj s priateľom.
Pivo je dobré aj chladné.
Pivo nežiarli, ak Ti zachutí iné.
Pív zvládneš za noc viac.
Pivo vychutnáš aj na verejnosti.
Pivo sa nesťažuje, že ho bolí hlava.
Pivo neodvráva.
Pivo sa nehnevá, ak nevládzeš viac.
Pivo sa nehnevá, keď ho opustíš.

Nájdené v jednom nemenovanom pohostinstve na Slovensku
(reklama pivovaru TATRAN Poprad, Vega s. r. o.)

 

KALENDÁR

november - december 2013 - Malé Karpaty a okolie:

2.11.2013 OREŠANSKÝ BOTOCROSS 27. ročník
(sobota) Královičovci, Trnava

Trasa: 4 vrcholy v Malých Karpatoch, ktorých názvy sa dozviete na štarte. Za každý vrchol sa ráta 10 km. Podujatie je určené milovníkom prírody, ktorí sa túlajú po Malých Karpatoch v každom ročnom období.
Štart: Dolné Orešany, aut. zast., 7.20 - 8.20 h
Cieľ: Dolné Orešany, do 17.30 h
Vedúci: František a Martin Královičovci, Beethovenova 34, 917 08 Trnava,
tel.: 033-552 1992

9.11.2013 POCHOD ŠAŠTÍNSKYMI BORMI
(sobota) KST Senica

Trasa: 20 km: Šaštín - Tomky - Šaštín
Štart: Šaštín, žel. stanica, 8.00 h
Cieľ: Šaštín, žel. Stanica, 14.00 h
Vedúci: Júlia Mičová, Hollého 741, 905 01 Senica, tel. d.: 034-651 7547

16.11.2013 NOVEMBROVÝ VÝŠĽAP 14. ročník
(sobota) TJ Tesla Bratislava

Trasa: 39 km/1300 m, 20 km/1000 m, 15 km/800 m
Pekná cesta - Biely kríž - Košarisko - Marianka - Kamzík - Bratislava
Štart: Krasňany, Pekná cesta, 8.00 - 9.00 h
Cieľ: bude upresnený na štarte podujatia
Vedúca: Zdenka Surovcová

23.11.2013 BLATOVÝ POCHOD 35. ročník
(sobota) KST TJ Bezovec Piešťany

Trasa: Piešťany - Havran - Plešiny - Ovčia skala - Jašter
Štart: Piešťany, reštaurácia pri železničnej stanici, 7.00 - 9.00 h
Cieľ: reštaurácia Jašter - Hlohovec, do 17.00 h
Vedúci: Ladislav Komandel, M. Bellu 15, 921 01 Piešťany, tel.: 0908-437 159

23.11.2013 CHODNÍKOM VIKTORA BENIAKA NA BRANČ 15. ročník
(sobota) KST Senica

Trasa: 15 km, Senica - Kunov - Branč
Štart: Senica, Gastrocentrum, 7.30 - 8.15 h
Cieľ: hrad Branč o 14.00 h
Vedúci: JUDr. Jozef Kuliaček, Robotnícka 68/57, 905 01 Senica,
tel. d.: 034-657 4895, 0902-264 535

7.12.2013 BARBORA a BARBORKA 18. ročník
(sobota) TJ Tesla Bratislava

Trasa: Barbora: 35 km/800 m
Barborka: 10 km/750 m
35 km: Bratislava, žel.st. - Kamzík - Pekná cesta - Biely Kríž - Marianka - Kačín - pokračovanie do cieľa určeného na štarte
Štart: Bratislava, hl. žel. st., 8.00 - 9.00 h (pod schodami - Žabotova ul.)
Cieľ: Marianka - hostinec U Nováka, do 15.00 h
Iné: Ubytovanie neposkytujeme, štartovné nevyberáme
Vedúci: Ing. Zuzana Javorská, Tbiliská 29, 831 06 Bratislava
Vladimír Javorský, Tbiliská 29, 831 06 Bratislava

14.12.2013 SKLADIA - POCHOD SKLAMANÝCH DIAĽKOPLAZOV
(sobota) (3. ročník po poslednom) OT TJ Iskra Matador Bratislava

Trasa: permanentne sa vymýšľa
Informácie: na pochode BARBORA a na cestičkách v Malých Karpatoch a inde na okolí
Organizátor: JUŠTE SOSLA s.s r.n.

21.12.2013 VIANOČNÝ POCHOD 20. ročník
(sobota) Trnava

Trasa: Senec - Majcichov - Trnava
Štart: Senec, autobusová stanica, 9.15 h (presný čas bude upresnený podľa harmonogramu autobusov v aktuálnom cestovnom poriadku)
Cieľ: cieľ bude určený na štarte
Iné: Pochod sa koná ako rozlúčka so starým rokom, je určený skôr ako spoločenská akcia než diaľkoplazecká akcia. Treba si priniesť dobrú náladu, pohodu.
Vedúci: Vladimír Chrapčiak, Poštová 45, 917 01 Trnava,
tel. do práce: 033-599 1312, e-mail: vladimir.chrapciak[zavináč]vuje.sk
Peter Bada, Čajkovského 40, 917 08 Trnava, tel.: 0902-082 871

26.12.2013 ŠTEFANSKÝ VÝSTUP NA VEĽKÚ BAŇU nad Račou 4. ročník
(štvrtok) OT KST VIA DANUBIA Dunajská Streda

Trasa: pešo, cyklo, lyže - trasa podľa vlastného výberu
Stretnutie na vrchole s odovzdaním pamätných listov, 12.00 - 13.00 h.
Vedúci: RNDr. Štefan Nagy, Legerského 2, 831 02 Bratislava
mobil: 0908-103 425, e-mail: snagyturist[zavináč]gmail.com

26.12.2013 VIANOČNÝ VÝSTUP NA ZÁRUBY
(štvrtok) KST Senica

Trasa: 10 km
Štart: Smolenice, žel. stanica, 8.30 h
Cieľ: vrchol Zárub, 11.30 - 12.30 h
Vedúci: Ján Martinkovič, Čárskeho 213, 908 45 Gbely, tel.: 0903-930 919

31.12.2013 SILVESTROVSKÉ A JE TO! 17. ročník
(utorok) Klub bratislavských turistov, TJ Tesla Bratislava

Trasa: pešo: 35 km/895 m
Voj.nemocnica - Marianka - Pajštún - Košarisko - Biely Kríž - Malý Slavín
Štart: Bratislava, Vojenská nemocnica, 8.00 - 9.00 h
Cieľ: Malý Slavín
Poznámka: Vzhľadom na silvestrovské počasie a náladu organizátori nepostavili žiadne tajné ani verejné kontroly. Posledná možnosť v roku skratkovať.
Vedúci: Marián Nižnan, Vajnorská 74, 831 04 Bratislava
Ing. Ivan Nižnan, Mlynarovičova 1, 851 03 Bratislava

31.12.2013 SILVESTROVSKÉ VÝSTUPY
(utorok)

V tento deň sa konajú v okolí Trnavy, Piešťan a Bratislavy výstupy na nasledovné vrcholy a lokality Malých Karpát a Považského Inovca:

MALÝ SLAVÍN, 21. ročník,

Organizátor: Klub bratislavských turistov, TJ Tesla Bratislava
Stretnutie bratislavských a iných turistov na Malom Slavíne
Termín: od 10.00 h do vyčerpania zásob a turistov
Trasa: príchod a odchod na všetky svetové strany (okolo 15 km)
Vedúci: Ing. Ivan Nižnan, Mlynarovičova 1, 851 03 Bratislava
Marián Nižnan, Vajnorská 74, 831 03 Bratislava

SILVESTROVSKÝ VÝSTUP NA ZÁRUBY, 29. ročník, KST Slovšport Trnava

Stretnutie na vrchole: pešo: 9.00 - 12.00 h
Info: Peter Halenár, Špačinská cesta 657/2, 917 01 Trnava
tel. z.: 033-597 3173, mobil: 0910-673 072
email: halenar.peter[zavináč]kst-slovsport.sk, Peter.Halenar[zavináč]enel.com

MARHÁT, 42. ročník, KST Bezovec Piešťany

Stretnutie na vrchole pri táboráku: 10.00 - 13.00 h
Vedúci: Rudolf Drlička, Scherera 4798/11, 921 01 Piešťany,
tel.: 0907-583 800

JELENEC (GELTEK), KST Doľany

Stretnutie na vrchole: 10.00 - 11.00 h
Štart okolo 9.00 h pri CZŠ, trasa výstupu trvá asi 2 h

KUKLA, KST Častá

Stretnutie na vrchole: 10.00 - 11.00 h

SILVESTER NA ČACHTICKOM HRADNOM VRCHU, KST Hrachovište

Stretnutie na vrchole: 10.00 - 12.00 h

SILVESTROVSKÝ SPLAV MALÉHO DUNAJA, 23. ročník

Trasa: 6 km
Nová Jelka - vodný mlyn Jelka
Štart: reštaurácia Ister v Novej Jelke o 10.00 h
Cieľ: vodný mlyn Jelka o 12.30 h
Iné: lode + vodácku výstroj môže zabezpečiť KST TJ Junior Sládkovičovo
Vedúci: Pavol Macura, Školská 1090, 925 21 Sládkovičovo,
tel: 031-784 1725, 0908-187 597, palomacura[zavináč]gmail.com


Mesačník MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ vychádza ako zborník nezávislých prispievateľov s turistickou tematikou oblasti Malých Karpát a okolia, zameranou prevažne na diaľkovú pešiu turistiku. Za obsahovú náplň zodpovedá autor príspevku. Príspevky adresujte Pavlovi Šoulovi, prípadne iným osobám, ktoré bývajú s ním v kontakte, priamo na diaľkových pochodoch organizovaných v Malých Karpatoch a okolí. Technická realizácia tohto čísla: príprava textových podkladov - Pavol Šoula a autori príspevkov, konečná úprava textu a príprava obrazovej náplne - Pavol Šoula, distribúcia - Peter Obdržálek, Ľudovít Bahurinský. Kontakt - elektronická pošta: soula[zavináč]elf.stuba.sk. V elektronickej forme môžete časopis nájsť na internetovej adrese http://www.elf.stuba.sk/~soula/mkd.